Poslanci navrhují odvolat Radu ČTK

Praha - Rada ČTK neplní svoji působnost danou zákonem, zní verdikt stálé sněmovní komise pro sdělovací prostředky po jejím čtvrtečním zasedání. Komise proto podá návrh na odvolání rady, potvrdil Mediafaxu předseda komise Vítězslav Jandák (ČSSD).

Přidejte svůj názor

"Komise navrhuje Poslanecké sněmovně, aby konstatovala, že Rada ČTK neplní svoji působnost uloženou ji zákonem a tisková agentura ČTK neplní své poslání dané zákonem," přečetl Jandák usnesení, na kterém se členové komise shodli. Sněmovní komise zároveň pověřila předsedu dolní parlamentní komory Miloslava Vlčka (ČSSD), aby na další jednání sněmovny navrhl zařadit bod s názvem Zpráva o situaci v ČTK.

"Jako stálá mediální komise nemůžeme odvolat členy rady, to může pouze sněmovna. My se pokusíme sněmovně vysvětlit důvody, které nás vedly k tak razantnímu kroku a předložíme plénu návrh na dovolání členů Rady ČTK," uvedl Jandák.

Jandák uvedl, že celá kauza začala s výměnou ředitele. "Už delší dobu probíhaly poznámky ve sněmovně o neobjektivitě a nevyváženosti zpráv ČTK. Také se velmi diskutuje o tom, zda má ČTK zůstat veřejnoprávní institucí nebo má být privatizována," vysvětlil. Podle Jandáka celá kauza působí dojmem, že volba nového ředitele nevyšla. "Nebyl zvolen ten, který měl, a proto se potom udělala tahle právní eskapáda, ale můžeme se o tom pouze domnívat a vyřeší to až nezávislý soud," dodal.

Hreha je rozhodnutý bránit se soudní cestou. "Zadal jsem právní kanceláři Jana Hamplová v Mohelnici, aby připravila určovací žalobu, žalobu na ochranu osobnosti a případné trestního oznámení v souvislosti se spácháním trestného činu pomluvy. Všechny detaily nabídnu veřejnosti v příštím týdnu, kdy hodlám uspořádat tiskovou konferenci, kde bude přítomná i moje advokátka," sdělil Mediafaxu Radim Hreha.

Jediným ze členů komise, který se při hlasování o návrhu na odvolání rady zdržel, byl poslanec Petr Bratský (ODS). "Jsem proti části usnesení, které říká, že ČTK objektivně neinformuje. Myslím, že ČTK jako celek informuje velmi objektivně, já mám dobrý pocit z její práce a při dnešním složení komise se obávám, že jde o jemnou politizaci celého problému a jakýsi hon na čarodějnice," uvedl Bratský. Poslanec zároveň upozornil na to, že nevylučuje, že při volbě a odvolávání nového ředitele ČTK došlo k pochybení. "Ale to ať rozhodne soud, je poměrně snadné prokázat, jestli nějaká pochybení byla. Tím se také očistí či obviní rada, a pak by teprve mohlo rozhodovat plénum o jejím osudu," dodal Bratský.

"Dnešní zasedání komise dopadlo přesně tak, jak jsem očekávala. Když někdo přesvědčen být nechce, tak ho nepřesvědčíte, i když máte pravdu," uvedla Valčáková. Předsedkyně rady připouští, že k pochybení došlo na všech stranách účastníků vzniklé situace. "Došlo k pochybení kandidáta, který se chce soudit, protože neuvedl podrobnosti svého životopisu," vysvětlila Valčáková a dodala, že rada udělala chybu. Nedokázala se jasně rozhodnout. "Ta situace byla pro nás velmi atypická a my neuměli reagovat," dodala.

Valčáková vysvětlila, že rada dokonce využila právní pomoci, aby odborníci určili, na čí straně je zákon. "Advokátní šetření upozornilo na to, že rezignace byla podána nesprávně, a proto byla neakceptovatelná," vysvětlila Valčáková. Neokomentovala podezření, že zpětvzetí rezignace Stibrala přišlo až po zvolení Hrehy a že mohlo být účelové s tím, že se Stibralovi nelíbilo, že jeho nástupcem nebyl jeho náměstek Jiří Majstr, a proto svoji rezignaci odvolal.

Případ podivného dosazování ředitele ČTK začal v červnu 2009, kdy Rada ČTK přijala rezignaci dosavadního šéfa České tiskové kanceláře Milana Stibrala na svoji funkci. Rada následně vypsala výběrové řízení na nového generálního ředitele. V srpnu 2009 z pěti kandidátů v tajné volbě rada zvolila za nového šéfa tiskové agentury Radima Hrehu. Za několik týdnů ovšem Rada ČTK prohlásila, že zvolení Hrehy je neplatné a ve funkci generálního ředitele České tiskové kanceláře zůstane Milan Stibral. Jeho rezignace byla podle Rady ČTK neplatná a on sám ji vzal navíc zpět. "Pan Stibral podal rezignaci jenom Radě ČTK a ne také druhému účastníku, to jest ČTK jako zaměstnavateli," prohlásila předsedkyně rady Pavla Valčáková. Rada tvrdí, že se tímto krokem automaticky zrušilo výběrové řízení a na začátku října rada Hrehu oficiálně odvolala.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kritici přesunu ambasád do Jeruzaléma jsou zbabělci, myslí si Zeman

25.04.2018 21:45 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

ČSSD má nový návrh: Chce, aby při rezignaci jejích ministrů skončil i…

25.04.2018 21:03 Aktualizováno Praha - ČSSD chce do koaliční smlouvy s hnutím ANO začlenit podmínku, že po demisi všech pěti…

ČSSD tvrdě narazí? ANO nechce v koaliční smlouvě podmínku o odstoupení při…

25.04.2018 18:48 Praha - Hnutí ANO nechce v případné koaliční smlouvě s ČSSD podmínku, že by prvoinstančně odsouzený…

Zrušení superhrubé mzdy? Schillerová chce ještě počkat

25.04.2018 18:44 Aktualizováno Praha - Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy až za rok, nemá pro to nyní politickou podporu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama