OBRAZEM: 120 tisíc demonstrujících zaplavilo Václavák! "Kalousku, už nemáme na housku!"

Praha - Odboráři se sešli na náměstí Winstona Churchilla již časně ráno. Na místě setkání bylo slyšet "Nečase do koše" a podobné pokřiky. Šlo o největší demonstraci od roku 1989.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Demonstrace proti vládě, 21.4.2012

Odboráři se však projevili i po horší stránce, než jak je o nich v poslední době hovořeno. Svými vulgárními hesly se z pozice "hrdinů zachraňujících" Českou republiku před úpadkovými reformami, lehce ponížili.

Před 12. hodinou - Demonstrace se svou velikostí skutečně přibližuje listopadovým demonstracím 1989. A to se zatím nepřipojili všichni, kteří se pochodovat Prahou rozhodli. Z počátku byl dav složený především z odborářů, dále se mají do davu vmísit například lidé z okolí ČSSD.

12:20 - Při pochodu Prahou se ze všech stran, ze všech okolních ulic valí další a další proudy demonstrantů.  Členové a příznivci KSČM čekají blízko svého sídla v ulici Politických vězňů na přibližující  se dav, aby se i oni připojili k demonstraci proti vládě. Nelze opomenout další početnou skupinu účastníků, která již čeká na konečném místě pochodu, tedy na Václavském náměstí.

Na Václavském náměstí je velký zájem o petice požadující demisi vlády a předčasné volby. U stánků Mladých sociálních demokratů, kde je možnost tuto petici podepsat je neustále plno, stejně jako u stánku ProAlt.

Na demonstraci dorazila i velká skupina handicapovaných, kterým měly výrazně ztížit život vedle samotného handicapu i  chystané zdravotní a sociální reformy.

V tuto chvíli na Václavské náměstí již doléhají odborářské vuvuzely, a tak každou chvílí by se měly všechny skupiny demonstrujících spojit a ukázat vládě svoji sílu.

Ve 12:45 je již horní část Václavského náměsti zaplněná. První vlna odborářů se pomalu připojuje k účastníkům čekajícím na cílovém místě. Konec pochodu odborářů stále není v dohledu a vypadá to proto na nejmasovější demonstraci za posledních 23 let.

Ti odboráři, kteří již došli do cíle skandují hesla typu "zrušte senát a začněte něco dělat" nebo "tahle země na prodej" . Dále se samozřejmě hlasitě dožadují demise vlády.

Podle našeho reportéra na místě demonstrace "ze zvuku vuvuzel odborářů až mrazí". Jeden z účastníků se svěřil našemu člověku v davu, že mu"při pohledu na dav tak solidárních lidí, vrhla slza do oka".

Z informací, které se pohybují davem, má být na místě demonstrace až sto tisíc lidí (nejde o informaci od pořadatelů).

Uvidíme, zda se podaří zaplnit Václavské náměstí tak, jak bylo avizováno. A přijde na pranýř Miroslav Kalousek, jak sám slíbil? Dav vypadá děsivě, a tak možná ani slib o příchodu nedodrží. Zdá se, že skutečně nedorazí. Alespoň o tom vypovídá ten fakt, že je přítomen ve studiu ČT24.

Chvilku po 13. hodině je zahájena hlavní část demonstrace, pří níž probíhají projevy. Projevy jsou tlumočeny do znakové řeči. Lidé při nich zaplnili i schody národního muzea.

13:10 předseda odborových svazů Jaroslav Zavadil "pane premiére, vládo, takhle už to dál nejde. Tato vláda je celou svou vládu plná krizí a již nemá důvěru. Chce pokračovat dál a snižovat životní úroveň všech obyvatel. Necháme si to líbit? Slizká a odporná je celá vláda".

Odbory dle Zavadila nemohou tyto reformy podpořit, ale nejde o to, že nechtějí žádné reformy. Odbory chtějí reformy, ale sociálně citlivé. Řadu návrhů i samy předkládaly.

13:20 Jeden z handicapovaných účastníků demonstrace se svěřil reportérovi serveru EuroZprávy.cz, že je poprvé na demonstraci od roku 1989. Přišel z toho důvodu, že se obává, že Drábkovy reformy ho donutí jít pracovat, aby neskončil zcela na mizině.

Podle jiného účastníka má dav různé názory a myšlenky, ale všechny skupiny mají být omezovány chystanými reformami, a tak nezbývalo nic jiného než se spojit.

Zavadil dále vzkázal vládě " je to největší demonstrace od 1989, tak si to vládo zapiš za uši!".

13:27 Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením "Pane Kalousku pořád mluvíte o utahování opasků, ale neberete tam, kde peníze jsou. Místo toho dostáváte do chudobné pozice handicapované, rodiny s dětmi a důchodce. My si to líbit nenecháme! Chceme demisi!"

13:40 V projevech je výzýváno, aby si občané nenechali vše líbit a ozvali se.

Současná situace na Václavském náměstí vypadá následovně. Náměstí je zcela zaplněné v horních dvou třetinách. V třetině kolem svatého Václava je skupina odborářů, v druhé třetině pak jsou členové KSČM a ČSSD. Dolní třetina je také obsazena demonstranty, avšak ne už v takové míře, neboť, v dolní třetině jsou pouze demonstrující skupinky.

Zavadil právě obvinil ČT ze lží, když ve vysílání tvrdila, že je na demonstraci přítomno pouze 40 tisíc lidí. Podle Zavadila je ale přítomno až 120 tisíc lidí.

13:50 Demonstrující očekávají, že vláda na jejich shromáždění zareaguje, ale úplně jinak, než by demonstrující chtěli. Očekávají, že vláda vymyslí další zákon o stávkách, o jejich nelegálnosti.

Když bude potřeba znova zasáhnout proti vládním reformám, odbory jsou připraveny vyhlásit masivní stávky.

14:00 ProAlt "Stát se chová jako gambler, který když prohrává, jde a bere si peníze od toho, kdo je slabší". "Ne naše země, ale naše vláda zbankrotovala!"

Organizátoři počítali i se zdravotními problémy účastníků, a tak například v Opletalově ulici jsou připraveny sanitky pro pomoc.

K demonstraci se dle mluvčí připojily i vysoké školy. Štech z UK "tato vláda bere u údajných viníků, důchodců a dalších, finanční krize, ale dluh stále roste".

14:15 Vláda chce prodle mluvčího Za svobodné vysoké školy udělat z vysokého školství trh. Chce nechat vysoké školy vyhladovět, a pak řekne, že je nutné toto školství zprivatizovat. A z veřejných škol se tak udělá školství soukromé.

14:20 Odborům prý byla vyjádřena podpora v boji proti vládním reformám odboráři z okolních zemí.

14:30 Oficiální demonstrace proti vládě právě končí a skupiny už se začínají rozcházet.

Témata: Demonstrace | Odbory
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman zaútočil na Duku: Nic vám do toho není

25.04.2018 01:11 Aktualizováno Praha - Kardinálu Dominiku Dukovi není vůbec nic do toho, jaký program má prezident republiky, řekl…

Zeman se zastal Babiše. Proč ho obhajuje?

24.04.2018 21:27 Praha - Odstupovat by měli spíš až pravomocně odsouzení členové vlády, míní prezident Miloš Zeman.…

Dojde na "sebevraždu" Sněmovny? Vláda v demisi si má sbalit kufry, tvrdí…

24.04.2018 18:11 Aktualizováno Praha - Vláda bez důvěry Sněmovny by podle ústavních expertů neměla přijímat zásadní nebo koncepční…

Zaorálek pro EZ: Přijde Česko o peníze z EU? Zvýrazní se puklina mezi…

24.04.2018 15:43 Aktualizováno Praha – Jak jsme vás již informovali, Evropská komise údajně plánuje, že po roce 2020 by mohly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama