Kalousek: Euro do roku 2020 nepřijmeme, Česko do eurozóny nevstoupí

Praha - Česká republika by měla být v eurozóně, do roku 2020 sem ale zřejmě nevstoupí. V úterý to na Žofínském fóru nepřímo uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), podle něhož se Česko za této a nejspíš ani za příští vlády nezapojí do mechanismu směnných kurzů (ERM-II).

Diskuse: 0

Kalousek: Euro do roku 2020 nepřijmeme, Česko do eurozóny nevstoupí - anotační foto
reklama

"Tahle vláda to určitě neudělá a nemyslím si, že to udělá vláda příští," prohlásil Kalousek na dotaz agentury Mediafax, kdy se podle něj Česká republika do ERM-II zapojí a zda to udělá už současný kabinet Petra Nečase (ODS).

Právě minimálně dvouleté fungování nečlenského státu eurozóny v mechanismu směnných kurzů je jednou z podmínek, které je nutné splnit před přijetím společné evropské měny. Země se tím zavazuje, že její národní měna – v českém případě koruna – se svým kurzem neodchýlí od stanovené parity k euru více než o 15 procent.

Za předpokladu, že Nečasova vláda dokončí své funkční období v roce 2014, následující kabinet vydrží u moci až do roku 2018 a ani s ním se Česko do ERM-II nepřipojí, dožije se česká koruna konce desetiletí. Přechod na euro pak bude v Česku tématem i pro 20. léta 21. století.

"Současně si myslím, že by ČR v eurozóně být měla," zmínil ministr financí. Zdůraznil ale, že Česko by mělo vědět, do jakých vod vstupuje a že ty nynější jsou příliš rozbouřené.

Česká republika se k přijetí jednotné evropské měny zavázala vstupem do Evropské unie. Fixní termín pro to ale nemá stanovený. Například prezident Václav Klaus navrhl, aby si vláda v Bruselu zkusila vyjednat výjimku a podobně jako Velká Británie nemusela zavést euro nikdy. Premiér Nečas tento směr vyjednávání ale odmítl.

Aby Česko mohlo přijmout euro, musí splňovat i další tzv. Maastrichtská kritéria. Například aby schodek veřejných financí v zemi nepřesáhl tři procenta HDP a celkový veřejný dluh nepřekročil 60 procent HDP. Tyto podmínky ale začne Česko plnit možná už v letošním roce.

reklama
Klíčová slova: Kalousek, Miroslav eurozóna česko

Diskuse

Kalousek: Euro do roku 2020 nepřijmeme, Česko do eurozóny nevstoupí

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Svátky a prázdniny: Kdy si chytře vzít v tomhle školním roce volno - anotační foto

Svátky a prázdniny: Kdy si chytře vzít v tomhle školním roce volno

16.09.2014 11:15 Aktualizováno Praha - Podívejte se, jak letos vycházejí Vánoce nebo dětem jarní prázdniny a na jaké dny připadají státní...

ČSSD v ohrožení? Vláda rozhodne o jejím zrušení - anotační foto

ČSSD v ohrožení? Vláda rozhodne o jejím zrušení

16.09.2014 11:01 Praha - Premiér a lídr ČSSD se podle deníku MF Dnes ocitl v situaci, kdy má rozhodnout o zrušení své vlastní...

Politika vytočil režisér Svěrák. Poslal mu tento ostrý dopis

16.09.2014 10:24 Praha - Předseda ČSSD na Praze 4 Petr Horálek poslal režisérovi Janu Svěrákovi otevřený dopis, v němž tvrdí,...

Na Znojemsku odvolán třetí povodňový stupeň, pohotovost ale trvá - anotační foto

Na Znojemsku odvolán třetí povodňový stupeň, pohotovost ale trvá

16.09.2014 10:17 Brno - Na říčce Jevišovce v Hrušovanech na Znojemsku vodohospodáři dnes v 09:00 zrušili třetí povodňový...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 9906 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama