Kalousek: Euro do roku 2020 nepřijmeme, Česko do eurozóny nevstoupí

Praha - Česká republika by měla být v eurozóně, do roku 2020 sem ale zřejmě nevstoupí. V úterý to na Žofínském fóru nepřímo uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), podle něhož se Česko za této a nejspíš ani za příští vlády nezapojí do mechanismu směnných kurzů (ERM-II).

Diskuse: 0

Kalousek: Euro do roku 2020 nepřijmeme, Česko do eurozóny nevstoupí - anotační foto
reklama

"Tahle vláda to určitě neudělá a nemyslím si, že to udělá vláda příští," prohlásil Kalousek na dotaz agentury Mediafax, kdy se podle něj Česká republika do ERM-II zapojí a zda to udělá už současný kabinet Petra Nečase (ODS).

Právě minimálně dvouleté fungování nečlenského státu eurozóny v mechanismu směnných kurzů je jednou z podmínek, které je nutné splnit před přijetím společné evropské měny. Země se tím zavazuje, že její národní měna – v českém případě koruna – se svým kurzem neodchýlí od stanovené parity k euru více než o 15 procent.

Za předpokladu, že Nečasova vláda dokončí své funkční období v roce 2014, následující kabinet vydrží u moci až do roku 2018 a ani s ním se Česko do ERM-II nepřipojí, dožije se česká koruna konce desetiletí. Přechod na euro pak bude v Česku tématem i pro 20. léta 21. století.

"Současně si myslím, že by ČR v eurozóně být měla," zmínil ministr financí. Zdůraznil ale, že Česko by mělo vědět, do jakých vod vstupuje a že ty nynější jsou příliš rozbouřené.

Česká republika se k přijetí jednotné evropské měny zavázala vstupem do Evropské unie. Fixní termín pro to ale nemá stanovený. Například prezident Václav Klaus navrhl, aby si vláda v Bruselu zkusila vyjednat výjimku a podobně jako Velká Británie nemusela zavést euro nikdy. Premiér Nečas tento směr vyjednávání ale odmítl.

Aby Česko mohlo přijmout euro, musí splňovat i další tzv. Maastrichtská kritéria. Například aby schodek veřejných financí v zemi nepřesáhl tři procenta HDP a celkový veřejný dluh nepřekročil 60 procent HDP. Tyto podmínky ale začne Česko plnit možná už v letošním roce.

reklama
Klíčová slova: Kalousek, Miroslav eurozóna česko

Diskuse

Kalousek: Euro do roku 2020 nepřijmeme, Česko do eurozóny nevstoupí

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Dotace na rozvoj VŠ? Nedočerpání hrozí u projektů za 1,3 miliardy korun - anotační foto

Dotace na rozvoj VŠ? Nedočerpání hrozí u projektů za 1,3 miliardy korun

25.05.2015 08:38 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil poskytování, čerpání a použití peněz určených na zlepšení...

Dárky pro Nagyovou? Kabelky, boty, šaty i náhrdelník za milion - anotační foto

Dárky pro Nagyovou? Kabelky, boty, šaty i náhrdelník za milion

25.05.2015 08:34 Praha - Žalobci tento týden ukončí vyšetřování Jany Nečasové/Nagyové. Mimo jiné se týká miliónových darů,...

Prokurátor čelí po 62 letech obžalobě za kolektivizaci

25.05.2015 04:12 Mělník - Státní zástupkyně podala obžalobu na více než osmdesátiletého Tomáše Liptáka, který se jako...

V kauze Nagyové a rozvědky jde do tuhého

25.05.2015 03:18 Praha - Soud pokračuje v případu bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, která je...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 5465 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama