ŘÍJEN 1918: Při vzniku Československa sehrály důležitou roli Československé legie

Praha - Česko si 28. října připomíná 91. výročí vzniku Československé republiky, při jejím formování sehrály důležitou roli Československé legie, jejichž existence pomohla získat Československu status vítězné mocnosti první světové války. Jednotky aktivně působily i při konsolidaci nové republiky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Československé legie byly jednotky zahraničního vojenského odboje v první světové válce, v níž stála vojska Dohody, tedy armády Francie, Velké Británie, Ruska, USA a Itálie proti vojskům Ústředních mocností, Rakouska-Uherska, Německa, Turecka a Bulharska. Československé legie působily na třech místech - v Rusku, Francii a v Itálii. Formovaly se buď z válečných zajatců, nebo přeběhlíků z rakousko-uherské armády. Koncem války měly přes 100 000 členů.

Legie se podílely na vítězství dohodových států. Ještě důležitější však bylo, že podpořily českou a slovenskou emigraci ve snaze o vytvoření samostatného Československa. "Posloužily jako argument, že český národ má armádu. Díky jim bylo Československo považováno za jednu z vítězných mocností, ačkoliv bylo původně součástí poraženého Rakouska-Uherska," vysvětlil historik Ivan Roudný.

Československé legie v Rusku byly dobrovolnické jednotky působící na ruském území v letech 1914 až 1920. Do konce roku 1918 do nich vstoupilo 61 000 vojáků. Jejich základ tvořila Česká družina, později z nich vznikla Československá střelecká brigáda. V lednu 1919 se zformovalo Československé vojsko na Rusi, které již bylo součástí Československé armády. Vlády států Dohody chtěly legionáře ponechat v Rusku a vytvořit z nich jádro sil, které by zasáhly v boji proti bolševismu. Kontrolovaly totiž velkou část Sibiře a byly jedinou dobře organizovanou vojenskou silou v Rusku. Legie se však vrátily zpět do Československa. V Rusku padlo zhruba 4000 českých vojáků.

Ve Francii působily dobrovolnické jednotky v letech 1914 až 1919. Jako součást cizinecké legie vznikla v srpnu 1914 rota Nazdar, o čtyři roky později se zformovala československá brigáda ve Francii. Na jaře 1918 se vrátila do Československa. Působilo v ní 9600 vojáků. Ve Francii padlo během bojů 650 legionářů.

V Itálii se vytvořila na jaře roku 1918 československá divize, z níž pak vznikl armádní sbor. Do jednotek bylo zařazeno asi 20 000 vojáků, po podepsání příměří se vytvořily další, takzvané domobranecké prapory o počtu asi 60 000 vojáků. Na italské frontě zemřelo 350 českých legionářů.

V Československu byl po první světové válce odkaz legií brán vážně. Vznikaly různé spolky a organizace, které je propagovaly. V československé armádě byli legionáři upřednostňováni před vojáky, kteří po celou dobu války zůstali na straně Rakouska - Uherska. V české literatuře vznikla skupina spisovatelů, kteří psali o legionářích, například Rudolf Medek, František Langer, Josef Kopta. Komunistům se ale nelíbil boj legionářů s ruskými bolševiky, a tak začali jejich význam po roce 1948 zlehčovat. Později se o nich přestalo oficiálně úplně mluvit.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: ŘÍJEN 1918: Při vzniku Československa sehrály důležitou roli Československé legie

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Ombudsman zřejmě bude sledovat dodržování práv postižených, poslanci…

26.04.2017 19:51 Praha – Poslanecká sněmovna dnes schválila předlohu z pera ministra Jana Chvojky (ČSSD). Podle ní…

České úřady loni odebraly rodičům 3841 dětí, většinou kvůli zanedbání…

26.04.2017 19:07 Praha – Podle ročního výkazu ministerstva práce o ochraně dětí za loňský rok české úřady v roce…

Žalobkyně se odvolala proti rozsudku v kauze trenýrek nad Hradem,…

26.04.2017 18:48 Praha – Trest, který udělil Obvodní soud pro Prahu 1 členům skupiny Ztohoven, kvůli kauze trenýrek…

Zimola mluvil se Zemanem o svých kauzách. Očistit se chce auditem

26.04.2017 17:49 Praha – Na Pražském hradě se dnes prezident Miloš Zeman setkal s končícím jihočeským hejtmanem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama