Elitní soudkyně: Klaus ví o jmenování soudců kulový! A korupci tu nikdo neřeší

Praha - Kandidátka do Senátu za Zelené a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wágnerová v pořadu České televize Hyde park označila české protikorupční zákony za kontraproduktivní. Prý naopak mnohé zákony ke korupci často inspirují. Je to způsobeno nedokonalostí našeho právního systému a snahou některých politiků o zachování korupčního prostředí.

Přidejte svůj názor

371

Jestli ale českou politickou scénu ovládá mafie, to bývalá soudkyně říct nechtěla. Řekla jen, že možná ano, možná ne. Zároveň uvedla, že odposlechy, jež se v poslední době vyrojily, jasně dokazují korupci mezi politiky a ta by měla být rychle a přísně potrestána.

Takový postup by kandidátka do senátu zvolila i vůči nekalím exekutorům, kteří se dopouštějí nelegálního jednání a vymáhají až stonásobky dlužných částek. Podle Wágnerové je jejich jednání nemorální a je blízké lichvě. Přesun exekutorských pravomocí do soukromých rukou bylo unáhlené a nedotažené, řekla v pořadu.

Stát se tak má ještě hodně co učit, aby právní systém došel dokonalosti. Jedním z neduhů státu je fakt, že se neumí omlouvat za své chyby.

Doktorka Wágnerová dále sdělila, že mnoho rozhodnutí soudů týkající se politických otázek a politiků jsou minimálně velmi zvláštní. Důkazy o přímém ovlivňování zvenčí nemá. Jako krok kupředu vidí zavedení kárných senátů při Nejvyšším správním soudu. Ten řeší pochybení soudců, exekutorů a státních zastupitelů. Jako důležitý prvek zaručující nestrannost označila působení nejen soudců, ale i zástupců dalších právních profesí v tomto senátu.

Ohledně jmenování soudců Eliška Wágnerová vidí problém ve špatném systému výběru. Ten podle ní zatím nevybírá ty nejlepší kandidáty. Snahu prezidenta o zasahování do výběru soudců považuje za nešťastné. Prý soudnictví nerozumí, a proto by výběr měl nechat na samotných soudcích a ministrovi spravedlnosti. Ti mají dostatečný přehled o stavu a potřebách české justice.

O rozhodnutí kandidovat do senátu právě za Stranu zelených řekla bývalá soudkyně ÚS, že s touto stranou má mnoho společného. Například humanismus, sociální cítění, ohled na lidská práva. Strana také obstála před dvěma lety v testu korupčního potenciálu. Ví, že partaj má jisté vnitřní potíže. Ty se jí však netýkají, jelikož kandiduje jako nezávislá s podporou zelených.

Současnou vládní krizi vidí jako vážnou a doufá, že dojde k předčasným volbám. Pokud by se koalice znovu dohodla, ztratila by poslední zbytky důvěryhodnosti. Uvedla, že „byl překročen Rubikon.“

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drahoš se nevybíravě pustil do Ovčáčka: Na to už se nedá ani slušně…

20.04.2018 23:27 Aktualizováno Praha – Kauza tweetů Jiřího Ovčáčka o Sýrii pokračuje. O víkendu se mluvčí prezidenta Miloše Zemana…

Filip chce Babišovi mluvit do obsazení ministerstev

20.04.2018 19:00 Praha - Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš informoval dnes předsedu KSČM Vojtěcha Filipa…

ČSSD odsouhlasila nová jednání o společné vládě s ANO

20.04.2018 18:39 Praha - Sociální demokraté podle informací z odpoledního předsednictva strany obnoví jednání o…

Zeman bral LSD? Pouťové povídačky, tvrdí Hrad. Ovčáček je blbej, já u toho…

20.04.2018 16:27 Praha – Už v minulosti se v médiích psalo o tom, že se řada známých českých osobností po dohledem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama