Sněmovna uleví podnikatelům

Praha - Konec povinného označování provozoven identifikačním číslem nebo změny v pokračování živnosti po úmrtí podnikatele. S takovými změnami počítá novela živnostenského zákona, kterou ve středu schválili poslanci, norma putuje do Senátu.

Diskuse: 0

Sněmovna uleví podnikatelům - anotační foto
reklama

Novela prošla sněmovnou ve středu hladce, pro schválení zákona se vyjádřilo 168 poslanců, proti byl jediný.

Úprava živnostenského zákona, chce snížit administrativní zátěž podnikatelů. Živnostníkům by měla ubýt čtvrtina "papírování".

Návrh má podnikatelům ubrat povinnost označovat provozovnu identifikačním číslem a naopak jim umožnit oznamovat změny údajů, které hlásí správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce a zdravotní pojišťovně prostřednictvím centrálního registračního místa. Něco takového by nově mohli dělat živnostníci i za situace, že neplní oznamovací povinnost vůči živnostenskému úřadu. Podle novely má skončit povinné hlášení změny adresy místa podnikání v případě, že se podnikatel na stejné místo i stěhuje.

Úprava živnostenského zákona do detailu řeší pokračování v provozování živnosti při úmrtí podnikatele. Vypočítává, kdo může v podnikání pokračovat až do skončení dědického řízení.

V uvedeném období může živnost dál vést správce dědictví, dědicové ze zákona, dědicové ze závěti, pozůstalý manžel nebo partner, i když není dědicem, a pokud je spoluvlastníkem majetku k provozování živnosti.
Podnikatelskou činnost může do skončení insolvenčního řízení vést také soudem stanovený insolvenční správce.

"Dále se odstraňují neodůvodněné odchylky v řízení upraveném živnostenským zákonem od úpravy dané správním řádem a některé nepřesnosti právní úpravy zjištěné z aplikační praxe," stojí v předkládací zprávě.
Změny se má dočkat také zákon o správních poplatcích. Stávající úprava živnostenského zákona už nevyžaduje, aby podnikatel oznamoval změny zaznamenané v obchodním rejstříku nebo v jiných registrech veřejné správy a související správní poplatky tak mají z normy zmizet.

V návaznosti na úpravu živnostenského zákona a s cílem zajistit provázanost obou předpisů se má změnit také zákon o nemocenském pojištění.

reklama
Klíčová slova: Poslanecká sněmovna

Diskuse

Sněmovna uleví podnikatelům

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Polsko bude s Dudou nevyzpytatelnější a může se změnit - anotační foto

Polsko bude s Dudou nevyzpytatelnější a může se změnit

26.05.2015 04:50 Praha - Polsko bude pod nově zvoleným prezidentem Andrzejem Dudou asi nevyzpytatelnější než dosud a Duda může...

"Otrávené" Dejvice? Budou bez pitné vody nejméně do středy - anotační foto

"Otrávené" Dejvice? Budou bez pitné vody nejméně do středy

26.05.2015 02:38 Aktualizováno Praha - Obyvatelé pražských Dejvic a Bubenče se budou muset obejít bez pitné vody nejméně do středy, veškerá...

Kauza Nagyová: Žalobce navrhl tresty od tří do čtyř let

26.05.2015 01:37 Aktualizováno Praha - Tresty tři až čtyři roky vězení za zneužití pravomocí navrhl dnes v případu Jany Nečasové, dříve...

Místo vazby elektronický náramek, schválila vláda - anotační foto

Místo vazby elektronický náramek, schválila vláda

26.05.2015 01:36 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila návrh ministerstva spravedlnosti na změnu trestního zákoníku. Vazbu by tak do...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 5748 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama