Sněmovna uleví podnikatelům

Praha - Konec povinného označování provozoven identifikačním číslem nebo změny v pokračování živnosti po úmrtí podnikatele. S takovými změnami počítá novela živnostenského zákona, kterou ve středu schválili poslanci, norma putuje do Senátu.

Diskuse: 0

Sněmovna uleví podnikatelům - anotační foto
reklama

Novela prošla sněmovnou ve středu hladce, pro schválení zákona se vyjádřilo 168 poslanců, proti byl jediný.

Úprava živnostenského zákona, chce snížit administrativní zátěž podnikatelů. Živnostníkům by měla ubýt čtvrtina "papírování".

Návrh má podnikatelům ubrat povinnost označovat provozovnu identifikačním číslem a naopak jim umožnit oznamovat změny údajů, které hlásí správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce a zdravotní pojišťovně prostřednictvím centrálního registračního místa. Něco takového by nově mohli dělat živnostníci i za situace, že neplní oznamovací povinnost vůči živnostenskému úřadu. Podle novely má skončit povinné hlášení změny adresy místa podnikání v případě, že se podnikatel na stejné místo i stěhuje.

Úprava živnostenského zákona do detailu řeší pokračování v provozování živnosti při úmrtí podnikatele. Vypočítává, kdo může v podnikání pokračovat až do skončení dědického řízení.

V uvedeném období může živnost dál vést správce dědictví, dědicové ze zákona, dědicové ze závěti, pozůstalý manžel nebo partner, i když není dědicem, a pokud je spoluvlastníkem majetku k provozování živnosti.
Podnikatelskou činnost může do skončení insolvenčního řízení vést také soudem stanovený insolvenční správce.

"Dále se odstraňují neodůvodněné odchylky v řízení upraveném živnostenským zákonem od úpravy dané správním řádem a některé nepřesnosti právní úpravy zjištěné z aplikační praxe," stojí v předkládací zprávě.
Změny se má dočkat také zákon o správních poplatcích. Stávající úprava živnostenského zákona už nevyžaduje, aby podnikatel oznamoval změny zaznamenané v obchodním rejstříku nebo v jiných registrech veřejné správy a související správní poplatky tak mají z normy zmizet.

V návaznosti na úpravu živnostenského zákona a s cílem zajistit provázanost obou předpisů se má změnit také zákon o nemocenském pojištění.

reklama
Klíčová slova: Poslanecká sněmovna

Diskuse

Sněmovna uleví podnikatelům

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Život důchodců v Česku? Úřad zveřejnil velmi znepokojivá fakta

10.02.2016 22:18 Aktualizováno Praha – Chudobou je v Česku ohroženo asi 15 procent seniorů nad 65 let, kteří žijí sami. Většinou se to týká...

Zemanovy výroky o výkupném jsou neomluvitelné, spustil Fiala. Ženíšek mluví o...

10.02.2016 19:23 Aktualizováno Praha – Prezident Miloš Zeman opět rozčeřil vody české politiky, když potvrdil, že stát za unesené Češky v...

Přibývá lidí, kteří dobrovolně platí odvody na důchody, uvedla ČSSZ - anotační foto

Přibývá lidí, kteří dobrovolně platí odvody na důchody, uvedla ČSSZ

10.02.2016 19:12 Praha – Stále více Čechů dobrovolně platí odvody na důchodové pojištění.  V roce 2009 odvody posílalo přesně...

Poslanci schválili změnu při výměně daňových informací - anotační foto

Poslanci schválili změnu při výměně daňových informací

10.02.2016 18:55 Praha – Poslanci dnes zrychleném režimu schválili vládní novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kterému českému TV zpravodajství nejvíce důvěřujete?

Hlasovalo 4348 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama