Sněmovna uleví podnikatelům

Praha - Konec povinného označování provozoven identifikačním číslem nebo změny v pokračování živnosti po úmrtí podnikatele. S takovými změnami počítá novela živnostenského zákona, kterou ve středu schválili poslanci, norma putuje do Senátu.

Diskuse: 0

Sněmovna uleví podnikatelům - anotační foto
reklama

Novela prošla sněmovnou ve středu hladce, pro schválení zákona se vyjádřilo 168 poslanců, proti byl jediný.

Úprava živnostenského zákona, chce snížit administrativní zátěž podnikatelů. Živnostníkům by měla ubýt čtvrtina "papírování".

Návrh má podnikatelům ubrat povinnost označovat provozovnu identifikačním číslem a naopak jim umožnit oznamovat změny údajů, které hlásí správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce a zdravotní pojišťovně prostřednictvím centrálního registračního místa. Něco takového by nově mohli dělat živnostníci i za situace, že neplní oznamovací povinnost vůči živnostenskému úřadu. Podle novely má skončit povinné hlášení změny adresy místa podnikání v případě, že se podnikatel na stejné místo i stěhuje.

Úprava živnostenského zákona do detailu řeší pokračování v provozování živnosti při úmrtí podnikatele. Vypočítává, kdo může v podnikání pokračovat až do skončení dědického řízení.

V uvedeném období může živnost dál vést správce dědictví, dědicové ze zákona, dědicové ze závěti, pozůstalý manžel nebo partner, i když není dědicem, a pokud je spoluvlastníkem majetku k provozování živnosti.
Podnikatelskou činnost může do skončení insolvenčního řízení vést také soudem stanovený insolvenční správce.

"Dále se odstraňují neodůvodněné odchylky v řízení upraveném živnostenským zákonem od úpravy dané správním řádem a některé nepřesnosti právní úpravy zjištěné z aplikační praxe," stojí v předkládací zprávě.
Změny se má dočkat také zákon o správních poplatcích. Stávající úprava živnostenského zákona už nevyžaduje, aby podnikatel oznamoval změny zaznamenané v obchodním rejstříku nebo v jiných registrech veřejné správy a související správní poplatky tak mají z normy zmizet.

V návaznosti na úpravu živnostenského zákona a s cílem zajistit provázanost obou předpisů se má změnit také zákon o nemocenském pojištění.

reklama
Klíčová slova: Poslanecká sněmovna

Diskuse

Sněmovna uleví podnikatelům

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Test ledové kávy: Který výrobek je pouze přeslazená voda? - anotační foto

Test ledové kávy: Který výrobek je pouze přeslazená voda?

25.07.2014 09:45 Praha - Ledová káva je oblíbenou letní alternativou, když do sebe chcete dostat kofein. Ale jaká je dobrá a...

Sobotka si srovnal své poslance. Mají závazné hlasování - anotační foto

Sobotka si srovnal své poslance. Mají závazné hlasování

25.07.2014 09:41 Praha - Poslanci dnes budou opět rozhodovat o daňovém zvýhodnění zelené nafty a sociální demokraté budou mít...

V Praze začíná být horko. Kandidát ČSSD vystartoval na ODS - anotační foto

V Praze začíná být horko. Kandidát ČSSD vystartoval na ODS

25.07.2014 09:00 Praha - S blížícími se komunálními volbami začíná přituhovat. Asi nejtvrdší bitva se očekává v hlavním městě....

Válka o kvóty? Bez žen nedostanete miliony, pohrozilo vnitro  - anotační foto

Válka o kvóty? Bez žen nedostanete miliony, pohrozilo vnitro

25.07.2014 08:52 Praha - Podíl žen na kandidátních listinách pro volby do Sněmovny a krajských zastupitelstev by měl být...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Kdo myslíte, že sestřelil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem?

Hlasovalo 4395 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama