ODS představí svého prezidentského kandidáta

Praha - Občanská demokratická strana vybere svého prezidentského kandidáta ve vnitrostranickém referendu, uvedla po pondělním jednání výkonné rady 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Výběru se mohou zúčastnit všichni členové ODS, konečné rozhodnutí sdělí strana 1. července.

Diskuse: 2

ODS představí svého prezidentského kandidáta - anotační foto
reklama

"Výkonná rada schvaluje proces nominace kandidáta ODS do přímé volby hlavy státu v primárních volbách, ve kterých mají právo hlasovat všichni členové ODS. Ukládá orgánům strany neprodleně zahájit přípravu primárních voleb tak, aby byl kandidát zvolen do konce června letošního roku," uvedla po jednání výkonné rady Němcová.

Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase jde svým způsobem o průlomový moment, protože se do voleb zapojí všichni členové strany.

"Představa, že bychom kandidáta do přímé volby prezidenta vybírali na uzavřeném jednání stranických špiček, je pro nás nepřijatelná," vysvětlil Nečas.

Ten dále přiblížil, že od úterý 20. března začíná nominační proces, ve kterém mohou až do 22. dubna navrhovat kandidáty do primárních voleb orgány regionálních sdružení ODS (regionální sněm a regionální rada), dále výkonná rada a grémium ODS.

Kromě členů ODS může nominaci získat i nestraník, pokud 'zastává postoje blízké politice občanských demokratů a dlouhodobě s nimi spolupracuje'.

Kandidát musí splňovat podmínky volitelnosti do úřadu prezidenta republiky, předložit výpis z rejstříku trestů a stejně jako všichni kandidáti ODS v jiných volbách i negativní lustrační osvědčení. Poslední podmínkou je souhlas kandidáta s prohlášením o kandidatuře.

Prezidentské primárky ODS proběhnou v devíti volebních regionech, vítězem voleb se stane kandidát, který obdrží nejvyšší počet platných hlasů.

Oficiální prezidentský kandidát ODS bude znám nejpozději 1. července letošního roku.

Kandidáti budou své priority a program představovat na veřejných volebních shromážděních.

Právo volit v prezidentských primárkách mají všichni členové ODS, kteří jsou členy strany k datu volby a zároveň nepřetržitě po dobu 60 dní před zahájením primárek. Volba je tajná.

Volby budou v regionech probíhat postupně od 30. dubna do 30. června. Největší sněmy – Moravskoslezský, Středočeský, Pražský a Jihomoravský budou volit jako poslední.

ODS má přes 25 tisíc členů.

Výkonná rada občanských demokratů v pondělí zároveň zkritizovala sociální demokraty za jejich pokus o vyslovení nedůvěry vládě a podpořila Nečase v jeho dosavadních krocích mířících ke stabilizaci státního rozpočtu a stlačování deficitů veřejných financí.

reklama
Klíčová slova: ODS referendum

Diskuse

ODS představí svého prezidentského kandidáta

Počet příspěvků: , poslední 19.03.2012 21:51
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Klokánky dluží 22 milionů, skončí stovky dětí na ulici? Stát to neřeší - anotační foto

Klokánky dluží 22 milionů, skončí stovky dětí na ulici? Stát to neřeší

21.04.2015 16:28 Praha - Fond ohrožených dětí, provozovatel zařízení Klokánek pečující o děti, které by jinak skončily v...

Odvolání Šimáčka? Dienstbier prozradil důvod a hned to schytal - anotační foto

Odvolání Šimáčka? Dienstbier prozradil důvod a hned to schytal

21.04.2015 16:19 Praha - Odvolání šéfa agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka vyvolala rozhořčení mezi jeho...

Slovo boží, dopisy a upír. To zbylo po kyselinovém útočníkovi - anotační foto

Slovo boží, dopisy a upír. To zbylo po kyselinovém útočníkovi

21.04.2015 16:16 Praha - Milan Balamuta, který loni na konci srpna polil bývalou partnerku kyselinou a v noci na pondělí...

Zeman šel Grossovi za svědka, na pohřeb ale nepůjde - anotační foto

Zeman šel Grossovi za svědka, na pohřeb ale nepůjde

21.04.2015 16:10 Praha - S bývalým premiérem Stanislavem Grossem, který zemřel minulý týden po těžké nemoci, se ve středu na...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené?

Hlasovalo 11001 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama