Na dnešní sjezd ČSSD přijede prezident Klaus

V pátek v 12.00 začne v areálu pražského výstaviště v Průmyslovém paláci 35. sjezd ČSSD. Sociální demokraté si během sjezdu zvolí nového předsedu a šest místopředsedů, během pátečního odpoledne vystoupí s projevem i prezident Václav Klaus.

Přidejte svůj názor

"V pravé poledne to vypukne," sdělil Mediafaxu ve čtvrtek první místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka s tím, že se během prvního dne sjezdu těší především na projev předsedy socialistů Jiřího Paroubka. Sobotka se domnívá, že se Paroubek ve svém projevu určitě zmíní o vyjádření nedůvěry vládě, o kterém se bude ve sněmovně hlasovat příští týden.

V pátek začne již druhá část 35. sjezdu a potrvá až do neděle. První část si socialisté odbyli již v polovině února, důvodem rozdělení sjezdu podle předsedy Paroubka bylo to, že v únoru se delegáti věnovali přípravě na volby do Evropského parlamentu a změně stanov. Nyní stanovy ČSSD počítají se dvěma způsoby volby šéfa strany. Původní přímá volba, tedy všemi členy strany, ve stranických stanovách zůstala. Delegáti v únoru odhlasovali navíc i možnost volení předsedy strany nepřímo, tedy pouze účastníky sjezdu. Účastníci navíc schválili, že nového předsedu zvolí na stranickém sjezdu v roce 2009 na dva roky.

V únoru si také socialisté odhlasovali, že v užším vedení strany budou nově zasedat i dva nejvýše postavení straničtí hejtmani v Asociaci krajů. V grémiu tak zasedl šéf Asociace krajů, Jihomoravský hejtman a bývalý šéf poslaneckého klubu socialistů Michal Hašek a šéf Pardubického kraje Radko Martínek.

Velkým překvapením byla i přislíbená účast prezidenta Václava Klause. V loňských prezidentských volbách proti Klausovi postavili svého kandidáta Jana Švejnara, který se sjezdu ČSSD rovněž zúčastní. Klaus byl navíc v devadesátých letech zakladatelem ODS a poté dlouho jejím šéfem, na prosincovém sjezdu ODS se však vzdal i funkce čestného předsedy, kterou si ponechal, když se stal prezidentem a ze strany loni odešel.

ČSSD očekává i zahraniční hosty. Na únorové části vystoupil se svým projevem například šéf Strany evropských socialistů (PES) Paul Nyrup Rasmussen nebo bývalý šéf NATO pro Evropu a poradce amerických demokratické strany Wesley Clark. V únoru měl dorazit i slovenský premiér a šéf slovenské sociálně-demokratické strany Smer Robert Fico. Z pracovních důvodů se mu to nepodařilo, slíbil ale, že na březnovou část dorazí. ČSSD očekávala i bývalého amerického prezidenta Billa Clintona, ten ale svou účast nakonec zrušil, protože dva týdny po sjezdu ČSSD Česko navštíví současný americký prezident Barack Obama.

Socialisty čeká na 35. sjezdu kompletní nová volba vedení. O svůj post se nemusí bát pouze předseda strany Jiří Paroubek, je totiž jediným kandidátem. Velký boj se strhne o posty místopředsedů. ČSSD má jednoho statutárního místopředsedu, kterým je Bohuslav Sobotka a čtyři místopředsedy Janu Vaňhovou, Petra Víchu, Zdeňka Škromacha a Milana Urbana. Socialisté se ale rozhodli, že počet svých místopředsedů rozšíří o jedno místo. Zároveň Petr Vícha oznámil, že vzhledem k tomu, že je šéfem senátorského klubu, a proto členem grémia ČSSD, nebude již kandidovat na post místopředsedy. Mezi nejpravděpodobnější kandidáty, kromě stávajících místopředsedů, jsou brněnský primátor Roman Onderka, místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek a šéf pražské ČSSD Petr Hulinský. Svou touhu být místopředsedou strany ale již také dlouhou dobu netajil předseda dolní komory parlamentu Miloslav Vlček. V mediích se však spekuluje, že svoji kandidaturu nakonec vzdá.

Na únorové části sjezdu se sešlo více než 600 delegátů z celé České republiky.

 

Témata: politika | ČSSD
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš žaluje slovenský list Nový Čas, žádá milion eur

25.04.2018 12:32 Aktualizováno Bratislava - Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu…

Senátoři ČSSD se vzbouřili proti koalici s Babišem, Hamáček nechápe

25.04.2018 12:29 Aktualizováno Praha - Senátoři ČSSD chtějí, aby sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v opozici. Budou…

Senát vrátil poslancům "opravnou" novelu sociálních zákonů

25.04.2018 12:19 Praha - Sněmovna bude muset opět projednat vládní "opravnou" novelu, která má sladit změny v…

ČSSD hrozí Babišovi: Pokud nesplníte všechny naše podmínky, do vlády…

25.04.2018 11:48 Aktualizováno Praha – Sociální demokraté dávají důrazně najevo, že nechtějí být při jednání o vládě otloukánky.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama