Tajemník prezidenta Jakl vyzval české politické instituce k jednotě

Praha - Ladislav Jakl, tajemník prezidenta republiky Václava Klause, v nedělních Otázkách Václava Moravce (OVM) vyzval české politicky a instituce k jednotě v otázce ratifikace Lisabonské smlouvy. Jakl zároveň uvedl, že není možné, aby na nás zbytek Evropské unie ve věci ratifikace jakkoliv tlačil.

Přidejte svůj názor

Tajemník prezidenta Jakl vyzval české politické instituce k jednotě - anotační foto

„Musíme skutečně upustit od toho bonzování a žalování, které je českým národním politickým a mediálním sportem. Hlavním předpokladem je, že budeme hrát společně za Českou republiku,“ uvedl v neděli v ČT Jakl. „Pro pana prezidenta je nejdůležitější hájení zájmů českého občana a české společnosti, což by mělo být nejdůležitější věcí i pro ostatní instituce,“ dodal.

Bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) v pořadu vyzval především k rychlému řešení: „Prezident se musí sejít s vládou a jednat. Poté musí být zformulován postup jednání před Evropskou radou. Ve druhé fázi pak půjde o získání všech 26 zbylých států Evropské unie na naši stranu, to bude velice těžké,“ řekl.

Vondra ale zároveň dodal, že se v této otázce není čeho obávat. „V závěrech Evropské rady je jasně řečeno, že retroaktivita je při působení Listiny základních práv Evropské unie vyloučena. Navíc všechny dostupné analýzy tvrdí, že Benešovy dekrety prostě prolomit nelze.“

Podle Jakla není možné žádným způsobem na Českou republiku ve věci ratifikace tlačit. Zásadní přitom podle jeho slov pro prezidenta je, aby byl k Listině základních práv EU přidán podobný dodatek, jaký si již dříve vymohly vlády Polska a Velké Británie. „Není to nic těžkého, vzorem může být právě ten dodatkový protokol, který si vyjednalo Polsko a Velká Británie. V podstatě lze ty dva odstavečky pouze přesně opsat,“ uvedl Jakl.

Lisabonská smlouva v současné podobě umožní, aby se jednotlivé osoby domáhaly majetku nikoliv u českých soudů, ale přímo u Evropského soudu v Lucemburku, řekl také Jakl. V případě ratifikace podle něj nebude prezidentu republiky stačit žádná politická deklarace, ale jen právní garance.

Ostrou debatu vyvolal okamžik, kdy Alexandr Vondra upozornil na fakt, že by dlouhé schvalování Lisabonské smlouvy nemuselo zbylých 26 členských států EU Česku odpustit. „Ale tak se na ten problém přeci nemůžeme dívat. To už se rovnou můžeme ptát, kolik dní ještě můžeme v ratifikaci zaostat za Německem? Tři ještě ano, ale deset už ne? Vždyť Německo ratifikovalo minulý týden a nikdo kolem něj nedupal, nikdo na něj netlačil,“ reagoval Jakl.

Vondra poté uvedl, že by uvítal alespoň závazek prezidenta Klause, že jde z jeho strany ve věci ratifikace o poslední požadavek před případným podepsáním.

„Listina základních práv EU byla už loni předmětem posuzování Ústavního soudu a ten neshledal žádné problémy,“ reagoval pro Českou televizi generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Landášek. Řekl také, že při prvním posuzování prezident žádné námitky, podobné těm, které vznesl v posledních dnech, neuvedl.

Témata: Jakl, Ladislav
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Tajemník prezidenta Jakl vyzval české politické instituce k jednotě

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Podvody, pokuty, nulové zastání. Češi musí platit za energie jak diví, práva se nedovolají, řešilo se u Jílkové - anotační foto

Podvody, pokuty, nulové zastání. Češi musí platit za energie jak diví,…

31.03.2017 00:07 Praha - Pro 51 procent Čechů je cena hlavním faktorem při výběru dodavatele plynu a elektřiny.…

Prezident, za kterého se nebudeme stydět? Politiků jsme se ptali na Drahoše a Zemana a nestačili jsme se divit - anotační foto

Prezident, za kterého se nebudeme stydět? Politiků jsme se ptali na…

30.03.2017 23:14 Aktualizováno ANKETA - Bývalý předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš má v plánu vyzvat nejen Miloše…

Chemtrails: Konspirační teorie, nebo způsob, jak si podrobit lidstvo? - anotační foto

Chemtrails: Konspirační teorie, nebo způsob, jak si podrobit lidstvo?

30.03.2017 19:13 Aktualizováno PO STOPÁCH KONSPIRAČNÍCH TEORIÍ - Píše se rok 1996 a letectvo Spojených států amerických vydává na…

Vojáci by mohli od července dostat přidáno - anotační foto

Vojáci by mohli od července dostat přidáno

30.03.2017 17:16 Praha - Vojáci by mohli od července dostat více peněz. Dnes to dnes uvedl na twitteru ministr…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama