Tajemník prezidenta Jakl vyzval české politické instituce k jednotě

Praha - Ladislav Jakl, tajemník prezidenta republiky Václava Klause, v nedělních Otázkách Václava Moravce (OVM) vyzval české politicky a instituce k jednotě v otázce ratifikace Lisabonské smlouvy. Jakl zároveň uvedl, že není možné, aby na nás zbytek Evropské unie ve věci ratifikace jakkoliv tlačil.

Přidejte svůj názor

Ladislav Jakl, tajemník prezidenta ČR

„Musíme skutečně upustit od toho bonzování a žalování, které je českým národním politickým a mediálním sportem. Hlavním předpokladem je, že budeme hrát společně za Českou republiku,“ uvedl v neděli v ČT Jakl. „Pro pana prezidenta je nejdůležitější hájení zájmů českého občana a české společnosti, což by mělo být nejdůležitější věcí i pro ostatní instituce,“ dodal.

Bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) v pořadu vyzval především k rychlému řešení: „Prezident se musí sejít s vládou a jednat. Poté musí být zformulován postup jednání před Evropskou radou. Ve druhé fázi pak půjde o získání všech 26 zbylých států Evropské unie na naši stranu, to bude velice těžké,“ řekl.

Vondra ale zároveň dodal, že se v této otázce není čeho obávat. „V závěrech Evropské rady je jasně řečeno, že retroaktivita je při působení Listiny základních práv Evropské unie vyloučena. Navíc všechny dostupné analýzy tvrdí, že Benešovy dekrety prostě prolomit nelze.“

Podle Jakla není možné žádným způsobem na Českou republiku ve věci ratifikace tlačit. Zásadní přitom podle jeho slov pro prezidenta je, aby byl k Listině základních práv EU přidán podobný dodatek, jaký si již dříve vymohly vlády Polska a Velké Británie. „Není to nic těžkého, vzorem může být právě ten dodatkový protokol, který si vyjednalo Polsko a Velká Británie. V podstatě lze ty dva odstavečky pouze přesně opsat,“ uvedl Jakl.

Lisabonská smlouva v současné podobě umožní, aby se jednotlivé osoby domáhaly majetku nikoliv u českých soudů, ale přímo u Evropského soudu v Lucemburku, řekl také Jakl. V případě ratifikace podle něj nebude prezidentu republiky stačit žádná politická deklarace, ale jen právní garance.

Ostrou debatu vyvolal okamžik, kdy Alexandr Vondra upozornil na fakt, že by dlouhé schvalování Lisabonské smlouvy nemuselo zbylých 26 členských států EU Česku odpustit. „Ale tak se na ten problém přeci nemůžeme dívat. To už se rovnou můžeme ptát, kolik dní ještě můžeme v ratifikaci zaostat za Německem? Tři ještě ano, ale deset už ne? Vždyť Německo ratifikovalo minulý týden a nikdo kolem něj nedupal, nikdo na něj netlačil,“ reagoval Jakl.

Vondra poté uvedl, že by uvítal alespoň závazek prezidenta Klause, že jde z jeho strany ve věci ratifikace o poslední požadavek před případným podepsáním.

„Listina základních práv EU byla už loni předmětem posuzování Ústavního soudu a ten neshledal žádné problémy,“ reagoval pro Českou televizi generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Landášek. Řekl také, že při prvním posuzování prezident žádné námitky, podobné těm, které vznesl v posledních dnech, neuvedl.

Témata: Jakl, Ladislav
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Absurdní zpravodajství ČT? Hraje roli v návratu komunistů, zlobí se…

22.04.2018 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Parlamentní volby proběhly 20. a 21. října 2017 a ani po půl roce nemá Česko vládu s…

KOMENTÁŘ: Zeman i komunisté končí. Jeden si může dovolit vše, druzí…

22.04.2018 22:01 Aktualizováno Komentář Petra Šulky - Včerejší projev Miloše Zemana dopálil mnohé. Pravici proto, že se někdo ve…

Faltýnek předpokládá vznik koaliční smlouvy do dvou týdnů

22.04.2018 13:31 Praha - Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek předpokládá, že v příštích dvou týdnech by měla…

Úředníci typu Drábové by podle STAN měli zůstat krajskými zastupiteli

22.04.2018 11:35 Praha - Poslanci STAN znovu předložili návrh, podle něhož by vysocí státní úředníci včetně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama