Topolánek: Z totality nejsme venku

Praha - Dvacet let po sametové revoluci se Česko stále potácí v totalitě, uvedl předseda ODS Mirek Topolánek na zahájení konference u příležitosti dvacátého výročí sametové revoluce v České republice. Nadějí budoucího vývoje je podle jeho slov mladá generace, která se odmítá řídit strachem.

Přidejte svůj názor

Mirek Topolánek

"Tak jako Bůh zakázal Mojžíšovi přivést do zaslíbené země kohokoliv, kdo zažil egyptské otroctví, čeká nás možná i nás čtyřicet let v postkomunistické poušti. Tedy dalších dvacet, než budeme moci říci, že jsme zlomili nesvobodu a strach," prohlásil Topolánek. Paradoxem podle jeho slov je to, že ve svobodě nemusí nutně žít vnitřně svobodní lidé. "Tato svoboda není automatická, těžko se získává a lehko se ztrácí. Vnitřní svoboda se rodí z toho, v čem vyrůstáme. Svoboda je jedna, ale strach má mnoho podob," prohlásil.

Současnou situaci označil za systémový populismus, který po dvaceti letech zpochybňuje euroatlantické vazby, spojenecké závazky či orientaci Česka na západ. "Naopak se stále silněji projevují sympatie k autoritativním režimům Číny a Ruska, zpochybňuje se odpovědnost za lidská práva ve světě či naše účast na zahraničních misích. Stručně řečeno, mnoha způsoby a z různých stran, je zpochybňována naše příslušnost euroatlantickému civilizačnímu procesu," řekl Topolánek.

Po dvaceti lidech cesty od totality ke svobodě z toho "stále nejsme venku", míní Topolánek. Komunismus hrozí nejen uvnitř každého z nás, ale i ve vnějšku, varuje. "Nereformovaná komunistická strana v koalici spolu se sociální demokracií ovládly mnohé kraje a tato koalice může vyhrát v příštích volbách," varoval předseda ODS s tím, že svobodná společnost má trhliny. Hlavní vinu nese podle jeho slov veřejná sféra, a to politici, soudy a média. "Média nejsou hlídací psi demokracie, ale honicí psi za lacinými senzacemi bez zájmu o obsah," řekl Topolánek. Jediným zájmem médií je podle jeho slov pouze snaha o udržení počtu čtenářů, diváků a posluchačů.

"Skutečnou svobodu společnosti budeme mít tehdy, až se přestaneme rozdělovat na politiky a novináře, na pravici a levici, na občany a ty nahoře. Musíme se vrátit k původnímu dělení na dobré a zlé, slušné a neslušné, na milovníky svobody a její nepřátele," tvrdí Topolánek. Nadějí budoucího vývoje jsou podle jeho slov mladí lidé, kteří se odmítají řídit strachem. "Osobní svoboda přepokládá vůli a osobní odpovědnost, účinným prostředkem osobní svoboda je víra," ukončil Topolánek svůj projev s názvem 20 let poté a co dál.

Konference se zaměří na zkoumání běžnějších každodenních vzorců chování, které se v postkomunistických zemích stále drží. Akce je rozdělena do šesti tematických diskusních panelů: Vyrovnávání se s nedemokratickou minulostí, Staré sítě v post-komunistických podmínkách, Sociální sítě po desetiletích pokusů o systematické sociální inženýrství, Transformace bezpečnostních sborů, Konceptualizace historie v primárním a sekundárním školství v totalitní době, Životní styl a kultura každodennosti v pozdním komunismu a Kořeny pádu komunismu.

Mezi 35 přednášejícími se objeví i zahraniční hosté. Na téma "Vyrovnání se s bývalými režimy a jejich dědictvím ve střední a východní Evropě" promluví Michael Kraus z Middlebury College ve Vermontu, Václav Veber z Ústav pro studium totalitních režimů přednese příspěvek na téma Historiografie třetího odboje na českých vysokých školách dvacet let po pádu komunismu a Berthold Unfried z Institutu pro ekonomickou a společenskou historii z University of Vienna v Rakousko přednese příspěvek na téma Vyrovnání se s minulostí v NDR jako s druhou německou diktaturou: vyšetřovací komise německého parlamentu o Německé demokratické republice.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chtělo by to vládu psychiatrů? Známý spisovatel se s Čechy nepáře

21.05.2018 16:40 Aktualizováno Praha - Česko stále nemá vládu s důvěrou. Zdá se sice, že vznik koalice ANO a ČSSD s tichou…

Referendum ČSSD bude stát 100 tisíc. Ušetří za poštovné, chce se vyhnout…

21.05.2018 16:29 Praha - Za referendum, v němž budou ode dneška do poloviny června členové ČSSD hlasovat o podpoře…

Česko se přidalo k expertům na ochranu proti dezinformacím

21.05.2018 15:50 Helsinky - Česko se připojilo k činnosti evropského centra pro boj s hybridními hrozbami sídlícího…

Jourová podporuje navázání peněz z EU na právní stát, Polsko skřípe zuby

21.05.2018 15:44 Praha - Eurokomisařka Věra Jourová podporuje navázání peněz z rozpočtu Evropské unie na dodržení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama