Útoky ODS na Fischerovu vládu ohrožují stabilitu země, tvrdí Paroubek

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval v pondělí prostřednictvím dopisu předsedu ODS Mirka Topolánka, aby jeho strana přestala vytvářet politicky nestabilní prostředí v Česku a neútočila na vládu Jana Fischera. Topolánek by si měl uvědomit, že úřednická vláda je nyní jediná záruka pro stabilitu země.

Přidejte svůj názor

"Země potřebuje řešit problémy spojené s ekonomickou krizí. Proto potřebujeme politickou stabilitu, a to alespoň do schválení státního rozpočtu," uvedl Paroubek.

Šéf ČSSD kritizuje zvyšující se požadavky ODS na kabinet Jana Fischera a útoky, které ODS na vládu činí. "ODS v poslední době stupňuje své útoky na vládu Jana Fischera a dokonce hrozí odchodem svých ministrů z vlády, což by znamenalo její pád. ODS se musí rozhodnout, zda chce politickou stabilitu a tedy nebude nadále útočit na vládu Jana Fischera, anebo je jejím záměrem vládu Jana Fischera shodit a tím uvrhnout zemi do politické nestability," řekl Paroubek a připomněl, že v současné době však není žádná jiná varianta než úřednická vláda možná.

Podle Paroubka vychází jednání ODS také ze strachu některých představitelů ODS, včetně exministra vnitra Ivana Langera, který se obává jednak kontrolních činností ministra vnitra Martina Peciny a také toho, že mu hrozí sesazení z vedení ODS. "Je to možná i v zájmu některých představitelů ODS, v čele s Mirkem Topolánkem a Ivanem Langerem, kteří se obávají, že v případě květnových voleb příští rok by je mohla jejich strana vyměnit," dodal Paroubek.

Paroubek žádá, aby premiér Jan Fischer předložil programový dodatek, který by mohla Poslanecká sněmovna projednat do 20. října. Schválení tohoto dodatku je podle Paroubka adekvátní a dostatečný krok pro prodloužení mandátu Fischerovy vlády, není třeba, aby vláda znovu žádala o důvěru.

Paroubek odmítá účast na pondělním jednání, které svolává šéf ODS Mirek Topolánek. Zapojit se do této schůzky ostatně odmítl taktéž premiér Jan Fischer a předseda Strany zelených Ondřej Liška. Lídr ČSSD však dodal, že pokud schůzku svolá Fischer a dostaví se na ní všechny strany, nebude ČSSD chybět. Nemá však podle něj smysl jednat pouze s ODS a "současnými a bývalými lidovci", jak Paroubek nazývá KDU-ČSL a TOP 09. TOP 09 navíc podle Paroubka nelze pokládat za skutečnou politickou stranu. Akceptovatelné podle Paroubka nejsou ani „opilecko-vulgární“ výpady zakladatele TOP 09 Miroslava Kalouska.

"Do skončení tohoto volebního období se s představiteli tohoto politicky i lidsky pochybného útvaru nepokládám za možné jakkoliv jednat o pozici vlády," vzkázal Paroubek Topolánkovi ke skutečnosti, že se na pondělní jednání stran má dostavit taktéž TOP 09.

Stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek zároveň kritizoval machinace týkající se zakázky na likvidaci ekologických škol pohybující se v řádech stovek miliard. Petržílek připomněl, že nejasnosti kolem této zakázky vytvořilo záměrně právě ministerstvo financí pod vedením Kalouska.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ŽIVĚ: Druhý den voleb začíná. Dnes Češi rozhodnou o své budoucnosti

21.10.2017 08:00 Praha - Voliči v Česku dnes druhým dnem rozhodují o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím…

Komentář: Protestní volby? Ani náhodou, Češi pořád volí ty samé. A jsou…

21.10.2017 07:54 Ať už dopadnou víkendové sněmovní volby jakkoli, jedno je jisté předem: nejde o žádnou protestní…

Havel se musí obracet v hrobě. Evropský tisk komentuje volby v Česku

20.10.2017 22:45 Aktualizováno Praha - O tom, že jsou volby v České republice bedlivě sledovány, vypovídají i novinové články…

OBRAZEM: První den voleb je za námi. Odvolil Babiš, Zeman a dvě pětiny…

20.10.2017 22:41 Praha - První den letošních voleb do Poslanecké sněmovny v Česku dnes ve 22:00 skončil. Během osmi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama