Exprezident Václav Havel slaví 73. narozeniny

Praha - Václav Havel, jedna z vůdčích postav listopadových událostí roku 1989, zároveň však spisovatel, dramatik a disident vězněný komunistickým režimem, který se stal symbolem konce komunistického režimu a následně prvním československým prezidentem po pádu totality, slaví v pondělí 73. narozeniny.

Přidejte svůj názor

Během posledního roku Havel opět komentoval důležité politické události, prodělal ale i operaci po zánětlivém onemocnění dýchacích cest, se kterými má dlouhodobé problémy. V lednu musel být hospitalizován v pražské nemocnici Motol, kde mu následně vyoperovali zánětlivé ložisko z krku. Podle šéfa lékařského konsilia, které o Havla pečovalo, byl jeho stav velmi vážný a komplikovanější, než kdykoliv předtím. Na konci ledna se ale exprezident v pořádku v doprovodu manželky Dagmar vrátil domů.

Během roku si Havel neodpustil komentáře k ekonomické krizi, hodně se mluvilo například o jeho srovnání výroby v automobilce s koncentračním táborem. Kritizoval tak snahu zachovávat výrobu za každou cenu proto, aby lidé měli práci.

V dubnu se Havel setkal s prezidentem USA Obamou při jeho návštěvě Prahy. Sám pak řekl, že měli přátelský rozhovor, při kterém ho upozornil, že do něj svět vkládá bezmezné naděje. Obama se svěřil, že v mládí četl Havlovy knížky.

Havel během roku opět několikrát podpořil plány na výstavbu radaru na území ČR, v lednu dokonce vyjádřil názor, že vláda by měla se schválením smluv o radaru spojit důvěru.

Na jaře se spekulovalo o tom, že Václav Havel se aktivně zapojí do kampaně ODS. Havel po pádu Topolánkovy vlády kritizoval ČSSD za nezodpovědnost při svržení kabinetu v době evropského předsednictví a Topolánkovi vyjádřil podporu. Část ODS se pak netajila přáním získat Havla i pro předvolební boj.

V létě pak Havel podpořil Stranu zelených vlastním spotem na You Tube.

Václav Havel byl listopadu 1989 vůdčí osobností politických změn a tváří sametové revoluce. Jako kandidáta Občanského fóra zvolilo 29. prosince 1989 ještě komunistické Federálním shromážděním Havla prvním československým nekomunistickým prezidentem. V prezidentském úřadě byl vnímán kontroverzně. Jedním z jeho prvních kroků byla rozsáhlá amnestie, při které byly propuštěny dvě třetiny kriminálních vězňů. Političtí vězni se na svobodu dostali ještě před jeho nástupem do funkce. Významná část české veřejnosti nesouhlasila s počtem udělených milostí a s udělením milostí, které zasáhly do soudních procesů proti Havlovým známým.

Zatímco v Česku jeho popularita během doby v prezidentském úřadu postupně klesala, renomé v zahraničí to nijak neovlivnilo. Havel zůstal ikonou boje za svobodu a demokracii. Opakovaně byl navržen na Nobelovu cenu míru. Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová shrnula jeho charakteristiku do těchto vět: „Prezident Havel učinil český národ hrdým, i já jsem díky němu hrdá na to, že jsem se jako Češka narodila. Myslím si, že bude velmi scházet na mezinárodní scéně. Pro mnoho lidí na celém světě znamená slovo 'Havel' a 'Čech' jedno a totéž. Havel položil Prahu a celou Českou republiku na mapu doby po studené válce.“

Václav Havel se narodil 5. 10. 1936 ve známé pražské podnikatelské rodině. Jeho dědeček postavil pražský Palác Lucerna, strýc založil Filmové studio Barrandov. Rodina byla velmi úzce spjata s kulturním a politickým děním Československa ve dvacátých a čtyřicátých letech. Zlom nastal po komunistickém puči v roce 1948. Václav Havel nesměl po skončení základní školy dál studovat. Nastoupil proto do čtyřletého učebního oboru chemický laborant a zároveň večerně vystudoval gymnázium. Po skončení základní vojenské služby pracoval jako jevištní technik a po částečném uvolnění poměrů mohl dálkově studovat dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). V roce 1964 měla premiéru jeho první hra Zahradní slavnost.

Během Pražského jara působil v Klubu nezávislých spisovatelů a Klubu angažovaných nestraníků. S nástupem tzv. normalizace, která následovala po potlačení Pražského jara 1968 vojsky Varšavské smlouvy, musel opustit divadlo. V roce 1975 založil samizdatovou strojopisnou ediční řadu pro nezávislou literaturu Edice Expedice. Soustavně vystupoval proti politické represi. V roce 1975 napsal otevřený dopis prezidentu Gustavu Husákovi. Vyvrcholením politické aktivity v této době bylo publikování Charty 77. Byl jedním ze zakladatelů této iniciativy a jedním z jejích prvních tří mluvčích. V dubnu 1979 se stal spoluzakladatelem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Za všechny tyto aktivity byl třikrát uvězněn a strávil za mřížemi pět let.

Témata: Václav Havel
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Exprezident Václav Havel slaví 73. narozeniny

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Vládní krize se prohlubuje: Pokud padne Babiš, půjde i Herman? Prý "odměna…

29.04.2017 21:47 Aktualizováno Praha - Sněmovna i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzvali ministra financí a šéfa hnutí ANO…

Rozvodněné řeky v ČR mají první oběť, na Novojičínsku se utopil důchodce

29.04.2017 20:24 Příbor - V pátek večer se v řece na Novojičínsku utopil senior. Jeho tělo u břehu našli náhodní…

Parašutisty z Out Distance si připomnělo 1500 lidí, přijel i brigádní…

29.04.2017 18:08 Jihlava - Členy výsadku Out Distance, kteří se spolupodíleli na přípravách atentátu na říšského…

Řidič vybržďoval auto, v němž byl jeho syn. Napálím to do vás, hrozil…

29.04.2017 17:41 Aktualizováno Praha - Městský soud v Praze bude v červnu řešit další kauzu takzvaného vybržďování. Incident se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama