ROZHOVOR: Paroubek je král Kazisvět III, říká poslanec ODS Doktor

Praha - Největší překážkou snižování schodku České republiky, je předseda ČSSD Jiří Paroubek, řekl agentuře Mediafax poslanec Michal Doktor. Tvrdí, že šéf sociálních demokratů je schopný změnit názor o 180 stupňů a nedrží dohody.

Přidejte svůj názor

Michal Doktor

Rep: Proč se nedaří dolní parlamentní komoře najít dohodu ohledně nutných úspor na snížení schodku státního rozpočtu?

M.D.: Protože dohoda musí existovat napříč politickým spektrem a postoj sociální demokracie je odvislý od toho, jak se ten který den vyspí předseda ČSSD. Včera ještě dohoda byla a on ji dnes zrušil.

Rep.: Předseda ČSSD Jiří Paroubek po čtvrtečním jednání s ostatními lídry stran a premiérem Janem Fischerem uvedl, že dohoda z Kramářovy vily podle něj byla jiná než ta dnešní. Má pravdu?

M.D.: Jeho dnešní chování je jen dokladem toho, jak je Paroubek nespolehlivý. Je schopný změnit názor o 180 stupňů a nedodržuje žádné dohody. Já odmítám hrát hru s králem Kazisvětem III., kterýžto naštěstí není z boží vůle král, a to jeho odvolávání se na konkrétní ustanovení jednoho zákona o podpoře v nezaměstnanosti vnímám jako snahu zborcení dohody, na kterou včera přistoupil.

Rep.: Předseda ČSSD se odvolává na to, že ostatní strany nedodržují dohodu nesnižovat podporu v nezaměstnanosti, což je pro něj klíčové. Je to jeho postoj, nebo to po něm požaduje poslanecký klub?

M.D.: Paroubek učinil ze členů klubu ČSSD terče na Matějské pouti. Členové klubu jsou díky jeho náladovosti den po dni terčem kritiky zevnitř sociální demokracie i od veřejnosti, takže tady je spíš klub obětí předsedy strany než naopak.

Rep.: Na čtvrtečním zasedání budou strany hledat pozměňovací návrh k úspornému balíčku, na kterém se shodnou všichni. Jak podle vás bude vypadat?

M.D.: Já vycházím z té včerejší dohody. To co se dohodlo v Kramářově vile, by mělo být směrodatné a není zde důležitý názor jednotlivce ale váha dohody, a tak by k tomu měl taky přistupovat Paroubek a jeho sociální demokracie.

Rep.: O co předsedovi ČSSD jde?

M.D.: Paroubek hraje ještě hru navíc. Sociální demokraté celkově hrají politickou projekci, a zatímco se tváří, že jim jde o voliče, jde jim o to, zachovat tu pupeční šňůru mezi státním rozpočtem, respektive jeho výdajovou stránkou, a svými voliči.

Rep.: Premiér Jan Fischer ve svém projevu řekl, že bude-li schodek větší než 164 miliard korun, odstoupí ze svého postu. Je to oprávněný požadavek?

M.D.: Podle mě je nešťastné říkat nějaká čísla. Pokud bude schodek 164,5 miliardy a on odstoupí kvůli půl miliardě, tak je to zvláštní, ale jeho postoj celkově chápu. Pokud ovšem odstoupí kvůli nějaké dané cifře, získá jeho krok zcela jinou symboliku a celé to ztrácí "racio" dělat deficit co nejnižší.

Rep.: Způsobilo by Fischerovo odstoupení další destabilizaci země?

M.D.: Samo o sobě by to nevadilo, ale v kombinaci: ekonomická krize a doznívající ústavní krize by odstoupení premiéra mohlo mít rozhodně nepříznivý dopad.

Rep.: Co je největším rizikem pro Českou republiku nyní?

M.D.: Největším rizikem je to, že by se zhoršil pohled na Českou republiku coby dlužníka. Každý další negativní impuls pro zahraniční investory a kupce dluhopisů České republiky by měl určitě své finanční náklady, například navýšení úroků dlužných částek. Navíc by to mohlo ovlivnit úroky i pro soukromé subjekty.

Rep.: Co je podle vás největší chybou Janotova úsporného balíčku?

M.D.: Mně na něm nejvíce vadí, že nemá žádnou filosofii. Je to pouze údržba a jakési látování děr a také mi vadí ta malá ambice šetřit více na výdajích a nevytahovat peníze na daních, to by mělo být naopak. Na druhou stranu naprosto souhlasím s prohlášením ministra financí o tom, že tato Poslanecká sněmovna již po mnoho let zpět rozdávala peníze v situacích, ve kterých to dělat neměla a v řádech, ve kterých to bylo neomluvitelné, mám na mysli například 70 miliard před volbami v roce 2006.

Témata: Doktor, Michal
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Referendum ČSSD bude stát 100 tisíc. Ušetří za poštovné, chce se vyhnout…

21.05.2018 16:29 Praha - Za referendum, v němž budou ode dneška do poloviny června členové ČSSD hlasovat o podpoře…

Česko se přidalo k expertům na ochranu proti dezinformacím

21.05.2018 15:50 Helsinky - Česko se připojilo k činnosti evropského centra pro boj s hybridními hrozbami sídlícího…

Jourová podporuje navázání peněz z EU na právní stát, Polsko skřípe zuby

21.05.2018 15:44 Praha - Eurokomisařka Věra Jourová podporuje navázání peněz z rozpočtu Evropské unie na dodržení…

Přešlap ČT? "Táhni do p*dele vodsaď." Novináři prý ničí Hamáčkovi vztahy…

21.05.2018 15:26 Aktualizováno Praha - Současný předseda ČSSD Jan Hamáček neprožívá zrovna klidné období. Nedávno stanul v čele…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama