ROZHOVOR: Paroubek je král Kazisvět III, říká poslanec ODS Doktor

Praha - Největší překážkou snižování schodku České republiky, je předseda ČSSD Jiří Paroubek, řekl agentuře Mediafax poslanec Michal Doktor. Tvrdí, že šéf sociálních demokratů je schopný změnit názor o 180 stupňů a nedrží dohody.

Přidejte svůj názor

ROZHOVOR: Paroubek je král Kazisvět III, říká poslanec ODS Doktor - anotační foto

Rep: Proč se nedaří dolní parlamentní komoře najít dohodu ohledně nutných úspor na snížení schodku státního rozpočtu?

M.D.: Protože dohoda musí existovat napříč politickým spektrem a postoj sociální demokracie je odvislý od toho, jak se ten který den vyspí předseda ČSSD. Včera ještě dohoda byla a on ji dnes zrušil.

Rep.: Předseda ČSSD Jiří Paroubek po čtvrtečním jednání s ostatními lídry stran a premiérem Janem Fischerem uvedl, že dohoda z Kramářovy vily podle něj byla jiná než ta dnešní. Má pravdu?

M.D.: Jeho dnešní chování je jen dokladem toho, jak je Paroubek nespolehlivý. Je schopný změnit názor o 180 stupňů a nedodržuje žádné dohody. Já odmítám hrát hru s králem Kazisvětem III., kterýžto naštěstí není z boží vůle král, a to jeho odvolávání se na konkrétní ustanovení jednoho zákona o podpoře v nezaměstnanosti vnímám jako snahu zborcení dohody, na kterou včera přistoupil.

Rep.: Předseda ČSSD se odvolává na to, že ostatní strany nedodržují dohodu nesnižovat podporu v nezaměstnanosti, což je pro něj klíčové. Je to jeho postoj, nebo to po něm požaduje poslanecký klub?

M.D.: Paroubek učinil ze členů klubu ČSSD terče na Matějské pouti. Členové klubu jsou díky jeho náladovosti den po dni terčem kritiky zevnitř sociální demokracie i od veřejnosti, takže tady je spíš klub obětí předsedy strany než naopak.

Rep.: Na čtvrtečním zasedání budou strany hledat pozměňovací návrh k úspornému balíčku, na kterém se shodnou všichni. Jak podle vás bude vypadat?

M.D.: Já vycházím z té včerejší dohody. To co se dohodlo v Kramářově vile, by mělo být směrodatné a není zde důležitý názor jednotlivce ale váha dohody, a tak by k tomu měl taky přistupovat Paroubek a jeho sociální demokracie.

Rep.: O co předsedovi ČSSD jde?

M.D.: Paroubek hraje ještě hru navíc. Sociální demokraté celkově hrají politickou projekci, a zatímco se tváří, že jim jde o voliče, jde jim o to, zachovat tu pupeční šňůru mezi státním rozpočtem, respektive jeho výdajovou stránkou, a svými voliči.

Rep.: Premiér Jan Fischer ve svém projevu řekl, že bude-li schodek větší než 164 miliard korun, odstoupí ze svého postu. Je to oprávněný požadavek?

M.D.: Podle mě je nešťastné říkat nějaká čísla. Pokud bude schodek 164,5 miliardy a on odstoupí kvůli půl miliardě, tak je to zvláštní, ale jeho postoj celkově chápu. Pokud ovšem odstoupí kvůli nějaké dané cifře, získá jeho krok zcela jinou symboliku a celé to ztrácí "racio" dělat deficit co nejnižší.

Rep.: Způsobilo by Fischerovo odstoupení další destabilizaci země?

M.D.: Samo o sobě by to nevadilo, ale v kombinaci: ekonomická krize a doznívající ústavní krize by odstoupení premiéra mohlo mít rozhodně nepříznivý dopad.

Rep.: Co je největším rizikem pro Českou republiku nyní?

M.D.: Největším rizikem je to, že by se zhoršil pohled na Českou republiku coby dlužníka. Každý další negativní impuls pro zahraniční investory a kupce dluhopisů České republiky by měl určitě své finanční náklady, například navýšení úroků dlužných částek. Navíc by to mohlo ovlivnit úroky i pro soukromé subjekty.

Rep.: Co je podle vás největší chybou Janotova úsporného balíčku?

M.D.: Mně na něm nejvíce vadí, že nemá žádnou filosofii. Je to pouze údržba a jakési látování děr a také mi vadí ta malá ambice šetřit více na výdajích a nevytahovat peníze na daních, to by mělo být naopak. Na druhou stranu naprosto souhlasím s prohlášením ministra financí o tom, že tato Poslanecká sněmovna již po mnoho let zpět rozdávala peníze v situacích, ve kterých to dělat neměla a v řádech, ve kterých to bylo neomluvitelné, mám na mysli například 70 miliard před volbami v roce 2006.

Témata: Doktor, Michal
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: ROZHOVOR: Paroubek je král Kazisvět III, říká poslanec ODS Doktor

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Teroristé nás nezastraší, komentoval Sobotka londýnský útok. Nesmíme povolit v boji, dodává Fiala - anotační foto

Teroristé nás nezastraší, komentoval Sobotka londýnský útok. Nesmíme…

22.03.2017 21:41 Aktualizováno Praha – Na útok v Londýně reagují i čeští politici. Teroristé nás nezastraší, uvedl premiér…

Fotíme jaro. 15 tipů, jak na to - anotační foto

Fotíme jaro. 15 tipů, jak na to

22.03.2017 20:21 Jaro a podzim jsou tím nejlepším obdobím pro focení. Obzvláště na jaře se cítíme plní energie a…

Nic nenasvědčuje spojitosti útoku v Londýně s Českem, oznámil Chovanec - anotační foto

Nic nenasvědčuje spojitosti útoku v Londýně s Českem, oznámil Chovanec

22.03.2017 20:09 Praha – Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl útok u…

Jak je to se setkáním Zemana a Trumpa? Telefonát není pozvánka do Bílého domu, varuje Špaček - anotační foto

Jak je to se setkáním Zemana a Trumpa? Telefonát není pozvánka do Bílého…

22.03.2017 19:47 Praha – Čeští diplomaté zpochybňují návštěvu prezidenta Miloše Zemana v USA. Dojít by k ní mělo na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama