Kalousek: Na jednání o rozpočtu chybí už jen marťani

Praha - Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na jednání šéfů stran s premiérem o úsporném balíčku chybějí už jen marťani. Lídři parlamentních stran před čtvrteční schůzí sněmovny dohadují kompromis, jak snížit deficit rozpočtu, středeční dohodu doplňují o další návrhy. K dokonalosti na jednání chyběli už jen Marťani," komentoval průběh jednání Kalousek.

Přidejte svůj názor

Kalousek: Na jednání o rozpočtu chybí už jen marťani - anotační foto

Sociální demokracie trvá na tom, aby se nesnížila podpora v nezaměstnanosti. "Je to náš požadavek, přes který vlak nejede," řekl Mediafaxu předseda ČSSD Jiří Paroubek. Řekl, že měl dojem, že na tom dohoda existuje. "Ale zdá se, že to tak není," uvedl s tím, že se ještě bude jednat. "Pánové budou potřebovat ještě nějakou hodinkou na přemýšlení a dohoda potom možná bude," dodal Paroubek. Podle něj by bylo nejčistší o všech návrzích jednotlivě hlasovat, předpokládá, že se bude jednat i o této variantě. ČSSD se nechce vzdát ani šrotovného.

Předseda ČSSD upozornil na to, že podporu nezaměstnaných sněmovna podpořila již v případě, kdy přehlasovala veto prezidenta republiky ohledně zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. "Na konci tohoto roku budou dobíhat podpory v nezaměstnanosti lidí a já si nedovedu představit, že by se možná desetitisíce či statisíce lidí dostaly do velmi sociálně nepříznivé situace," vysvětlil Paroubek s tím, že mu nejde o volební ikony a kompromisy ale o lidi, a to především nezaměstnané, důchodce a rodiny.

Podle Paroubka je navíc dosavadní dohoda pouze kompromisem mezi Janotou a Kalouskem, kteří si podle něj sice rozumějí, ale neohlíží se na lidi.

Lídr ČSSD zároveň připustil, že dohoda všech stran spěje spíše k jednotnému pozměňovacímu návrhu, který by obsahoval jednotlivé požadavky. "Jediným sporným bodem je zatím otázka podpory v nezaměstnanosti, na ostatních bodech jakási shoda existuje," dodal.

"Pozice TOP 09 zůstává nadále stejná, my podporujeme kompromis Fischerovy vlády, ctíme dohodu z tripartity a podporujeme balíček tak, jak je bez pozměňujících návrhů a ani žádné pozměňovací návrhy nepředložíme," uvedl Kalousek. TOP 09 je přesvědčena, že diskuse nemá být vedena o volebních ikonách jednotlivých stran, ale o odvaze přijmout kompromis.

Premiér Jan Fischer o jednání s šéfy politických stran nechtěl mluvit. "Předpokládám, že sněmovna rozhodne zodpovědně, je to v jejích rukou," řekl premiér.

Ministr financí Eduard Janota uvedl, že pro něj bude situace vyřešena, až se vyřeší deficit státního rozpočtu.

Lidovci se pokoušejí prosadit vyšší zdanění hazardu, s podobným návrhem přišla i neparlamentní EDS.

Vlastní pozměňovací návrhy chce předložit KSČM, chtějí například návrh na čtyřprocentní snížení platů ústavních činitelů rozšířit i na představitele krajů a obcí nebo manažerů firem se státní účastí.

Premiér se chce s předsedy stran dohodnout na počtu a znění pozměňovacích zákonů.

Strana zelených je rozhodnutá úsporný balíček podpořit. ODS je ochotna podpořit pouze zachování výše rodičovského příspěvku, porodného a příspěvků pro postižené lidi, pokud se nezvýší sazba daně z příjmu u lidí s platem nad 145 000 korun měsíčně.

Sněmovna má na čtvrteční mimořádné schůzi projednat balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má snížit schodek státního rozpočtu na 155,3 miliardy korun. Navrhované řešení počítá například s navýšením DPH a spotřební daně nebo zmrazením důchodů. Janotův balíček má být podle ministerstva financí kompromisem škrtů na výdajové a navýšením na příjmové stránce rozpočtu.

Politické strany se ve středu na jednání u premiéra dohodly na kompromisních změnách. Sociální demokraté prosadili, aby se nesnižoval rodičovský příspěvek, porodné a mateřská, levicové strany ustoupily naopak od požadavku progresivního zdanění a zachování původní sazby DPH. Původní schodek 155,3 miliardy korun, se kterým počítá Janotův návrh, by se zvýšil podle sociálních demokratů na 163,6 miliard korun.

Témata: Vláda
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Kalousek: Na jednání o rozpočtu chybí už jen marťani

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Při požáru tří domů na Zlínsku se nadýchalo kouře šest lidí - anotační foto

Při požáru tří domů na Zlínsku se nadýchalo kouře šest lidí

26.03.2017 13:07 Velký Ořechov (Zlínsko) - Při rozsáhlém požáru, který postupně zachvátil dva sousední rodinné domy…

Konvoj Američanů a Britů přenocoval v Česku, pokračuje v cestě do Polska - anotační foto

Konvoj Američanů a Britů přenocoval v Česku, pokračuje v cestě do Polska

26.03.2017 11:51 Aktualizováno Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (u Prahy) - Konvoj americké a britské armády pokračuje druhým dnem…

V noci se změní čas, hodinky se posunou o hodinu dopředu. Má tato změna ale smysl? - anotační foto

V noci se změní čas, hodinky se posunou o hodinu dopředu. Má tato změna…

25.03.2017 23:24 Aktualizováno MAGAZÍN - Pozor, v noci na neděli se mění čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o hodinu…

Česko upevňuje vztah s Merkelovou? Sobotka a Fico s ní připomenou smlouvu o sousedství - anotační foto

Česko upevňuje vztah s Merkelovou? Sobotka a Fico s ní připomenou smlouvu…

25.03.2017 22:04 Aktualizováno Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), německá kancléřka Angela Merkelová a předseda slovenské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama