Kalousek: Na jednání o rozpočtu chybí už jen marťani

Praha - Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na jednání šéfů stran s premiérem o úsporném balíčku chybějí už jen marťani. Lídři parlamentních stran před čtvrteční schůzí sněmovny dohadují kompromis, jak snížit deficit rozpočtu, středeční dohodu doplňují o další návrhy. K dokonalosti na jednání chyběli už jen Marťani," komentoval průběh jednání Kalousek.

Přidejte svůj názor

Miroslav Kalousek

Sociální demokracie trvá na tom, aby se nesnížila podpora v nezaměstnanosti. "Je to náš požadavek, přes který vlak nejede," řekl Mediafaxu předseda ČSSD Jiří Paroubek. Řekl, že měl dojem, že na tom dohoda existuje. "Ale zdá se, že to tak není," uvedl s tím, že se ještě bude jednat. "Pánové budou potřebovat ještě nějakou hodinkou na přemýšlení a dohoda potom možná bude," dodal Paroubek. Podle něj by bylo nejčistší o všech návrzích jednotlivě hlasovat, předpokládá, že se bude jednat i o této variantě. ČSSD se nechce vzdát ani šrotovného.

Předseda ČSSD upozornil na to, že podporu nezaměstnaných sněmovna podpořila již v případě, kdy přehlasovala veto prezidenta republiky ohledně zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. "Na konci tohoto roku budou dobíhat podpory v nezaměstnanosti lidí a já si nedovedu představit, že by se možná desetitisíce či statisíce lidí dostaly do velmi sociálně nepříznivé situace," vysvětlil Paroubek s tím, že mu nejde o volební ikony a kompromisy ale o lidi, a to především nezaměstnané, důchodce a rodiny.

Podle Paroubka je navíc dosavadní dohoda pouze kompromisem mezi Janotou a Kalouskem, kteří si podle něj sice rozumějí, ale neohlíží se na lidi.

Lídr ČSSD zároveň připustil, že dohoda všech stran spěje spíše k jednotnému pozměňovacímu návrhu, který by obsahoval jednotlivé požadavky. "Jediným sporným bodem je zatím otázka podpory v nezaměstnanosti, na ostatních bodech jakási shoda existuje," dodal.

"Pozice TOP 09 zůstává nadále stejná, my podporujeme kompromis Fischerovy vlády, ctíme dohodu z tripartity a podporujeme balíček tak, jak je bez pozměňujících návrhů a ani žádné pozměňovací návrhy nepředložíme," uvedl Kalousek. TOP 09 je přesvědčena, že diskuse nemá být vedena o volebních ikonách jednotlivých stran, ale o odvaze přijmout kompromis.

Premiér Jan Fischer o jednání s šéfy politických stran nechtěl mluvit. "Předpokládám, že sněmovna rozhodne zodpovědně, je to v jejích rukou," řekl premiér.

Ministr financí Eduard Janota uvedl, že pro něj bude situace vyřešena, až se vyřeší deficit státního rozpočtu.

Lidovci se pokoušejí prosadit vyšší zdanění hazardu, s podobným návrhem přišla i neparlamentní EDS.

Vlastní pozměňovací návrhy chce předložit KSČM, chtějí například návrh na čtyřprocentní snížení platů ústavních činitelů rozšířit i na představitele krajů a obcí nebo manažerů firem se státní účastí.

Premiér se chce s předsedy stran dohodnout na počtu a znění pozměňovacích zákonů.

Strana zelených je rozhodnutá úsporný balíček podpořit. ODS je ochotna podpořit pouze zachování výše rodičovského příspěvku, porodného a příspěvků pro postižené lidi, pokud se nezvýší sazba daně z příjmu u lidí s platem nad 145 000 korun měsíčně.

Sněmovna má na čtvrteční mimořádné schůzi projednat balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má snížit schodek státního rozpočtu na 155,3 miliardy korun. Navrhované řešení počítá například s navýšením DPH a spotřební daně nebo zmrazením důchodů. Janotův balíček má být podle ministerstva financí kompromisem škrtů na výdajové a navýšením na příjmové stránce rozpočtu.

Politické strany se ve středu na jednání u premiéra dohodly na kompromisních změnách. Sociální demokraté prosadili, aby se nesnižoval rodičovský příspěvek, porodné a mateřská, levicové strany ustoupily naopak od požadavku progresivního zdanění a zachování původní sazby DPH. Původní schodek 155,3 miliardy korun, se kterým počítá Janotův návrh, by se zvýšil podle sociálních demokratů na 163,6 miliard korun.

Témata: Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko by se mohlo po brexitu stát branou japonských firem do Evropské unie

21.08.2017 21:52 Praha - V souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie se otevírá pro Česko možnost, aby…

Vláda a odbory jednají o růstu platů

21.08.2017 20:27 Aktualizováno Praha - Zástupci vlády a odborů se shodují na tom, že platy učitelů by měly růst více, než platy…

ODS se dobrovolně vyšachovala z budoucí vlády, na partnery má nesplnitelné…

21.08.2017 20:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ MH - ODS si vytvořila dokument, který ji téměř automaticky vylučuje z účasti na budoucí…

Zákaz dávat děti do ústavů se psát nezačne, vláda plán smetla ze stolu

21.08.2017 19:56 Praha – Příprava zákona, podle kterého by bylo zakázané posílat malé děti do ústavů a který počítal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama