ČSSD je nadšená a ODS zklamaná, že Američané stopli výstavbu radaru

Praha - Nadšení na straně sociální demokracie a zklamání v řadách občanských demokratů vyvolala informace, že USA odkládají své plány na vybudování protiraketové obrany v Polsku a České republice. Poslanec Jan Vidím (ODS) dokonce mluví o tom, že rozhodnutí USA je vůči Česku nefér.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Samozřejmě, že toto rozhodnutí vítáme. Je evidentní, že se nová administrativa prezidenta Obamy vydala jinou, pro nás lepší, politickou cestou než administrativa Bushova. Myslím, že by to pro nás mělo být do budoucna jistým ponaučením," sdělil agentuře Mediafax místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Mnozí zástupci ČSSD tento vývoj očekávali. "Pro mě osobně to rozhodnutí není velkým překvapením, protože se o tom mluvilo už delší dobu. Prezident Obama už dříve řekl, že celou věc znovu prozkoumá," dodal Jeroným Tejc z ČSSD.

Zcela opačně vidí situaci Jan Vidím z ODS. Česká republika by si podle jeho názoru měla podobné dohody příště velice dobře rozmyslet. "Považuji to ze strany USA za nesmírně nefér, protože čeští politici na tomto tématu skoro vykrváceli. Odůvodnění, že je to proto, že program Íránu nepokračuje tak rychle, jak se předpokládalo, je prostě absurdní," řekl Vidím. Česká republika by v tuto chvíli měla být podle jeho slov velice ostražitá k jakékoliv další podobné žádosti. "Obama se ukázal jako ne zcela seriózní partner. Myslím, že tento projekt pro nás skončil, je to pro mě obrovským lidským zklamáním," dodal Vidím.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika se pouze potvrdilo, že radar v současnosti není potřebný. "My to samozřejmě vítáme, to je znát z našich dlouhodobých stanovisek. Nebudeme podporovat žádný pobyt cizích vojáků na našem území," uvedl Kováčik. Potvrdilo se podle něj to, že radar je zbytečný a Spojené státy nemají kvůli krizi tolik finančních prostředků, kolik by potřebovaly. "Otázka radaru tímto však není zcela ukončena, je podle mého názoru pouze odsunuta," ukončil Kováčik.

"Pokud je to skutečně tak, tak se naplní slova, která jako zelení říkáme konzistentně již tři roky. Ukázalo se, že nová administrativa USA přehodnotí svůj postoj, tento projekt je totiž vnímán jako velice kontroverzní i v samotných Spojených státech," komentoval situaci předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Vlasta Parkanová z TOP 09, která se o výstavbu radaru velmi zasazovala a sama se svým americkým protějškem podepsala jednu z mezinárodních smluv, Mediafaxu sdělila, že podle jejího názoru projekt neskončil. "Já jsem přesvědčena, že se USA a NATO k projektu protiraketové obrany ještě vrátí. Lze jen doufat, že to nebude příliš pozdě."

Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že ustoupí od výstavby protiraketové obrany v České republice a Polsku. Podle USA je v současnosti menší hrozba útoku raket dlouhého doletu ze strany Íránu. Rozhodnutí oznámil prezident USA Barack Obama v telefonickém rozhovoru premiérovi Jana Fischerovi v noci ze středy na čtvrtek.

Témata: Radar | ČSSD | ODS
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU útočí: Pokud budou Češi poslušní, dostanou odměnu. A když ne?

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Brusel - Evropská unie chce zkrotit Visegrádskou skupinu podle známého hesla rozděl a panuj, píše…

Kdo nahradí senátora Čubu? Probíhá druhé kolo voleb, zájem je minimální

25.05.2018 16:35 Aktualizováno Zlín - Velmi malý zájem zatím provází druhé kolo doplňovacích senátních voleb v obvodu Zlín, který…

Česko otevře další honorární konzulát ve Finsku, důvody jsou dva

25.05.2018 16:31 Praha/Helsinky - Česká republika otevře druhý honorární konzulát ve Finsku. Posílením…

Důvody k rezignaci politika? Nevěra Čechům příliš nevadí, závažnější je…

25.05.2018 15:59 Praha - Přibližně devět z deseti Čechů si myslí, že politik by měl odstoupit, pokud je obviněn nebo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama