ČSSD je nadšená a ODS zklamaná, že Američané stopli výstavbu radaru

Praha - Nadšení na straně sociální demokracie a zklamání v řadách občanských demokratů vyvolala informace, že USA odkládají své plány na vybudování protiraketové obrany v Polsku a České republice. Poslanec Jan Vidím (ODS) dokonce mluví o tom, že rozhodnutí USA je vůči Česku nefér.

Přidejte svůj názor

ČSSD je nadšená a ODS zklamaná, že Američané stopli výstavbu radaru - anotační foto

"Samozřejmě, že toto rozhodnutí vítáme. Je evidentní, že se nová administrativa prezidenta Obamy vydala jinou, pro nás lepší, politickou cestou než administrativa Bushova. Myslím, že by to pro nás mělo být do budoucna jistým ponaučením," sdělil agentuře Mediafax místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Mnozí zástupci ČSSD tento vývoj očekávali. "Pro mě osobně to rozhodnutí není velkým překvapením, protože se o tom mluvilo už delší dobu. Prezident Obama už dříve řekl, že celou věc znovu prozkoumá," dodal Jeroným Tejc z ČSSD.

Zcela opačně vidí situaci Jan Vidím z ODS. Česká republika by si podle jeho názoru měla podobné dohody příště velice dobře rozmyslet. "Považuji to ze strany USA za nesmírně nefér, protože čeští politici na tomto tématu skoro vykrváceli. Odůvodnění, že je to proto, že program Íránu nepokračuje tak rychle, jak se předpokládalo, je prostě absurdní," řekl Vidím. Česká republika by v tuto chvíli měla být podle jeho slov velice ostražitá k jakékoliv další podobné žádosti. "Obama se ukázal jako ne zcela seriózní partner. Myslím, že tento projekt pro nás skončil, je to pro mě obrovským lidským zklamáním," dodal Vidím.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika se pouze potvrdilo, že radar v současnosti není potřebný. "My to samozřejmě vítáme, to je znát z našich dlouhodobých stanovisek. Nebudeme podporovat žádný pobyt cizích vojáků na našem území," uvedl Kováčik. Potvrdilo se podle něj to, že radar je zbytečný a Spojené státy nemají kvůli krizi tolik finančních prostředků, kolik by potřebovaly. "Otázka radaru tímto však není zcela ukončena, je podle mého názoru pouze odsunuta," ukončil Kováčik.

"Pokud je to skutečně tak, tak se naplní slova, která jako zelení říkáme konzistentně již tři roky. Ukázalo se, že nová administrativa USA přehodnotí svůj postoj, tento projekt je totiž vnímán jako velice kontroverzní i v samotných Spojených státech," komentoval situaci předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Vlasta Parkanová z TOP 09, která se o výstavbu radaru velmi zasazovala a sama se svým americkým protějškem podepsala jednu z mezinárodních smluv, Mediafaxu sdělila, že podle jejího názoru projekt neskončil. "Já jsem přesvědčena, že se USA a NATO k projektu protiraketové obrany ještě vrátí. Lze jen doufat, že to nebude příliš pozdě."

Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že ustoupí od výstavby protiraketové obrany v České republice a Polsku. Podle USA je v současnosti menší hrozba útoku raket dlouhého doletu ze strany Íránu. Rozhodnutí oznámil prezident USA Barack Obama v telefonickém rozhovoru premiérovi Jana Fischerovi v noci ze středy na čtvrtek.

Témata: Radar | ČSSD | ODS
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: ČSSD je nadšená a ODS zklamaná, že Američané stopli výstavbu radaru

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

V neděli 26. března začíná letní čas 2017. Má tato změna v dnešní ještě době smysl? - anotační foto

V neděli 26. března začíná letní čas 2017. Má tato změna v dnešní ještě…

23.03.2017 20:24 Praha - Pozor, v noci na neděli se mění čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o hodinu…

TOP 09 představila nové logo - anotační foto

TOP 09 představila nové logo

23.03.2017 19:15 Praha - TOP 09 změnila logo, zařadila do něj motiv motýlka, jakého nosí její čestný předseda Karel…

Ani 200 policistů nezabrání debilovi vjet do chodců. IS vydal manuál, jak zabíjet bezvěrce, vysvětluje pro EZ Šándor - anotační foto

Ani 200 policistů nezabrání debilovi vjet do chodců. IS vydal manuál, jak…

23.03.2017 18:44 Aktualizováno Praha – Musíme se smířit s tím, že útoku, kdy auto najede do chodců, prostě není možné zabránit.…

Kroměřížská výzva truchlí, přišla o žhavého kandidáta na prezidenta - anotační foto

Kroměřížská výzva truchlí, přišla o žhavého kandidáta na prezidenta

23.03.2017 18:44 Aktualizováno Praha – Z boje o post prezidenta vypadlo jedno zvučené jméno. bývalý velvyslanec v USA či Rusku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama