Politické špičky se shodly na jednotném postupu řešení ústavní krize

Praha - Lídři politických stran a šéfové obou parlamentních komor se po více než dvouhodinovém jednání shodli na jednotném postupu řešení ústavní krize. Řešením je návrh, který počítá se samorozpuštěním Poslanecké sněmovny třemi pětinami poslanců, jasné datum voleb chtějí politici nechat na prezidentovi.

Přidejte svůj názor

Účastníci jednání se také podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka shodli na tom, že mandát poslanců zanikne ještě dříve, než bude známo datum voleb a to po projití návrhu standardním legislativním procesem. Paroubek ovšem připustil, že pro něj by byla více přijatelná varianta, že poslanci by ztratili mandát až v den konání voleb.

Došlo k dalšímu posunu. Klub KSČM si vyhradil pozměňovací návrh, který bude načten v 2. čtení. Byli bychom totiž rádi, aby byl novelizován článek 16, který by v ústavě trvale řešil rozpuštění sněmovny," vysvětlil předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že strana se nakonec přiklonila k variantě, kdy budou muset být vyhlášeny nové volby.

"Všichni ustoupili ze svých kategorických požadavků, zítra otevřeme projednávání článku 16. Některé strany chtějí čekat na stanovisko Ústavního soudu, nakonec půjdeme cestou článku 35, tedy samorozpuštění sněmovny třemi pětinami poslanců," vysvětlil předseda ODS Mirek Topolánek s tím, že další kroky ovšem budou již v rukách prezidenta. "Předpokládám, že zítra proběhne otevření tématu, druhé čtení a vrácení do druhého čtení, budeme schopni ve čtvrtek večer případně další den hlasovat o těch návrzích," dodal Topolánek.

"Není dobré volit riskantní cesty, našli jsme shodu v řešení, které není nebezpečné," řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg upozornil na to, že zvolený postup je správný, bezpečný a hlavně opět nenapadnutelný před Ústavním soudem. "V podstatě jsme se přiblížili té první variantě, která přináší schůdné řešení a volby na začátku listopadu," dodal Schwarzenberg.

"Sociální demokracie sice připravila svůj návrh řešení, v zájmu dohody jsme tento návrh opustili," uvedl Paroubek s tím, že návrh, který bude sněmovna projednávat, má většinovou podporu, a to je krok v zájmu státu. "Stále si ovšem myslíme, že je nutné, aby volby proběhly co nejdříve, také nesmíme zapomenout na to, že Ústavní soud může stížnost zamítnout," dodal Paroubek.

Předseda ČSSD také upozornil na to, že legislativní znění zákona počítá pouze s jedním pozměňovacím návrhem a to z dílny KSČM. "Je možné, že další návrhy budou podány, ale bude to samozřejmě mimo rámec dohody, která byla učiněna," uvedl Paroubek s tím, že konečné rozhodnutí o novém zákonu padne ve čtvrtek večer nebo v pátek ráno. Paroubek také upozornil na to, že nejlépe dohodu vystihl Schwarzenberg, který hovořil o datu voleb počátkem listopadu. "Volby tedy budou nejpravděpodobněji 6. a 7. listopadu," sdělil lídr ČSSD.

"U zelených přetrvává výhrada s načasováním. Je nutné se vyhnout veškerým rizikům dalších zásahů do ústavy, a proto se nadále domníváme, že by sněmovna měla hledat svoje stanovisko až po usnesení Ústavního soudu ke stížnosti poslance Melčáka," vysvětlil předseda SZ Ondřej Liška, podle kterého pár dnů čekání neohrozí konání voleb v delším časovém horizontu.

Témata: Volby
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Politické špičky se shodly na jednotném postupu řešení ústavní krize

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Hnutí ANO zmírnilo morální kodex, rezignaci členů žádá až po obžalobě - anotační foto

Hnutí ANO zmírnilo morální kodex, rezignaci členů žádá až po obžalobě

29.03.2017 20:09 Praha - Hnutí ANO změkčilo svůj morální kodex pro adepty na volené funkce. Členové hnutí budou…

Co bude s Českem po brexitu? Analytička vážně varuje - anotační foto

Co bude s Českem po brexitu? Analytička vážně varuje

29.03.2017 19:31 Praha - Česká republika se kvůli odchodu Británie z Evropské unie bude muset začít vážně zabývat…

Senát asi bez výhrad schválí úmluvu o potírání terorismu - anotační foto

Senát asi bez výhrad schválí úmluvu o potírání terorismu

29.03.2017 17:21 Praha - Senát nejspíš schválí bez výhrad úmluvu Rady Evropy o prevenci terorismu z roku 2005,…

Vláda utlumí tvorbu zákonů, soustředí se na předpisy ve Sněmovně - anotační foto

Vláda utlumí tvorbu zákonů, soustředí se na předpisy ve Sněmovně

29.03.2017 17:08 Aktualizováno Praha – Dnešní jednání vlády je poslední, na kterém mohou ministři předložit nové návrhy zákonů. Do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama