Volby se zřejmě uskuteční 6. a 7. listopadu

Praha - Volby se pravděpodobně uskuteční až 6. a 7. listopadu, počítá s tím koncepční návrh ústavní změny, na kterém se ve středu shodl expertní tým složený ze zástupců politických stran. Informoval o tom bývalý náměstek ministra spravedlnosti a zástupce Strany zelených František Korbel.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Volby by se podle návrhu na koncepční změnu ústavy mohly uskutečnit 6. a 7. listopadu," uvedl Korbel s tím, že expertní tým k výsledku došel na základě propočtení jednotlivých lhůt procesu vyhlašování nových voleb.

Dva týdny by mělo nyní trvat, než Poslanecká sněmovna a Senát návrh projednají, podepíše jej prezident a nabude účinnosti vyjitím ve Sbírce zákonů. Na základě toho by mělo dojít k rozpuštění Poslanecké sněmovny třípětinovou většinou. Tím se odstartuje 45 dní trvající lhůta, která je povinná k registraci nových kandidátních listin a dalších standardních kroků. "Zkrácenou lhůtu 45 dnů jsme konzultovali s odborníky z ministerstva vnitra, je to nejkratší možná doba, běžná lhůta je 90 dnů," vysvětlil Korbel.

Návrh ústavní změny se zakomponuje do již existujícího senátního návrhu, který má za sebou už druhé čtení v Poslanecké sněmovně. "Legislativní nouze by ničemu nepomohla. Navíc by se měla využívat jen ve skutečně výjimečných situacích, například pokud je ohrožena bezpečnost obyvatelstva," uvedl Korbel.

Zástupce Strany zelených zároveň informoval, že téměř tři hodiny jednání panovala nad postupem shoda všech členů týmu. Zástupce ČSSD Radovan Suchánek však najednou obrátil list a začal trvat na tom, že volby se musí stihnout v původním termínu, a to 9. a 10. října. Proto tým připravil taktéž variantu jednorázového ústavního zákona, tak jak tomu bylo v případě vyhlášení říjnových voleb. Podle Korbela však existuje zřejmé riziko, že tento zákon by mohl být opět napaden u Ústavního soudu.

"Expertní tým dokončil svoje jednání. Naším úkolem nebylo rozhodnout, ale připravit varianty. Mezi nimi nyní budou rozhodovat političtí představitelé," řekl Korbel.

Podle Korbela se však strany přikloní k měsíčnímu odkladu voleb, než aby znovu riskovaly, že budou volby zrušeny. "Kromě ČSSD s koncepčním návrhem souhlasily všechny strany, tedy Strana zelených, ODS, lidovci, KSČM, TOP 09 i všichni zástupci ústavních institucí," řekl Korbel.

"Takřka vylučuji, že by se KDU-ČSL přiklonila k jednorázovému řešení, jsme proti jakémukoli pokrucování Ústavy," řekl místopředseda KDU-ČSL a zástupce lidovců v expertním týmu Pavel Svoboda.

"Opakované prosazení ústavního zákona, který by jednorázově vyhlásil předčasné volby je velmi riziková varianta, navíc by to byl nepřímo dehonestující krok vůči Ústavnímu soudu, protože by v podstatě znamenal nerespektování jeho předchozího rozhodnutí," dodal Svoboda.

Témata: Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek prezidentem? ČSSD pošle do boje o Hrad jeho nebo Štěcha

25.05.2017 21:35 Praha - Kandidátem ČSSD v prezidentských volbách by mohli být ministr zahraniční Lubomír Zaorálek…

Sobotka se v pátek setká s ministryní školství Valachovou

25.05.2017 18:54 Praha - Premiér Bohuslav Sobotka se v pátek setká s ministryní školství Kateřinou Valachovou (oba…

Senát je proti Zemanovi. Žalobu kvůli Babišovi by podepsaly dvě třetiny…

25.05.2017 18:20 Praha - Ústavní žalobu na prezidenta by podle místopředsedy Senátu za klub Starostů Jiřího Šestáka…

V Olomouci je opět dusno: Šéfem krajských úředníků se má stát kontroverzní…

25.05.2017 17:27 Aktualizováno Olomouc - Ministr vnitra Milana Chovance (ČSSD) by měl důkladně zvážil, zda schválí jmenování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama