Malé strany viní své parlamentní konkurenty ze zmatků kolem termínu voleb

Praha - Řada malých stran, které nemají v Poslanecké sněmovně ani jednoho zástupce, se ohradila vůči svým parlamentním konkurentům kvůli úternímu výroku Ústavního soudu, který ohrozil konání předčasných říjnových voleb. Malé strany je shodně označily za původce zmatků kolem možného termínu hlasování.

Přidejte svůj názor

Například nově vzniklá Česká pirátská strana uvedla, že ji mnozí označují za politické neumětele. "Opravdoví diletanti jsou ale v současných parlamentních stranách. Na své ohnutí ústavy si napůjčovali peníze na monstrózní volební kampaně. Uhranutí politickým marketingem chtějí získávat moc komunikačními prostředky, které se normálně používají pro prodej záchodových čističů," píše se ve stranickém prohlášení.

Výrok Ústavního soudu přitom strana označila za výsledek amatérismu ODS, ČSSD, SZ a poslanců TOP 09. Nyní se podle nich lídři těchto stran semkli do pitoreskního šiku a cvrlikají o právech. "Tady nejde ale o právo, ale o to, že jejich byznys plán byl založen na pochybném rozhodnutí a že půjčky, které si nabrali na marketing svého byznysu, nebudou mít kýžený efekt – získání moci," upozorňuje na dopředu naplánované předvolební kampaně největších partají, které mají vrcholit před volbami 9. a 10. října.

Kritikou nešetřila ani strana Občané.cz, která odsoudila účelové změny české ústavy, které prosadily parlamentní strany a umožnily tak konání předčasných voleb v říjnu. Současnou krizi podle Občanů.cz nezpůsobil verdikt Ústavního soudu, ale dlouholetá neodpovědná činnost politiků. "Politici již dlouho nehájí zájmy občanů naši země, ale zajišťují své prebendy a vylepšují rodinné rozpočty. Vlády jdou ve volebních cyklech od populismu k populismu. Už teď jsme projedli obědy několika příštích generací," uvedla strana.

Kdo nese vinu za současnou předvolební situaci má jasno i strana Věci veřejné. Rozhodnutí Ústavního soudu ukázalo podle ní na dlouhodobý problém Česka s výkladem ústavy. Zákony jsou pak podle Věcí veřejných často přijímány či deformovány dle zájmů jednotlivých politických stran. "Důsledky jsou pak leckdy negativní. Viníkem současné situace jsou nepochybně stávající politické strany, které si v poslanecké sněmovně odhlasovaly zkrácení volebního období," uvedla strana Radka Johna.

Pod prohlášení Věcí veřejných se však podepsala i ALTERNATIVA a SNK ED. Společně tyto strany vyzvaly stávající poslance zvolené v roce 2006, aby upustili od kritiky rozhodnutí Ústavního soudu a začali jednat, jak celou věc vyřešit. "Z prvotních reakcí většiny zástupců politických stran je ale patrné, že je zajímá především, co bude s kampaní, do které se s takovou vervou pustili. Množství objednaných billboardových ploch a shromážděných nábojů na diskreditaci politických oponentů však přece nemůže hrát roli v řešení situace, ve které se nacházíme," dodávají strany ve společném textu.

Patrně nejradikálněji se k případnému odložení říjnových voleb staví Dělnická strana (DS). Ta ve středu oznámila, že v případě odložení hlasování o složení Poslanecké sněmovny zažaluje Česko u mezinárodního soudu ve Štrasburku o náhradu na náklady na volební kampaň. "Vzhledem k vynaloženým nákladům DS na předvolební kampaň, které se již vyšplhaly na stovky tisíc korun, je v takovém případě jedinou možností soudně vymáhat finanční prostředky od viníka současného tristního stavu, a tím je Česká republika," prohlásil předseda DS Tomáš Vandas.

Termín voleb je ohrožený kvůli rozhodnutí Ústavního soudu pozastavit rozhodnutí prezidenta vyhlašující volby do sněmovny na 9. a 10. října na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka. ÚS bude o stížnosti rozhodovat 10. září, pokud by říjnový termín zrušil, politické strany jsou připraveny přijmout ústavní novelu, která vyhlášení voleb umožní ve stejném, nebo co nejbližším termínu. Shodli se na tom na středeční schůzce u prezidenta Václava Klause.

Témata: Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko by se mohlo po brexitu stát branou japonských firem do Evropské unie

21.08.2017 21:52 Praha - V souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie se otevírá pro Česko možnost, aby…

Vláda a odbory jednají o růstu platů

21.08.2017 20:27 Aktualizováno Praha - Zástupci vlády a odborů se shodují na tom, že platy učitelů by měly růst více, než platy…

ODS se dobrovolně vyšachovala z budoucí vlády, na partnery má nesplnitelné…

21.08.2017 20:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ MH - ODS si vytvořila dokument, který ji téměř automaticky vylučuje z účasti na budoucí…

Zákaz dávat děti do ústavů se psát nezačne, vláda plán smetla ze stolu

21.08.2017 19:56 Praha – Příprava zákona, podle kterého by bylo zakázané posílat malé děti do ústavů a který počítal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama