TOP 09 začala s ostrou volební kampaní v Brně

Brno - Výzvou parlamentním stranám k rozpočtové kázni odstartovala v Brně ostrou celostátní předvolební kampaň do sněmovny politická strana TOP 09. Lídři Karel Schwarzenberg spolu s Miroslavem Kalouskem zároveň představili programové desatero strany.

Přidejte svůj názor

Karel Schwarzenberg

„Máme dvě priority. Zdravé hospodaření státu a efektivní státní správu,“ řekl Kalousek. Česká společnost má podle jeho slov dost síly projít současnou hospodářskou krizí posílena, nikoliv oslabena. „Nabízíme k tomu svoji ekonomickou kompetenci, nikoliv nové dávky nebo daňové úlevy. Na ty nebudeme mít v nadcházejícím období peníze,“ zdůraznil Kalousek „Jsme schopni uzdravit nemocná místa. Léčba ale nebude vždy příjemná,“ upozornil.

Krize může podle ekonomických špiček TOP 09 paradoxně pomoci léčit dlouhodobě zakrývaná bolavá místa a nastartovat efektivní hospodaření státu. „Musíme se přestat chovat jako dosud. Utratíme víc, než vyděláme. O osmdesát miliard korun ročně. Budeme li tak pokračovat, krátkodobý blahobyt života na dluh bude v naší zemi velmi brzy vystřídán hlubokou sociální frustrací,“ řekl Kalousek.

Ostatní politické strany zároveň vyzval k rozpočtové kázni. "Nebude li shoda a bude li si každá strana do posledního dechu hájit své zájmy, žádný ministr financí nesestaví rozpočet s dluhem menším než dvě stě miliard korun," konstatoval Kalousek s tím, že podobný schodek je sebevražedný.

Podle Kalouska lze počítat s prosperitou pouze s vyrovnaným nebo co nejméně zadluženým rozpočtem. „Jinak se nám rychle stane totéž co v Maďarsku nebo Lotyšku. Dostanou-li se do kolapsu penzijní nebo sociální systém, odnesou to paradoxně nejvíce ti nejchudší,“ řekl.

Česká republika potřebuje proto podle slov Kalouska co nejdříve politickou vládu s jasně daným politickým mandátem. „V minulosti byl náš stát ohrožen zvenčí ať už Němci nebo Rusy. Největším nebezpečím jsme si nyní sami sobě,“ zdůraznil Karel Schwarzenberg. Kritizoval v této souvislosti zejména odvolání vlády uprostřed českého předsednictví EU a způsob zacházení se státními financemi. „Toto jsou skutečná ohrožení pro mladou demokracii v České republice. Musíme si uvědomit, že pro nás nebude pracovat Evropská unie ani nikdo jiný, pokud se nebudeme snažit dát vlastní věci veřejné dohromady,“ konstatoval Schwarzenberg.

Schwarzenberg i Kalousek zároveň v Brně zdůraznili, že TOP 09 plně respektuje nález Ústavního soudu, který může kvůli stížnosti poslance Melčáka odložit termím konání předčasných parlamentních voleb. "K čemu by pak vůbec byl Ústavní soud, pokud by politici jeho nálezy nerespektovali? Jak mohou vůbec politici nálezy ústavních soudců relevantně komentovat?" položil si řečnickou otázku Kalousek.

Případné posunutí termínu voleb se podle Kalouska dotkne všech stran stejně. "Pokud by se tak stalo, zareagovali bychom podle potřeby. Nemáme problém s tím, že by byla volební kampaň dražší. Jsme zvyklí šetřit," řekl agentuře Mediafax Kalousek.

Start kampaně v Brně však nebyla pouhá prezentace stranických špiček. Během dne rozmístili členové TOP 09 v centru města volební stany, kde promítali kolemjdoucím volební spoty. Vpodvečer pak jezdila centrem města historická tramvaj, ve které Schwarzenberg s Kalouskem diskutovali s lidmi, večer pak strany připravila pro své sympatizanty na Moravskoém náměstí koncert skupiny Kamelot.

Témata: top 09 | Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude-li Zeman znovu zvolen, může si udělat, co chce. Nemá za nic…

15.12.2017 08:39 Praha - Právník a spolutvůrce Ústavy České republiky Cyril Svoboda tvrdí, že nová vláda Andreje…

Češi zase musí být něco extra? Jen u nás musí obrečet, že pracují 24 hodin…

15.12.2017 07:09 Praha - V diskuzním pořadu Michaely Jílkové Máte slovo debatovali hosté o povinnosti zavírat…

Ondráček pro EZ: Horáček je mi ukradený. Nejde tu o komisi a o mě, ale o…

14.12.2017 22:18 Aktualizováno ROZHOVOR - Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) byl nominován do čela komise pro kontrolu činnosti…

Soros a Schwarzenberg finančně podporují Zemanovy soupeře? Objevily se…

14.12.2017 22:18 Aktualizováno Praha - Proruský server Aeronet, který je na seznamu dezinformačních serverů, se snaží negativně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama