Ptáčková: Platy poslanců musí jít v době krize dolů

Praha - Jednička kandidátky KDU-ČSL ve středních Čechách a náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková-Melicharová je přesvědčena, že platy poslanců by se měly v době krize snížit. Šetřit se musí všude.

Přidejte svůj názor

"O platech poslanců se vedou debaty trvale. A za populistu bývá označen ten, kdo navrhuje jejich snížení. Ale v tuto chvíli je hospodářská a ekonomická krize realitou a všichni se v ní pohybují," uvedla Ptáčková-Melicharová.

Středočeská jednička lidovců své přesvědčení opírá o setkání s občany z předvolebních mítinků, ale také z vlastních zkušeností. "Vím ze svého okolí, že se lidé o práci bojí, řada lidí už práci ztratila a všichni musí šetřit. Nechápu tedy, proč by si neměli poslanci snížit své platy," uvedla náměstkyně.

Ptáčková-Melicharová přitom odmítá, že by se jednalo pouze o předvolební tah na voliče. "Rozhodně to neberu jako populismus nebo laciné gesto. Beru to jako realitu, kterou by měli poslanci prostě učinit," shrnula

S návrhem na snížení platů přišel již v červenci šéf ČSSD Jiří Paroubek. "Poslanci by neměli mít po dobu krize stejné ohodnocení jako doposud. Na dobu krize, v příštím roce, by se mohl snížit plat ústavních činitelů o 20 procent," prohlásil Paroubek.

Podle něj je třeba zahájit diskusi na toto téma ještě před zvolením nové Poslanecké sněmovny. "Je logické, že v době krize, ti, co vedou národ, kromě toho, aby požadovali utahování opasků, tak by pro to měli také něco udělat sami. Nyní je ideální doba, aby se strany vyprofilovaly a na začátku volebního období udělaly změny," řekl Paroubek.

Základní plat, který mají nyní legislativci, činí 61 400 korun. Po zdanění bez jakýchkoli funkcí, bez rodiny a dětí mohou počítat se 43 360 korunami, k tomu je však nutno ještě přičíst řadu nezdanitelných náhrad.

Náhrady na reprezentaci a stravu, které nepodléhají danění, činí měsíčně 9 100 korun. Každý zákonodárce navíc dostává příspěvek na dopravu závislý na vzdálenosti bydliště od Prahy. Poslanci, kteří bydlí do 50 kilometrů od hlavního města, včetně těch pražských, mají nárok na 22 800 korun. Ti, kteří bydlí dál než 250 kilometrů, získají měsíčně 34 200 korun.

Kromě toho čeští zákonodárci ušetří i na provozu kanceláří nebo bydlení. Bydlet mohou buď v bytech parlamentu, nebo mají nárok na příspěvek až 17 tisíc korun měsíčně. Peníze dostanou i na zařízení kanceláře ve volebním obvodu, a to od 14 200 do 33 200 korun. Záleží na velikosti města, ve kterém kancelář je.

Celkem sedm tisíc si mohou nechat proplatit za telefon a internet. Na kancelářský materiál dostanou 2 200 měsíčně. Stát jim proplácí také letenky či náklady na služební cesty včetně hotelů. Diety mají 2,5krát vyšší než běžní zaměstnanci. Zdarma mají i cestování v MHD.

Proplaceny jim jsou také platy asistentů do výše 35 tisíc korun či účty za administrativní práce do 14 300 korun. V souhrnu tak mohou na výhodách ušetřit až 108 700 korun.

Tři čtvrtiny poslanců má navíc nějakou funkci a za ní další mnohatisícové odměny, tedy příplatky za vedení a členství ve sněmovních orgánech, jako jsou různé výbory, podvýbory, komise a delegace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministři, kteří mají utrum. Do Sněmovny se nedostala Marksová, Herman nebo…

24.10.2017 09:42 Praha - Nové složení Poslanecké sněmovny je zajímavé hned ze dvou důvodů. Ukazuje, kdo z politiků…

V ČSSD to vře: To nás povede uklízečka z Lidového domu? Nejvíc to schytal…

24.10.2017 09:25 Praha - Pro ČSSD byly volby propadák. Strana ztratila většinu svých příznivců a křesel ve Sněmovně.…

K čemu ta panika? Babiš může být příležitost, vzkazuje Čechům Horáček

24.10.2017 09:10 Praha – Výsledky voleb vyvolaly mezi částí veřejnosti i známými osobnostmi obavy o osud země a o…

Rozzuřený Okamura navrhl zestátnění České televize i rozhlasu. Ohrožuje…

24.10.2017 08:38 Praha – Předseda hnutí SPD Tomio Okamura byl ve středu hostem pořadu Dvacet minut Českého rozhlasu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama