Ptáčková: Platy poslanců musí jít v době krize dolů

Praha - Jednička kandidátky KDU-ČSL ve středních Čechách a náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková-Melicharová je přesvědčena, že platy poslanců by se měly v době krize snížit. Šetřit se musí všude.

Přidejte svůj názor

"O platech poslanců se vedou debaty trvale. A za populistu bývá označen ten, kdo navrhuje jejich snížení. Ale v tuto chvíli je hospodářská a ekonomická krize realitou a všichni se v ní pohybují," uvedla Ptáčková-Melicharová.

Středočeská jednička lidovců své přesvědčení opírá o setkání s občany z předvolebních mítinků, ale také z vlastních zkušeností. "Vím ze svého okolí, že se lidé o práci bojí, řada lidí už práci ztratila a všichni musí šetřit. Nechápu tedy, proč by si neměli poslanci snížit své platy," uvedla náměstkyně.

Ptáčková-Melicharová přitom odmítá, že by se jednalo pouze o předvolební tah na voliče. "Rozhodně to neberu jako populismus nebo laciné gesto. Beru to jako realitu, kterou by měli poslanci prostě učinit," shrnula

S návrhem na snížení platů přišel již v červenci šéf ČSSD Jiří Paroubek. "Poslanci by neměli mít po dobu krize stejné ohodnocení jako doposud. Na dobu krize, v příštím roce, by se mohl snížit plat ústavních činitelů o 20 procent," prohlásil Paroubek.

Podle něj je třeba zahájit diskusi na toto téma ještě před zvolením nové Poslanecké sněmovny. "Je logické, že v době krize, ti, co vedou národ, kromě toho, aby požadovali utahování opasků, tak by pro to měli také něco udělat sami. Nyní je ideální doba, aby se strany vyprofilovaly a na začátku volebního období udělaly změny," řekl Paroubek.

Základní plat, který mají nyní legislativci, činí 61 400 korun. Po zdanění bez jakýchkoli funkcí, bez rodiny a dětí mohou počítat se 43 360 korunami, k tomu je však nutno ještě přičíst řadu nezdanitelných náhrad.

Náhrady na reprezentaci a stravu, které nepodléhají danění, činí měsíčně 9 100 korun. Každý zákonodárce navíc dostává příspěvek na dopravu závislý na vzdálenosti bydliště od Prahy. Poslanci, kteří bydlí do 50 kilometrů od hlavního města, včetně těch pražských, mají nárok na 22 800 korun. Ti, kteří bydlí dál než 250 kilometrů, získají měsíčně 34 200 korun.

Kromě toho čeští zákonodárci ušetří i na provozu kanceláří nebo bydlení. Bydlet mohou buď v bytech parlamentu, nebo mají nárok na příspěvek až 17 tisíc korun měsíčně. Peníze dostanou i na zařízení kanceláře ve volebním obvodu, a to od 14 200 do 33 200 korun. Záleží na velikosti města, ve kterém kancelář je.

Celkem sedm tisíc si mohou nechat proplatit za telefon a internet. Na kancelářský materiál dostanou 2 200 měsíčně. Stát jim proplácí také letenky či náklady na služební cesty včetně hotelů. Diety mají 2,5krát vyšší než běžní zaměstnanci. Zdarma mají i cestování v MHD.

Proplaceny jim jsou také platy asistentů do výše 35 tisíc korun či účty za administrativní práce do 14 300 korun. V souhrnu tak mohou na výhodách ušetřit až 108 700 korun.

Tři čtvrtiny poslanců má navíc nějakou funkci a za ní další mnohatisícové odměny, tedy příplatky za vedení a členství ve sněmovních orgánech, jako jsou různé výbory, podvýbory, komise a delegace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kritici přesunu ambasád do Jeruzaléma jsou zbabělci, myslí si Zeman

25.04.2018 21:45 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

ČSSD má nový návrh: Chce, aby při rezignaci jejích ministrů skončil i…

25.04.2018 21:03 Aktualizováno Praha - ČSSD chce do koaliční smlouvy s hnutím ANO začlenit podmínku, že po demisi všech pěti…

ČSSD tvrdě narazí? ANO nechce v koaliční smlouvě podmínku o odstoupení při…

25.04.2018 18:48 Praha - Hnutí ANO nechce v případné koaliční smlouvě s ČSSD podmínku, že by prvoinstančně odsouzený…

Zrušení superhrubé mzdy? Schillerová chce ještě počkat

25.04.2018 18:44 Aktualizováno Praha - Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy až za rok, nemá pro to nyní politickou podporu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama