Noví poslanci se po volbách mohou těšit na vysoký plat a řadu výhod

Praha - Základní plat, který získají noví zákonodárci i ti, co své posty v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny obhájí, činí 61 400 korun. Po zdanění tak legislativci bez jakýchkoli funkcí, bez rodiny a dětí mohou počítat se 43 360 korunami, k tomu je však nutno ještě přičíst řadu nezdanitelných náhrad.

Přidejte svůj názor

Noví poslanci se po volbách mohou těšit na vysoký plat a řadu výhod - anotační foto

Náhrady na reprezentaci a stravu, které nepodléhají danění, činí měsíčně 9 100 korun. Každý zákonodárce navíc dostává příspěvek na dopravu. Tento příspěvek je závislý na vzdálenosti bydliště od Prahy. Poslanci, kteří bydlí do 50 kilometrů od hlavního města, včetně těch pražských, mají nárok na 22 800 korun. Ti, kteří bydlí dál než 250 kilometrů, získají měsíčně 34 200 korun.

Poslanci si přitom s náhradami mohou nakládat podle libosti a nikde nemusejí dokládat, zda je využili právě pro předem určený účel. Například i v těch případech, kdy je poslanci přidělen vůz s řidičem, jako tomu bylo například za éry Ivana Langera (ODS) na postu ministra vnitra pro přeběhlé poslance Evžena Snítilého a Miloše Melčáka, pobírá legislativec nadále náhrady na dopravu v řádech desetitisíců.

Kromě toho čeští zákonodárci ušetří i na provozu kanceláří nebo bydlení. Bydlet mohou buď v bytech parlamentu, nebo mají nárok na příspěvek až 17 tisíc korun měsíčně. Peníze dostanou i na zařízení kanceláře ve volebním obvodu, a to od 14 200 do 33 200 korun. Záleží na velikosti města, ve kterém kancelář je.

Celkem sedm tisíc si mohou nechat proplatit za telefon a internet. Na kancelářský materiál dostanou 2 200 měsíčně.

Stát jim proplácí také letenky či náklady na služební cesty včetně hotelů. Diety mají 2,5krát vyšší než běžní zaměstnanci. Zdarma mají i cestování v MHD.

Proplaceny jim jsou také platy asistentů do výše 35 tisíc korun či účty za administrativní práce do 14 300 korun. V souhrnu tak mohou na výhodách ušetřit až 108 700 korun.

Tři čtvrtiny poslanců má navíc nějakou funkci a za ní další mnohatisícové odměny, tedy příplatky za vedení a členství ve sněmovních orgánech, jako jsou různé výbory, podvýbory, komise a delegace.

Proti přehnaným platům poslanců v době krize brojil na konci července předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Poslanci by neměli mít po dobu krize stejné ohodnocení jako doposud. Na dobu krize, v příštím roce, by se mohl snížit plat ústavních činitelů o 20 procent," prohlásil Paroubek.

Podle něj je třeba zahájit diskusi na toto téma ještě před zvolením nové poslanecké sněmovny. "Je logické, že v době krize, ti, co vedou národ, kromě toho, aby požadovali utahování opasků, tak by pro to měli také něco udělat sami. Nyní je ideální doba, aby se strany vyprofilovaly a na začátku volebního období udělaly změny," řekl Paroubek.

Mezi politiky se ale najdou i ti, kteří prosazují další zvyšování platů poslanců a senátorů. Ti by tak mohli, jak to letos na jaře navrhoval senátor Jaroslav Kubera (ODS), pobírat 200 až 270 tisíc korun. Ovšem nedostávali by už další náhrady a příplatky a zrušeny by jim byly výhody, jako je například cestování MHD zdarma. Z platu by si tak politici platili vše, co potřebují. Navrhovaný systém odměňování by tak podle senátora přispěl k transparentnosti. Podle Kubery si ústavní činitelé vysoký příjem zaslouží, protože vykonávají velmi obtížnou a odpovědnou práci.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Noví poslanci se po volbách mohou těšit na vysoký plat a řadu výhod

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Světu hrozí ekonomický kolaps, a co dělají vlády? Politolog Robejšek začal účtovat - anotační foto

Světu hrozí ekonomický kolaps, a co dělají vlády? Politolog Robejšek začal…

24.03.2017 19:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Devětašedesátiletý Petr Robejšek je český politolog, ekonom, komentátor a publicista…

Změna času: Má to v dnešní ještě době smysl? - anotační foto

Změna času: Má to v dnešní ještě době smysl?

24.03.2017 19:31 Aktualizováno Praha - Pozor, v noci na neděli se mění čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o hodinu…

Česko by se mohlo připojit k žalobě na německé mýto - anotační foto

Česko by se mohlo připojit k žalobě na německé mýto

24.03.2017 19:25 Aktualizováno Praha - Zavedení mýtného pro osobní auta v Německu od roku 2019 považuje český premiér Bohuslav…

Zeman vyvolal velký poprask. Gratulace do Kremlu, investice se vyplácí, udeřil Janda - anotační foto

Zeman vyvolal velký poprask. Gratulace do Kremlu, investice se vyplácí,…

24.03.2017 17:09 Aktualizováno Praha/Bratislava – Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor slovenskému serveru Hlavné správy. Na tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama