Podle Topolánka stojí za fotografiemi z jeho dovolené Paroubek

Praha - Za fotografiemi předsedy ODS Mirka Topolánka na jeho dovolené v italském Monte Argentario, kde ve stejnou dobu pobýval šéf společnosti ČEZ Martin Roman, stojí předseda ČSSD Jiří Paroubek. Předseda občanských demokratů však v pátek řekl novinářům, že pro to nemá žádný přímý důkaz.

Přidejte svůj názor

Mirek Topolánek

Topolánek řekl, že jeho soukromá dovolená byla zneužita politickými protivníky k nepodloženým, křivým a lživým nařčením a obviněním. "Proti mně, ale také proti mé rodině byly použity estébácké a neoestébácké metody," poznamenal s tím, že nejde o prvním případ. "Jsem permanentně sledován, natáčen a následně dehonestován," dodal.

Bývalý premiér vyzval šéfa socialistů Paroubka, aby přestal s objednáváním a využíváním takových metod a aby celou kauzu odsoudil. "Jde o opakované zneužívání estébáckých a fízlovských metod v demokratickém soupeření politických stran," sdělil předseda ODS.

Za zmiňovanými metodami stojí podle Topolánka bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák, který je spojován s osobou marketingového šéfa socialistů Petra Dimuna. "Na rozdíl od kauzy Savoy nyní všichni od začátku vědí, že za těmito estébáckými metodami stojí Karel Randák, který se angažoval v kauze Savoy. Připomínám, že v tomto případu jsou již dva lidé odsouzení," podotkl Topolánek.

Randák trvá na tom, že snímky, které zachycují přední české politiky a lobbisty v italském Monte Argentario, do českých médií nedonesl. Potvrdil však, že se na jejich zveřejnění podílel. "Je obecně známo, že Karel Randák je v úzkém spojení s poradcem Jiřího Paroubka a šéfem marketingu ČSSD Petrem Dimunem a dalšími blízkými spolupracovníky Jiřího Paroubka," pokračoval předseda ODS.

Paroubek ale v pátek spojení ČSSD s celou kauzou ostře odmítl. "Jsem odpůrcem estébáckých metod, a ačkoliv se politici ODS v čele s Ivanem Langerem a Mirkem Topolánkem těchto metod zastávali (tzv. Kubiceho zpráva, kauza Biolíh, zatčení Věry Jourové, Pět na stole v českých atd.), byly-li namířeny proti ČSSD, nejsem jako oni, a proto je odsuzuji i v tomto případě," reagoval šéf socialistů. Upozornil na to, že ODS nemá pro svá tvrzení důkazy. "Mezi estébácké metody však patřilo také obviňování bez důkazů. Proto vyzývám Mirka Topolánka jako předsedu ODS, aby předložil důkazy pro obvinění jak svá, tak Ivana Langera, která směřují vůči ČSSD. V opačném případě, aby se okamžitě omluvil," dodal Paroubek.

Proti tvrzení předsedy ODS Mirka Topolánka se pak ohradil i volební manažer sociální demokracie Jaroslav Tvrdík a jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Nemáme s tím nic společného. Je to pro nás smutné, protože se jedná o podpásový útok na našeho předsedu, ale zřejmě budou občané svědky takové kampaně ODS i v dalších dnech a týdnech," řekl v pátek novinářům Tvrdík a připomněl blížící říjnové volby. "Topolánek hrubě napadl ČSSD a její představitele. Jsme zklamáni, ne však překvapeni," doplnil Hašek s tím, že jedinou věcí, na které se sociální demokracie s ODS shoduje, že podobné útoky nemají dvacet let po pádu komunismu v politice co dělat. "Co se dá ale od pana Topolánka čekat," dodal jihomoravský hejtman.

Topolánek v pátek večer také prohlásil, že žádné setkání, ke kterému během jeho dovolené v Toskánsku došlo, není v přímém ani nepřímém střetu zájmů s jeho politickou činností. "Jednalo se o čistě privátní, rodinnou dovolenou," řekl.

V pronajatém domě se setkával údajně jen se svými přáteli a příbuznými nebo přáteli a příbuznými Marka Dalíka. Další významné osobnosti české politiky a byznysu, které se v jeho společnosti objevily na fotkách v médiích, prý potkal náhodou v přístavu.

Dovolenou v Itálii si pak podle svých slov zaplatil Topolánek už v červnu. Za celou jeho rodinu ho prý dovolená stála 3300 euro, tedy zhruba 84 tisíc korun.

Kontroverzní snímky uveřejnil jako první deník Aha!. Byl na nich zachycen Topolánek na dovolené v italském Monte Argentario, stejně jako jeho přítel lobbista Marek Dalík, s šéfem energetického gigantu ČEZ Martinem Romanem. Ve stejném letovisku byl na dalších snímcích bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), lobbista Vladimíra Johanes a místopředseda ČSSD Milan Urban.

Urban už uvedl, že si dovolenou v Itálii zaplatil ze svého, stála ho zhruba 35 tisíc korun, zároveň popřel, že by se s někým z ODS v letovisku setkal. Jakýkoliv osobní kontakt s Urbanem popřel i Topolánek.

Snímky z dovolených vrcholných stranických představitelů ODS a ČSSD a vlivných lidí v italském letovisku dávají média do souvislosti s nedávným přijetím zákona o přidělování emisních povolenek, ze kterého by mohl výrazně profitovat ČEZ.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman zaútočil na Duku: Nic vám do toho není

25.04.2018 01:11 Aktualizováno Praha - Kardinálu Dominiku Dukovi není vůbec nic do toho, jaký program má prezident republiky, řekl…

Zeman se zastal Babiše. Proč ho obhajuje?

24.04.2018 21:27 Praha - Odstupovat by měli spíš až pravomocně odsouzení členové vlády, míní prezident Miloš Zeman.…

Dojde na "sebevraždu" Sněmovny? Vláda v demisi si má sbalit kufry, tvrdí…

24.04.2018 18:11 Aktualizováno Praha - Vláda bez důvěry Sněmovny by podle ústavních expertů neměla přijímat zásadní nebo koncepční…

Zaorálek pro EZ: Přijde Česko o peníze z EU? Zvýrazní se puklina mezi…

24.04.2018 15:43 Aktualizováno Praha – Jak jsme vás již informovali, Evropská komise údajně plánuje, že po roce 2020 by mohly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama