Pražskou kandidátku TOP 09 povede Schwarzenberg

Praha - Strana TOP 09 uzavřela ve čtvrtek s politickým hnutím Starostové a nezávislí oficiální dohodu o spolupráci. Zároveň se subjekty dohodly, že společnou kandidátku v Praze povede senátor a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, zlínskou kandidátku povede předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Přidejte svůj názor

Olomouckou kandidátku povede zastupitelka kraje a dětská lékařka Jitka Chalánková. Na Vysočině se lídrem stal rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Ladislav Jirsů.

Gazdík vyzdvihl, že v čele kandidátek se objeví i další zástupci hnutí Starostové a nezávislí a zároveň, že koaliční partneři budou usilovat o velké zastoupení žen na kandidátních listinách. Ostatní lídři budou známi během následujících dvou týdnů, řekl Kalousek. Nevyloučil, že bude lídrem kandidátky v Jihočeském kraji, pokud se na tuto pozici nenajde vhodnější osoba, která by s nominací souhlasila.

"Chtěl bych zdůraznit, že pan rektor Jirsů nebude rozhodně posledním zástupcem akademické obce, který bude nominován na našich kandidátkách," řekl Kalousek. Strana podle něj chce vést dialog jak se studenty, tak s akademickou obcí, protože právě v nich je obrovský potenciál.

Kalousek v návaznosti na to uvedl, že TOP 09 bude prosazovat, aby se co nejdříve realizovala reforma školství a vzniklo samostatné ministerstvo pro vysokoškolské studium, výzkum a inovace. To by se stalo centrem pro rozvoj a koordinaci výzkumného potenciálu České republiky. Tento model je podle Kalouska již vyzkoušený v zahraničí a ukazuje se jako nejlepší. "Tímto způsobem lze dosáhnout mnohem větší efektivity," řekl Kalousek.

Strana TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí podepsali ve čtvrtek smlouvu o dlouhodobé spolupráci. "Toto spojení má hluboký význam. Spoluprací se Starostové a nezávislí jsme pevně zakotveni ve všech krajích České republiky. Pro nás je klíčová rodina, potom obec, kraj, stát a potom Evropská unie," řekl Schwarzenberg. Kalousek i Schwarzenberg zdůraznili, že dárci, kteří přispějí na kampaň strany, budou zveřejňováni postupně. "Transparentnost je jedním z našich základních principů," řekl Schwarzenberg.

Smlouva mezi stranou a hnutím ukotvuje spolupráci nejen pro sněmovní volby, ale také krajské a senátní, které se blíží. Podle Gazdíka nyní oba subjekty uzavírají cosi jako "registrované partnerství", otázka dalšího sbližování formací bude záviset na dalším vývoji.

"V případě úspěchu, o kterém nepochybuji, vznikne v Poslanecké sněmovně poslanecký klub, který se bude jmenovat TOP 09 a Starostové," řekl Kalousek.

Příští čtvrtek hodlá TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí zveřejnit další jména na kandidátkách a také společné volební logo.

Program strany TOP 09 doposud nebyl zveřejněn, strana ho nyní dolaďuje a slibuje, že ho představení do poloviny srpna. Prozatím určila tři základní ideové pilíře. Jsou jimi tradice, odpovědnost a prosperita, které se odrážejí i v názvu strany. Strana se tak profiluje jako konzervativní, proevropský subjekt. Odmítá populismus. Odrazem odpovědnosti a základem prosperity je podle Kalouska stabilita veřejných rozpočtů a přísná fiskální politika. Zároveň strana nezastírá, že bude trvat na co nejrychlejším zavedení penzijní a zdravotnické reformy se spoluúčastí občanů. Odpovědnost podle lídrů TOP 09 spočívá také v dodržování závazků vyplývajících z mezinárodních smluv, členství v EU a NATO a v participaci na boji proti klimatickým změnám.

TOP 09 zároveň slibuje odbourání nadbytečné byrokratické zátěže, zjednodušení daňové soustavy, důslednou kontrolu lobbistických skupin. Kromě toho jsou pro stranu klíčové investice do vědy a výzkumu a zlepšení úrovně vysokoškolského vzdělávání pomocí spoluúčasti studentů. Spolupráce se Starosty a nezávislými předznamenává, že koaliční subjekt bude klást důraz i na posilování autonomie regionů a samospráv.

"Toto spojení má hluboký význam. Spoluprací se Starostové a nezávislí jsme pevně zakotveni ve všech krajích České republiky. Pro nás je klíčová rodina, potom obec, kraj, stát a potom Evropská unie," shrnul Schwarzenberg.

Témata: top 09 | Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pátek začne platit GDPR. Co všechno se pro Čechy změní?

24.05.2018 10:04 Praha - Nová unijní pravidla ochrany osobních údajů (GDPR) nabudou v pátek účinnosti. Výjimky z…

Sněmovna změnila program. Protikuřácký zákon se bude opět řešit v úterý

24.05.2018 09:52 Praha - K debatě o zmírnění protikuřáckého zákona se poslanci vrátí v úterý odpoledne. Novelu ke…

NS v kauze Peroutka: Za újmu způsobenou prezidentem odpovídá stát

24.05.2018 09:47 Brno/Praha - Pokud prezident při výkonu své funkce někomu způsobí újmu, například svým výrokem…

Pirát těžil za státní peníze kryptoměnu. Přišel s unikátní obhajobou

24.05.2018 09:24 Aktualizováno Praha - Piráti se opět stali středem pozornosti a opět nikoliv v dobrém slova smyslu. Poté, co se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama