Lidé mohou na internetu podepsat petici proti náhubkovému zákonu

Praha - Lidé mohou na internetu podepsat petici proti tzv. náhubkovému zákonu. O existenci petice s názvem Stop pro cenzuru! informovala v pátek Marie Kindermannová z politického hnutí Nespokojení občané, které je jejím organizátorem

Přidejte svůj názor

"Uspořádáním petice chceme docílit toho, aby se k náhubkovému zákonu mohla vyjádřit také široká veřejnost. Vyzýváme proto všechny občany, kteří s tímto zákonem nesouhlasí, aby vyjádřili svůj odpor proti omezování svobody," uvedla Kindermannová, která je místopředsedkyní a zároveň mluvčí hnutí.

Svůj podpis mohou lidé pod petici připojit na internetových stránkách www.stopprocenzuru.cz, které byly spuštěny v pondělí.

Členové hnutí však již od letošního března uspořádali na pražském Václavském náměstí pět protestních akcí, na kterých mohli kolemjdoucí podepsat petiční archy. Tímto způsobem se přitom podařilo shromáždit kolem dvou tisíc podpisů nespokojených občanů, ale i cizinců. Prostřednictvím internetu pak za pětidenní dobu fungování stránek vyjádřilo svůj nesouhlas s náhubkovým zákonem 260 lidí.

Další osud petice pak bude podle jejích organizátorů záviset na tom, zda se podaří k jejímu podepsání přesvědčit dostatečné množství lidí. "Byli bychom rádi, kdyby svůj podpis pod petici připojilo co možná nejvíc lidí. Po volbách bychom ji totiž rádi předložili členům Poslanecké sněmovny," doplnil Petr Kindermann, který stojí v čele politického uskupení Nespokojení občané.

Novelou trestního řádu, která je známá spíše jako tzv. náhubkový zákon a která nabyla účinosti letos v dubnu, zákonodárci sledovali ochranu osobních údajů obětí a svědků trestných činů a zákaz využívání policejních odposlechů. Poté, co se z řad médií začaly ozývat nesouhlasné hlasy, podle kterých novela novinářům znemožní informovat veřejnost o případech, kdy se obětí trestného činu stane osoba veřejně známá, se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo k dalším úpravám. Návrh novely, který rezort v květnu předložil vládě k projednání a který vypracovala skupina poslanců v čele Kateřinou Jacques (SZ), přitom počítá s tím, že by takové informace bylo možné zveřejnit v případě, že si to vyžádá veřejný zájem. Zatímco kabinet neměl s novelou problém, poslanci ji v červnu odmítli zařadit do programu projednávaných věcí. V současné době se náhubkovým zákonem zabývá expertní komise v čele s ministrem pro lidská práva a menšiny Michaelem Kocábem.

Náhubkovým zákonem se bude zabývat i Ústavní soud. Na ten se v březnu obrátila skupina 34 senátorů s návrhem na zrušení některých jeho sporných části. V zákoně by tak podle jejich představ měl zůstat pouze zákaz zveřejňování osobních údajů obětí zločinů. Nadále by tak platil zejména v případě dětí a mladistvých. U dospělých se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Hnutí Nespokojení občané vzniklo v roce 2007 a až do nedávna působilo pouze na regionální úrovni. V loňských podzimních volbách do krajských zastupitelstev jeho představitelé kandidovali v Severočeském kraji. V Chomutově jsou pak známí jako odpůrci tamní primátorky Ivany Řápkové (ODS), která proslula svým rázným postupem proti neplatičům nájemného.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Lidé mohou na internetu podepsat petici proti náhubkovému zákonu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Mládek nezvládl komunikaci. Měl si víc hlídat své lidi, shodli se Hanák a Středula - anotační foto

Mládek nezvládl komunikaci. Měl si víc hlídat své lidi, shodli se Hanák a…

20.02.2017 21:44 Praha - Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka měl ministr průmyslu a obchodu…

S mobilními daty jsem neselhal, čelil jsem mediální kampani, tvrdí Mládek - anotační foto

S mobilními daty jsem neselhal, čelil jsem mediální kampani, tvrdí Mládek

20.02.2017 19:17 Aktualizováno Praha - V záležitosti cen mobilních dat jsem neselhal, tvrdí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek …

Děti v Jižním Súdánu hladoví. Český UNICEF pro ně vyhlásil sbírku - anotační foto

Děti v Jižním Súdánu hladoví. Český UNICEF pro ně vyhlásil sbírku

20.02.2017 19:06 Praha - Humanitární sbírku na pomoc milionu hladovějících dětí v Jižním Súdánu dnes vyhlásila česká…

Ovčáček rýpe do Prouzy: Má blízko k organizacím útočícím na Zemana, chtěl přijmout 100 tisíc migrantů - anotační foto

Ovčáček rýpe do Prouzy: Má blízko k organizacím útočícím na Zemana, chtěl…

20.02.2017 18:25 Praha – Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ke konci února odejde z funkce. Oznámil to…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama