Paroubek odmítl odpověď na otázku televize Prima

Ostrava - Na čtvrteční tiskové konferenci, kde představil nový plán a soubor opatření ČSSD v boji proti ekonomické krizi, odmítl předseda ČSSD Jiří Paroubek odpověď redaktorce televize Prima na dotaz týkající se působení Davida Ratha v politice s tím, že na podobnou otázku se bude chtít ptát Česká televize.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

"Pan Ovčáček dlouhodobě škodí svými články v Právu sociální demokracii s plným vědomím šéfredaktora Porybného," reagoval poté v Ostravě Paroubek na jen jinak formulovanou otázku České televize, když předtím odmítl odpovědět Primě se zdůvodněním, že se ještě hovoří o opatřeních ke krizi a že na toto téma se chce ptát Šárka Bednářová z České televize. Paroubek v reakci na článek v Právu, v němž se píše, že někteří členové sociální demokracie nesouhlasí s kandidaturou současného středočeského hejtmana Davida Ratha v podzimních volbách do Parlamentu, řekl, že se jedná o pomluvy. Uvedl, že se sám neztotožňuje se vším, co kdy Rath udělal. Podle něj se Rath v minulosti dopustil řady chyb. Podle svých slov ale vyzval Ratha, aby okamžitě ukončil záležitost s Filipem Bušinou obviněným ze stamilionových daňových úniků, aby přestal s některými kontroverzními kroky, jako jsou útoky na nezávislost justice, byť on sám si o ní také myslí své. Podle Paroubka se Rath ukázní, a jak ho ujistili představitelé středočeské sociální demokracie, není důvod, aby na kandidátce nebyl. Na přímý dotaz, zda on sám Rathovu kandidaturu podporuje, odmítl Paroubek odpovědět se zdůvodněním, že k drbům pana Ovčáčka se nebude vyjadřovat.


Předseda ČSSD Jiří Paroubek přijel nejprve do Ostravy představit opatření sociální demokracie v boji proti ekonomické krizi proto, že severní Morava spolu s Ústeckem patří k regionům, kde se její dopady projevují nejvíce. Zdůraznil, že na důsledky krize ČSSD upozorňovala už loni, kdy ještě vláda Mirka Topolánka (ODS) tvrdila, že krize se České republiky nedotkne a že se jedná o "výmysl západu."


Sociální demokracie připravila materiál o 47 opatřeních boje proti krizi. Paroubek je přesvědčen, že při jejich přijímání je nutný politický konsensus, kterého se daří dosáhnout až po pádu Topolánkovy vlády. Podle Paroubka jsou v současné situaci důležité intervence státu, k nimž přistupují země ve všech částech světa. Upozornil například, že i české ekonomice pomohlo šrotovné zavedené v Německu, Rakousku a na Slovensku s tím, že ho chce také podpořit. Sledoval jeho dopady na Slovensku, kdy se vyřadilo z provozu na 20 tisíc starých aut, v podstatě vraků. V České republice by podle něj mohlo jít o 20 až 40 tisíc vozů. Paroubek dále uvedl, že neexistuje žádný optimistický scénář, kdy se svět dostane z krize, a otázkou je, zda následné oživování ekonomiky nebude provázet inflace.


ČSSD navrhuje výrazné fiskální pobídky minimálně v letech 2010 až 2011 ve výši 1 až 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Podpora nemůže vycházet jen od státu, zapojit se musí také kraje a jednotlivé obce. Ve chvíli, kdy firmám chybí zakázky a lidem práce, podle Paroubka musí zasáhnout veřejný sektor. Protože veřejným financím hrozí deficit ve výši až pěti procent hrubého domácího produktu, navrhuje omezit některé zbytné investice například v sektoru ministerstva obrany a přistoupit k výrazným úsporám ve veřejném sektoru. Sociální demokrati chtějí zrychlit čerpání evropských finančních prostředků, z 869 miliard Česká republika využila teprve sedm miliard. Nezbytná je podle Paroubka podpora státních ekonomických institucí jako například České exportní banky.


Paroubek varoval před další vlnou propouštění, Podle něj nyní začnou firmy zjišťovat, že nedostatek zakázek je dlouhodobým jevem a budou opět redukovat stavy zaměstnanců. Prozatím je velký rozdíl mezi poklesem průmyslové výroba a nárůstem poštu nezaměstnaných, rozevřené nůžky se ale začnou podle Paroubka svírat a nezaměstnaných bude dále přibývat. Proto chtějí sociální demokraté zavést opatření, která udrží zaměstnanost. Chtějí eliminovat lichvu, vytvořit systém podpory splácení hypoték pro střední třídu ve chvílích potíží, pomáhat nezaměstnaným a bojovat se sociálním vyloučením chudých lidí. Aby se dařilo získávat fiskální stabilitu, není podle něj vůbec možné uvažovat o snížení daní, naopak je třeba více zdanit lidi bohaté. Paroubek uvedl přiklad hokejisty Jiřího Šlégra, který v Kanadě údajně zdaňoval svůj příjem 50 až 55 procenty.


ČSSD chce dále udělat vše proto, aby se co nejdříve podařilo v České republice zavést euro. Podle Paroubka promeškala Topolánkova vláda vhodný termín. Přitom výkyvy kurzu koruny firmám působily a působí potíže. Euro by mělo v Česku začít podle Paroubka platit v roce 2014 až 2015.


Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) na tiskové konferenci potvrdil, že krize zasahuje regiony různě a dokumentoval to nárůstem nezaměstnanosti, která v Praze stoupá sotva o procenta, kdežto v Ostravě už vyrostla z osmi na 12 procent. Kajnar také připomněl, že v roce 2002 byla na Ostravsku nezaměstnanost 19 procent a snížit se ji podařilo díky realizaci sociálnědemokratického programu podpory zahraničních investorů. Uvedl, že krize přerušila další etapu rozvoje regionu, který přešel od podpory výstavby montoven k posilování vysokého školství a průmyslu s vysokou přidanou hodnotou. Ten podle Kajnara není tak náchylný výkyvům ekonomiky. Kajnar uvedl, že za důležitý i v současné době považuje vznik lékařské fakulty v Ostravě. Paroubek k tomu dodal, že její založení má podporu celé sociální demokracie.

Témata: Paroubek, Jiří
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Paroubek odmítl odpověď na otázku televize Prima

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Vládní krize se prohlubuje: Pokud padne Babiš, půjde i Herman? Prý "odměna…

29.04.2017 21:47 Aktualizováno Praha - Sněmovna i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzvali ministra financí a šéfa hnutí ANO…

Rozvodněné řeky v ČR mají první oběť, na Novojičínsku se utopil důchodce

29.04.2017 20:24 Příbor - V pátek večer se v řece na Novojičínsku utopil senior. Jeho tělo u břehu našli náhodní…

Parašutisty z Out Distance si připomnělo 1500 lidí, přijel i brigádní…

29.04.2017 18:08 Jihlava - Členy výsadku Out Distance, kteří se spolupodíleli na přípravách atentátu na říšského…

Řidič vybržďoval auto, v němž byl jeho syn. Napálím to do vás, hrozil…

29.04.2017 17:41 Aktualizováno Praha - Městský soud v Praze bude v červnu řešit další kauzu takzvaného vybržďování. Incident se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama