V Česku skončily volby do Evropského parlamentu

Praha - Za minimálního zájmu skončily v sobotu ve 14.00 historicky druhé volby do Evropského parlamentu. Podle odhadů našla do volebních místností cestu jen pětina Čechů, a to i přesto, že na mnoha místech ČR se v sobotu volební účast proti pátku výrazně zvýšila.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Z vrcholných politiků dorazil v sobotu dopoledne do volební místnosti také prezident Václav Klaus. Jak potvrdil, velmi těžko se rozhodoval, komu dá svůj hlas. Jaké politické uskupení u něj po rozchodu s ODS vyhrálo, neprozradil, ale řekl, že využil možnosti dát preferenční hlas.

Klaus zkritizoval předvolební kampaň, která se věnovala domácím tématům a zcela opomněla podstatu, tedy evropská témata. "Přitom to jsou volby o něčem jiném a já viděl pouze malinko stran, které se snažily diskutovat o tom, jak má vypadat budoucí evropské uspořádání a o tom ty volby v podstatě jsou," uvedl prezident.

Dramatický druhý den voleb zažili v Zahrádkách na Jindřichohradecku. Obecní úřad, kde je také volební místnost, vykradl zloděj. Volební urnu neporušil ani nezničil, takže volby mohly pokračovat. V Českých Budějovicích musela do jedné volební komise dorazit záchranka. Člen komise dostal epileptický záchvat a skončil v nemocnici.

Volební účast na jihu Čech je velmi kolísavá. Ve městech se pohybuje kolem 18 procent, v některých menších obcích na Šumavě nebo i na Českobudějovicku vystoupala čísla až nad 40 procent. "Třeba na Prachaticku v Bohumilicích mají určitě 45procentní volební účast, stejně jako třeba ve Střížově na Českobudějovicku. Je to různé," uvedla koordinátorka voleb Alena Karvánková. K volbám v kraji přicházeli většinou lidé ve věku od 25 do 40 let.

Na jihu Čech odvolili i některé známé osobnosti jako předseda KSČM Vojtěch Filip, bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), herec a poslanec za sociální demokracii Vítězslav Jandák, eurokomisař a bývalý český premiér Vladimír Špidla (ČSSD) nebo europoslanec a sexuolog Jaroslav Zvěřina (ODS). V sobotu odvolil i exministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Překvapivě vysokou volební účast zaznamenali v Moraskoslezském kraji. Podle odhadů se pohybuje mezi 20 až 25 procenty.

V Olomouckém kraji je účast kolem 20 procent, v jednotlivých městech Olomoucka účast velmi kolísá. Podobně je na tom Zlínský kraj. Volební účast je nízká, pohybuje se mezi 10 až 15 procenty, ve městech a jednotlivých obcích kraje kolísá. Například ve Valašském Meziříčí v pěti z 27 volebních okrsků dosáhne volební účast 30 procent, ve čtvrti Štěpánov voliči atakovali hranici 40 procent.

V Jihomoravském kraji se k volebním urnám dostavilo kolem 16 procent lidí. "K urnám chodili buď důchodci, anebo překvapivě mladí. Střední generace jakoby eurovolby bojkotovala," řekl Mediafaxu člen volební komise v Antonínské ulici.

Ve středních Čechách se účast ve volebních místnostech zvýšila až v sobotu. Podle odhadů se eurovoleb zúčastnilo v průměru dvacet procent voličů.

Výsledky v ČR budou známy v noci na pondělí, sčítat se totiž začne až v neděli po 22.00, kdy skončí volby v poslední zemi evropské sedmadvacítky.

Témata: Eurovolby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek prezidentem? ČSSD pošle do boje o Hrad jeho nebo Štěcha

25.05.2017 21:35 Praha - Kandidátem ČSSD v prezidentských volbách by mohli být ministr zahraniční Lubomír Zaorálek…

Sobotka se v pátek setká s ministryní školství Valachovou

25.05.2017 18:54 Praha - Premiér Bohuslav Sobotka se v pátek setká s ministryní školství Kateřinou Valachovou (oba…

Senát je proti Zemanovi. Žalobu kvůli Babišovi by podepsaly dvě třetiny…

25.05.2017 18:20 Praha - Ústavní žalobu na prezidenta by podle místopředsedy Senátu za klub Starostů Jiřího Šestáka…

V Olomouci je opět dusno: Šéfem krajských úředníků se má stát kontroverzní…

25.05.2017 17:27 Aktualizováno Olomouc - Ministr vnitra Milana Chovance (ČSSD) by měl důkladně zvážil, zda schválí jmenování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama