Burani z Česka? Vláda chtěla na královskou svatbu poslat sperma, skandál musel hasit Žantovský

Na blížící se královskou svatbu prince Harryho (33) a Meghan Markle (36) nebyl pozván nikdo z českých zástupců. A možná je to dobře. Češi totiž už při svatbě Harryho staršího bratra Williama ukázali, že prostě neumí vybrat ten správný a hlavně vhodný dar. Postarali se o pořádný diplomatický poprask.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

královská rodina (gbr)

Když si britský princ William v roce 2011 bral Kate Middletonovou, přemýšlela vláda premiéra Petra Nečase, co jim věnovat jako svatební dar. Tehdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa přišel s nápadem, že by to mohl být kůň z Národního hřebčína v Kladrubech.

„S dárky si občas každý láme hlavu, když chce darovat něco mimořádného, ale hlavně trefit se do vkusu obdarovaného a udělat radost. Princové, králové a poklady patří k sobě a kladrubský hřebčín a jeho koně jsou velkým národním pokladem. Navíc mám zkušenost, že tak ušlechtilá zvířata, jakými jsou koně, osloví každého,“ popisoval před sedmi roky Fuksa důvody, proč padla volba na kladrubského hřebce.

Podle vlády to navíc byla mimořádná šance, jak propagovat Českou republiku ve světě. Zviditelnění se opravdu povedlo – ale rozhodně to nebylo v pozitivním slova smyslu. Ukázalo se totiž, že chytrolíni z Nečasovy vlády neměli tušení, že živé zvíře není jako svatební dar vhodné. Jenže média už mezitím informovala o tom, že do Británie poputuje český kůň.

Jak se dostat u problému ven? Vláda přišla s velmi bizarním řešením. „Vláda schválila dar britskému královskému páru. Hřebec Favory Alta prozatím zůstane v hřebčíně v České republice. Na výslovnou žádost Jejich královských Výsostí vévody a vévodkyně z Cambridge kůň zatím nadále zůstává v národním hřebčinci. Zároveň na jejich žádost do Británie putuje zkumavka se specifickým genetickým materiálem, takže část tohoto hřebce bude dodána s předstihem,“ prozradil tehdejší šéf vlády Nečas.

Ředitel hřebčína v Kladrubech Jan Höck tehdy vysvětloval, že genetický materiál může být krev, sperma nebo sliny. Říkáte si, že poslat sperma budoucímu britskému králi nezná jako dobrý nápad? Nejste jediní. Trapas s dárkem nakonec musel řešit tehdejší velvyslanec v Británii Michael Žantovský. Češi ho vyslali jednat s britskou stranou, co tedy William a Kate chtějí.

„Padlo to na má nepřipravená ramena,“ vzpomíná bývalý diplomat v rozhovoru pro Blesk. „Šlo o myšlenku jednoho ministra vzniklou na poslední chvíli a ještě ke všemu hned oznámenou do médií. A to není způsob, jak se Británii nebo u královského dvora předávají dary,“ popsal tu největší chybu, kterou Česko udělalo.

Dodal také, že součástí každého protokolu při významných mezinárodních událostech nebo návštěvách je formulka, že dary se dohodnou a předávají diplomatickou cestou. To právě proto, aby obdarovaný nebyl zaskočen, uražen nebo uveden do trapné situace. „Vyžádalo si to poměrně jemné diplomatické vyjednávání, které padlo na má nepřipravená ramena,“ vypráví Žantovský.

A co se stalo s darem? Kladrubský kůň nakonec zůstal v Česku a Kate s Williamem ho zatím neviděli. 

Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci posílají do senátních voleb Hayata Okamuru, rýpl si do Zemana a…

23.05.2018 10:58 Aktualizováno Praha - Lidovci vyšlou do senátních voleb v Praze 8 tlumočníka a překladatele Hayata Okamuru,…

Platy politiků a soudců? Vláda schválila nový algoritmus výpočtu

23.05.2018 10:19 Praha - Vláda dnes nařízením schválila nový způsob výpočtu průměrné měsíční hrubé mzdy v…

Oslavy 28. října? Babiš chce podrobný plán, zmocněnec vypracuje minutovník

23.05.2018 10:15 Praha - Vládní zmocněnec pro přípravy oslav 100. výročí vzniku Československa Zdeněk Novák dnes…

Příspěvky pro invaliditu 2. až 4. stupně? Ministerstvo chystá komplex změn

23.05.2018 09:12 Aktualizováno Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí do konce roku připraví komplexní návrh změn příspěvků…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama