Zeman naznačil, že by mohl udělit státní vyznamenání válečnému veteránovi

Slezské Pavlovice (Bruntálsko) - Prezident Miloš Zeman by mohl 28. října vyznamenat jednoho z válečných veteránů druhé světové války. Naznačil to na dnešní tiskové konferenci na závěr své cesty po Moravskoslezském kraji.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Udělování státních vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem dne 28. října 2016

Zeman novinářům řekl, že ho během návštěvy zaujalo setkání s veterány na Slezské Hartě. Poznamenal, že mezi nimi byli i partyzáni. "Velmi si tohoto setkání vážím a dokonce není vyloučeno, že v případě jednoho z těchto veteránů si bude rezervovat 28. října ve svém diáři. Není vyloučeno, řekl jsem," podotkl Zeman.

V restauraci na břehu přehrady se Zeman u oběda setkal například s politickým vězněm Luďkem Eliášem či válečným veteránem a příslušníkem 1. československého armádního sboru v SSSR a přímým účastníkem Dukelské i Jaselské operace Jánem Ihnátikem. Oběda se účastnily i čtyři partyzánky Miroslava Kaštovská, Helena Esterková, Anastazie Králová a Dana Milatová.

Válečné veterány Zeman vyznamenává 28. října pravidelně. Letošní udělování řádů a medailí bude 28. října speciální, protože Česká republika a Slovensko oslaví výročí 100 let od založení společného státu.

Na přelomu května a června se bude svými návrhy na vyznamenané zabývat Sněmovna. Na předběžném seznamu sněmovních adeptů jsou třeba velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý, snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká nebo fotbalový brankář Petr Čech. Navrhnout by Sněmovna mohla také válečného letce Josefa Ocelku a Josefa Bernata, válečného veterána Květoslava Prokeše, kterého popravil komunistický režim za protikomunistický odboj, a Karla Husárka, jenž stál před okupací u vzniku československého pevnostního systému. Mezi navržené na nejvyšší státní vyznamenání by mohl patřit také rozhlasový pracovník Karel Lánský, který pomáhal po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 udržet vysílání rozhlasu.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček porušil naši dohodu o Pochem, stěžuje si Zeman

24.05.2018 21:56 Praha - Prezident Miloš Zeman se podle svých slov před týdnem s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem v…

Ostravská ČSSD chce do Senátu Paroubka

24.05.2018 18:03 Ostrava - Ostravská ČSSD chce, aby za ni do Senátu na podzim kandidoval bývalý premiér a předseda…

Náchod bude kupovat pozemky v centru města

24.05.2018 18:01 Náchod - Město Náchod chce koupit od teplické firmy JTH Holding 2,5 hektaru pozemků v centru města…

Zeman přijal zástupce amerických firem včetně Westinghouse

24.05.2018 17:59 Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes setkal se manažery amerických firem sdružených v organizaci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama