Zemanovy zábrany kvůli vývoji jeho nemoci už mizí. Schwarzenberg tvrdě zúčtoval s prezidentem

Praha - Čestný předseda Top09 Karel Schwarzenberg nebyl Zemanovými slovy o novičoku zaskočen. Prezident podle Schwarzenberga zcela vědomě plní zájmy cizího státu a západní spojenci z něj mají spíš legraci.

Přidejte svůj názor 421 komentářů

Karel Schwarzenberg

Čestný předseda Top09 se nijak netají tím, že by se chtěl do resortu zahraničí vrátit, i když je teď situace českých diplomatů po prezidentových slovech o novičoku nezáviděníhodná. 

„Zahraničním spojencům bych řekl, že zpráva, kterou prezident Zeman svévolně šíří, aby podpořil Moskvu, není úplně pravda. Máme hlavu státu, která pracuje pro cizí mocnost,“ uvedl Schwarzenberg v rozhovoru pro Radiožurnál.

Doplnil, že Zeman je pro ruskou propagandu důležitý. Když totiž pronese něco hlava státu, tak se to bere vážně. „To není jako když něco řekne Pepek Vyskoč," dodal bývalý ministr zahraničí. 

Podle Schwarzenberga jedná český prezident záměrně a jeho slova jsou důležitá.  „Ano, on je vysoce inteligentní člověk. Sice zábrany kvůli vývoji jeho nemoci u něho mizí, ale ví, co dělá," uvedl v rozhovoru.

Zemanova slova tak měla největší význam pro Putinovu propagandu. „Nejdůležitější je pro Vladimira Vladimiroviče samozřejmě ruské obyvatelstvo, musí vypadat jako velký obránce ruských zájmů, že je pomlouván na celém světě a jen několik málo statečných, jako je český prezident, se mu postaví po boku a podpoří toho hrdinu ruských dějin," uvedl v Radiožurnálu Schwarzenberg. 

V rozhovoru ovšem uvedl, že západní spojenci neberou Miloše Zemana vážně. „Zeman je u západních spojenců známý jako ‚na vesnici fialový pes‘, a tudíž ho neberou vážně a cokoliv řekne, tak zaznamenají s úsměvem,“ uvedl Schwarzenberg. 

Exministr zahraničí ale zároveň kritizoval způsob, jakým se k Zemanovým slovům postavila současná vláda v demisi. „Myslím, že by se vláda měla jednoznačně vyjádřit, ne takové měkké vyjádření, jaké udělal teď pan premiér, že prezident nepochopil. To je blbost, moc dobře ví, co říká," řekl v rozhovoru. 

Vstupte do diskuze (421)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Červíček bude kandidovat za ODS do Senátu

22.05.2018 21:59 Náchod - Kandidátem ODS pro letošní senátní volby v obvodu Náchod bude bývalý policejní prezident…

Demonstranti si zalepili ústa, protestovali tak proti Babišovi

22.05.2018 20:51 Aktualizováno Praha - Několik stovek lidí dnes se zalepenou pusou protestovalo na pražském Staroměstském…

OBRAZEM: Steve Bannon navštívil Prahu

22.05.2018 20:09 Praha - O aktuální situaci ve Spojených státech dnes na Žofíně debatovali bývalý strategický…

Zemanův spor o Peroutku se vrací na začátek, NS nařídil nové projednání

22.05.2018 19:50 Aktualizováno Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama