Chtěli byste za vítěze Hitlera? Profesor bouchl do stolu a uzemnil české rusofoby

Praha - Je český národ rozdělený na jakousi prozápadní a proruskou část? Někdy by se mohlo zdát, že ano. Zejména internetové diskuse bývají velmi bouřlivé a lidé se v nich navzájem osočují buď z kolaborace s Ruskem nebo z podlézání USA.

Přidejte svůj názor 261 komentářů

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě (9. kvězna 2015)

Situace je někdy velmi vyhrocená. Obě strany se přou kdo je větším nepřátelským agentem, která skupina pracuje za rubly či dolary a kdo že to vlastně zrazuje nebohý český národ a vede jej na scestí. Opravdu je situace v Česku tak černobílá?

Profesor a známý český přírodovědec Václav Hořejší to vidí trochu jinak. Podle něj je v naší společnosti jen nepatrná část lidí, kteří by si přáli, abychom se stali spojenci Ruska a nepřáteli Evropské unie, respektive Západu jako takového.

Problém podle něj spočívá v tom, že řada lidí jen odmítá "protiruskou hysterii", která podle Hořejšího v Česku panuje již několik let. Vědec to tvrdí ve svém blogu na Aktuálně.cz. K takovým lidem počítá například sebe nebo i prezidenta Miloše Zemana.

Podle něj ani lidé, kteří odmítají EU neusilují apriori o spojenectví s Ruskem. Tvrdí, že mnoha lidem zkrátka jen vadí neustálé osočování Ruska. "Mnoho lidí prostě štve, že spousta vlivných komentátorů a politiků se v podstatě řídí hanebným heslem „raději lhát s USA než mít pravdu s Ruskem." píše Hořejší.

Tvrdí že lidé, kteří zažili komunistickou propagandu minulého režimu jsou "alergičtí" na to, když je Rusko líčeno jako brutální stalinistická diktatura. Vzpomněl přitom i jednu aktuální souvislost. Vadí mu prý, že je v poslední době bagatelizován podíl SSSR na osvobození Československa během druhé světové války.

"Někdy to skoro vypadá, jako kdyby pisatelé takových článků byli raději, kdyby válku vyhrál Hitler." nebere si servítky profesor. Nejhorší ze všeho prý je, že je nám vnucován obraz dnešního Ruska jako nebezpečného nepřítele, který se k nám chystá co nevidět vpadnout.

V důsledku toho je nám prý podsouváno, že musíme utrácet na obranu kýžená 2% HDP a nakoupit za ně (podle Hořejšího americké) zbraně. To vše dle jeho tvrzení na základě tendenčních informací. Komentátoři by tak podle něj měli ze své rétoriky "ubrat plyn".

Vstupte do diskuze (261)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček porušil naši dohodu o Pochem, stěžuje si Zeman

24.05.2018 21:56 Praha - Prezident Miloš Zeman se podle svých slov před týdnem s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem v…

Ostravská ČSSD chce do Senátu Paroubka

24.05.2018 18:03 Ostrava - Ostravská ČSSD chce, aby za ni do Senátu na podzim kandidoval bývalý premiér a předseda…

Náchod bude kupovat pozemky v centru města

24.05.2018 18:01 Náchod - Město Náchod chce koupit od teplické firmy JTH Holding 2,5 hektaru pozemků v centru města…

Zeman přijal zástupce amerických firem včetně Westinghouse

24.05.2018 17:59 Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes setkal se manažery amerických firem sdružených v organizaci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama