Politici z ANO a ČSSD se chtějí opírat o soudruhy Josifa a Falmera? Historik bez obalu promluvil

Praha - Už v sobotu budou komunisté na sjezdu v Nymburku volit nové vedení strany. Jejich rozhodnutí může být zásadní pro celé Česko, KSČM totiž jedná s hnutím ANO o podpoře vlády. Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů rozebírá, kdo vlastně na předsedu strany kandiduje.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Místopředseda ÚV KSČM pro ideově politickou práci a komunikaci Josef Skála v interview pro EuroZprávy.cz (8.9.2017).

Blažek, který se profesně zabývá československými dějinami, dějinami odboje a opozice proti komunistickému režimu. Na facebooku připomíná, kdo že to vlastně na sjezdu KSČM bude kandidovat na předsedu strany. „Čest práci, soudruzi. V sobotu 21. dubna 2018 se v Nymburku koná sjezd KSČM. Jedním z kandidátů na předsedu je Josef Skála,“ zmiňuje jméno současného místopředsedy pro ideologickou práci.

„Pokud zvítězí, povede bolševickou partaj člověk, který vítal podle svého vlastního životopisu se svými rodiči sovětská vojska na Ruzyni ráno 21. 8. 1968, psal pro vysílačku Vltava a tiskoviny Zprávy (viz poslední dopisy Jana Palacha), spolupracoval jako jediný s StB pod krycím jménem Josif (podle Josifa Vissarionoviče Stalina) a byl posledním předlistopadovým předsedou Mezinárodního svazu studentstva, tedy pobočky KGB. Jeho současné názory odpovídají životopisu,“ připomíná Blažek.

Kromě toho chce ale i v dalším období vést KSČM současný předseda. „Obhajovat pozici předsedy bude Vojtěch Filip, další bývalý tajný spolupracovník StB, krycí jméno Falmer,“ připomíná historik minulost současného šéfa komunistů.

„V současné době KSČM má být stranou, která umožní existenci menšinové vlády ANO a ČSSD. Skutečně se chtějí politici z těchto stran opírat o soudruhy Josifa a Falmera? Na místě je nechat okraj politického spektra na okraji,“ myslí si Blažek.

Pozvání na sjezd KSČM přijal i prezident Miloš Zeman. Bude to vůbec poprvé od roku 1990, kdy prezident na sjezdu komunistů vystoupí. Česko si přitom letos připomíná 70. výročí února 1948, kdy KSČ na 40 let převzala moc v zemi.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sledovali jsme ŽIVĚ: Zeman na střeženém sjezdu zkritizoval KSČM, lidé…

21.04.2018 11:54 Aktualizováno Nymburk - V Nymburku dnes ráno začal sjezd KSČM, na kterém tři stovky delegátů zvolí nové vedení.…

Nesmíme zradit, burcuje Filip a hájí vyjednávání o toleranci vlády ANO

21.04.2018 10:47 Nymburk - Předseda KSČM Vojtěch Filip hájil na dnešním stranickém sjezdu v Nymburku vyjednávání o…

V Nymburku se sjíždějí demonstranti, protestují proti KSČM a Zemanovi

21.04.2018 10:30 Nymburk - Na dnešní demonstraci proti návštěvě prezidenta Miloše Zemana na sjezdu KSČM v Nymburku…

Ruští vědci získali v Česku azyl. Nikdo z akademiků je ale nezná

21.04.2018 09:03 Praha - Pro většinu cizinců je zisk českého občanství komplikovaná a zdlouhavá záležitost. Rusovi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama