Zeman kašle na justici? Rychetský se zlobí, svého nástupce chce řešit přímo s prezidentem

Brno - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v minulosti několikrát naznačil, že své desetileté funkční období pravděpodobně nedokončí. Jméno svého nástupce bude chtít s prezidentem Milošem Zemanem prodiskutovat. Ke schůzce by rád přizval i předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu a předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský letos v lednu před prezidentskými volbami kritizoval Zemanovy spolupracovníky. Řekl, že pokud má z něčeho obavy, tak z "kohorty panošů", která je na Hradě kolem Zemana. Zmínil to v souvislosti s nominací svého nástupce, za největšího favorita bývá označován předseda Nejvyššího správního soudu Baxa. K Rychetskému ale pronikly zprávy, že postoj k možné kandidatuře Baxy už není tak jednoznačný, jako byl před několika lety. "Nevylučuji, že mají svého koně," uvedl Rychetský v lednu.

Serveru HlídacíPes.org řekl, že jeho komunikace s Hradem je už řadu let nulová, a neumí tedy odhadnout postoj Hradu k obsazení vysokých soudních postů. Chce proto požádat Baxu a Šámala "o jakési diskusní sezení" přímo se Zemanem, a ne s jeho úředníky.

Poznamenal také, že Zemanovy zájmy se pohybují především v ekonomické a politické oblasti a otázka justice, jejího fungování a spravedlnosti se "vůbec nejeví jako pro něj důležitá, což možná právě otevírá prostor pro nějaké úředníky Pražského hradu".

Funkční období Baxy, stejně jako místopředsedy NSS Michala Mazance, končí na konci září. Poté se stanou řadovými soudce NSS. Předsedu a místopředsedu NSS jmenuje prezident z řad soudců tohoto soudu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že zpráva o možné schůzce je pro Pražský hrad "novou informací". 

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky pod vlivem alkoholu

26.04.2018 15:03 Praha - Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových…

Rvačka kvůli Libeňskému mostu? Na zastupitelstvu bylo dusno, Stropnický…

26.04.2018 14:11 Aktualizováno Praha - Pražští zastupitelé neschválili po několikahodinových sporech o osud Libeňského mostu…

Pelikán podal kárnou žalobu advokáta, údajně kryl oddlužovací agenturu

26.04.2018 13:26 Aktualizováno Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře (ČAK)…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama