Část majetkového přiznání komunálních politiků bude utajená, zákon je před schválením

Praha - Sněmovna dnes poslala do závěrečného kola schvalování úpravu zákona o střetu zájmů, podle které budou údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků neveřejné. U představitelů malých obcí by měly být veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Poslanecká sněmovna

Důvodem zmírnění zákona o střetu zájmů je snaha zabránit odlivu uchazečů o místa v zastupitelstvech zejména v malých obcích. Předmětem sporu se stal návrh Patrika Nachera (ANO), podle něhož by žádosti o přístup do centrálního registru majetkových oznámení měly být individualizované. Podle Nachera by politici měli dostávat informace, kdo se konkrétně o ně zajímal.

Proti tomu se postavili Piráti, podle nichž to nezabrání vytváření nekontrolovatelných databází údajů z přiznání, do nichž bude anonymní přístup. "To nebude fungovat, čůráte proti větru," řekl Nacherovi zástupce Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Proti Nacherovu návrhu se postavil také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), podle něhož už nyní jeho úřad dostává hromadné žádosti na všechny, kdo jsou v registru, a musí jim vyhovět. 

Neveřejné by měly být všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ŽIVĚ: Zeman na střeženém sjezdu zkritizoval KSČM, lidé protestují proti…

21.04.2018 11:15 Aktualizováno Nymburk - V Nymburku dnes ráno začal sjezd KSČM, na kterém tři stovky delegátů zvolí nové vedení.…

Nesmíme zradit, burcuje Filip a hájí vyjednávání o toleranci vlády ANO

21.04.2018 10:47 Nymburk - Předseda KSČM Vojtěch Filip hájil na dnešním stranickém sjezdu v Nymburku vyjednávání o…

V Nymburku se sjíždějí demonstranti, protestují proti KSČM a Zemanovi

21.04.2018 10:30 Nymburk - Na dnešní demonstraci proti návštěvě prezidenta Miloše Zemana na sjezdu KSČM v Nymburku…

Ruští vědci získali v Česku azyl. Nikdo z akademiků je ale nezná

21.04.2018 09:03 Praha - Pro většinu cizinců je zisk českého občanství komplikovaná a zdlouhavá záležitost. Rusovi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama