Na internetu koluje alarmující tabulka. Šílená dezinformace, zuří Babiš. Jeho vysvětlení ale vyvolalo ještě větší odpor

Praha – Andrej Babiš slíbil důchodcům nad 65 let a studentům od letošního června ve vlacích a autobusech 75 procent slevu.  Státní pokladnu to má stát 5,8 miliardy korun. Lidé na sociálních sítích hodně sdílejí tabulku, která nese jméno „Návrh na snížení výdajů kapitol v roce 2018 ke kompenzaci ztrát zavedením slevy jízdného ve vlacích a autobusech pro děti, žáky a studenty“ a která vyvolala velký rozruch. Jenže podle premiéra v demisi Andreje Babiše jde o dezinformace.

Přidejte svůj názor 169 komentářů

Andrej Babiš /ANO/

Tématem se na facebooku zabývá například europoslanec Tomáš Zdechovský. „Vláda bez důvěry chce zavést zlevněné jízdné pro studenty a seniory. Ok, to zní dobře. Problém je ale v tom, že kvůli tomu škrtá ve vzdělávacích institucích stamilióny korun. Musím se smát, když Andrej Babiš ve své knize O čem sním, když náhodou spím, sní o společnosti plné vzdělaných lidí. Tohle má být ta vláda odborníků? Podle mě je to spíš vláda populistů. Fakt to neříkám jen proto, abych si na Babišovi honil laciné politické body. Tohle jsou věci, které sice ANO nejspíš přinesou nějaké hlasy ve volbách, protože zejména senioři ty slevy uvítají, ale na druhou stranu je to fakt nezodpovědné. Tyto špatné kroky pocítíme v dlouhodobém horizontu my všichni. Školství je podfinancované a nyní bude ještě víc. Jen kvůli tomu, aby byly o něco levnější autobusy...“ zlobí se lidovec.

Podle Babiše je to ale úplně jinak. „Tak koukám, že právě teď lítá po Facebooku (i na Twitteru samozřejmě) šílená dezinformace, kterou šíří spousta lidí na základě téhle mylně interpretované vládní tabulky. Lidi říkají, že prý slevy jízdenek, které plánuje naše vláda, budou na úkor platů učitelů nebo vzdělávání. A píšou velmi emotivně, že nechtějí vlaky zdarma, když o tyto peníze přijdou učitelé. Píšou, že prý populisticky utrácíme peníze, co měly jít do školství. Vždyť jsme slibovali jak v naší knížce, tak v našem programu podporu vzdělání a teď to porušujeme. Je to naprosto nesmyslná a mylná interpretace jedné vládní tabulky a rád bych to uvedl na pravou míru,“ zlobí se Babiš.

„Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol. Co jsme tedy udělali? No našli jsme peníze, které ministerstva nebyla schopna utratit. Snad se nebudete zlobit, když to zopakuju: jde o úspory peněz, které ministerstva NEBYLA SCHOPNA utratit. To znamená, že se o tyto úspory nemůžou a logicky tedy ani nebudou snižovat platy učitelů. Prostě a jednoduše, snižování výdajů jednotlivých ministerstev bylo rozhodnuto na základě nečerpaných výdajů minulých let a schopnosti čerpání v tomto roce. Po vládní analýze jsme našli k 1.1.2018 celkem 170 miliard korun, což jsou neutracené peníze z minulých rozpočtů a resorty je nejsou schopny utratit ani letos. Například na resortu školství šlo o částku 400 milionů korun. Byly to peníze z nevyčerpaného investičního programu vysokých škol a peníze především z nedočerpání a kurzových úspor v mezinárodní vědecké spolupráci. Věda a výzkum nevyčerpala 6,9 miliard. Není tedy pravda, že peníze na opravy silnic 2. a 3. tříd a finanční prostředky na slevy jízdného jdou na úkor českého školství nebo vědy a výzkumu,“ tvrdí Babiš.

Ani jeho slova ale mnohé neuklidnila. „Tady pan Babiš posílá národu velmi zajímavé psaní. Trápí ho, že si dnes celý internet přeposílá "mylně interpretovanou vládní tabulku", která má ukazovat, z kterých resortů bere kolik peněz na ty svoje zlevněné jízdenky do autobusů a vlaků. Pan Babiš říká, že tomu všichni houby rozumíme,“ shrnuje Babišova slova marketingový expert Martin Jaroš.

„Tak abych vám řekl, těch náhle nalezených 170 miliard korun mě najednou zajímá mnohem víc než ty ušmudlané jízdenky. Položil jsem tedy panu Babišovi tyto otázky. Za prvé. 170 miliard je dost velká částka - skoro sedmina jednoho rozpočtu. Stává se vám často, že najednou na začátku roku zjistíte, že jste vloni zapomněli utratit 170 miliard, když jste v tom samém roce oznámili schodek 6,2 miliardy? A proč jsme tedy museli vzít 21 miliard z Fondu národního majetku na zvýšení důchodů? Je to dobré vysvědčení ministerstva financí? Promiňte, jsem jen blbý občan, asi jsem plně nepochopil dialektiku vašich facebookových mágů,“ poukazuje Jaroš.

Pokud tedy vláda našla 170 miliard, zajímá ho také, jaké další obrovské dárky mohou Češi čekat. „Proč jste jako první zvolili zrovna dotace na jízdenky? Za toto by byly 4 tunely Blanka - nebylo by lepší za tyto peníze postavit opravdové silnice, aby ty dotované autobusy měly po čem jezdit? O investici do školství nemluvě - celkem mě napadá asi padesát věcí, které mají vyšší prioritu než jízdenky. Určitě se nejedná o nejlevnější kupování hlasů před předčasnými volbami?“ nešetří Babiše expert.

Na závěr přidal i jednu „bonusovou otázku“. „jestli jste jen tak našli 170 miliard, které stát nedokázal utratit, opravdu jsme se museli všichni pekelit s tím EET, které do státní kasy podle vašich vlastních reklam přinese jen 18 miliard ročně? Vždyť to ty resorty evidentně nepotřebovaly a ani potřebovat nebudou, když tyhle peníze nezvládnou utratit! Omlouvám se za hloupé otázky, chápu, že se zase asi jen spletla účetní, která to dělala poprvé,“ rýpnul si do šéfa ANO Jaroš.

Podobně skeptický je také marketingový expert a producent Jakub Horák, který v kampani před sněmovními volbami pomáhal Pirátům. „Váš “tým expertů” na ministerstvech neumí zacházet s přidělenými penězi? Snižte daně,“ vzkázal Babišovi.

„Píšu si interpelovat ministry, že nejsou schopni ve školství, vědě a výzkumu 3/4 miliardy a např. učitelky na MŠ a vědečtí pracovníci jedou na krev,“ přisadil si poslanec Pirátů Vojtěch Pikal.

Vstupte do diskuze (169)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rvačka kvůli Libeňskému mostu? Na zastupitelstvu bylo dusno, Stropnický…

26.04.2018 14:11 Aktualizováno Praha - Pražští zastupitelé neschválili po několikahodinových sporech o osud Libeňského mostu…

Pelikán podal kárnou žalobu advokáta, údajně kryl oddlužovací agenturu

26.04.2018 13:26 Aktualizováno Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře (ČAK)…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Na internetu se šíří video s Okamurou, které pořádně naštvalo příznivce…

26.04.2018 10:44 Praha - Na facebooku se objevil další profil parodující českého politika. Tentokrát se vtipálek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama