Nevypočitatelný Babiš? Umí přehodnotit názor za hodinu, udeřil Onderka

Brno - ANO jednalo o možné vládě s ČSSD několik týdnů, jejich menšinovou vládu měla podpořit KSČM. Jednání ale minulý týden zkrachovalo. Nově zvolený místopředseda ČSSD a poslanec Roman Onderka dnes řekl, že Andrej Babiš (ANO) umí přehodnotit názor do hodiny a je hodně nevypočitatelný.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Roman Onderka /ČSSD/

Onderka dnes v Brně uvedl, že Babiš má jednu vlastnost, kterou nemá žádný politik. "On dokáže přehodnotit svůj názor během 24 hodin i do hodiny. Je hodně nevypočitatelný," narážel Onderka na Babišovo vyjádření v dnešním tisku, že bude akceptovat, pokud prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády někoho jiného z hnutí ANO než jeho samotného. 

Krach koaličních jednání odůvodnilo ANO tím, že ČSSD trvala na pozici ministra vnitra pro svého předsedu Jana Hamáčka. Sociální demokraté zase nechtěli trestně stíhaného premiéra Babiše a tvrdí, že ANO na jeho nominaci trvalo a nenabídlo ČSSD ani funkci ministra vnitra nebo financí, které strana požadovala.

"Sociální demokracie si dala podmínku, že pokud má být stíhaná osoba premiérem, mělo by ANO pustit ČSSD posty, které nějakým způsobem budou vytvářet dojem, že nedochází a nemůže dojít k ovlivnění vyšetřování této kauzy," míní Onderka.

Sociální demokracie podle něj chtěla ministerstvo financí a vnitra, ale Babiš nechtěl připustit ani jedno z nich. "Byl to ústupek, který nevyužil. Přišel s něčím jiným. Kdo vyhrává volby, musí dělat kompromisy. Tady zvítězilo ego pana premiéra," řekl Onderka, který byl primátorem Brna osm let.

Lídrem brněnské kandidátky byl i v roce 2014, kdy ČSSD v Brně skončila druhá za hnutím ANO. Získala 17,67 procenta a ANO 19,93 procenta hlasů. Sociální demokraté pak skončili v opozici, když především k Onderkovi měly ostatní politické subjekty výtky.

"Nemám v úmyslu kandidovat. Člověk by neměl sedět na deseti židlích. Den má jen 24 hodin a já si nedokážu představit, že jako poslanec a místopředseda strany budu mít zájem o silovou pozici," řekl Onderka. 

Podle něj by měl být lídrem a kandidátem na primátora jeho bývalý náměstek Oliver Pospíšil. "Je to dobrý kandidát a doufám, že ho brněnská konference schválí," dodal Onderka. 

Lídrem KDU-ČSL v Brně má být primátorův náměstek Petr Hladík, Pirátů radní Brna Tomáš Koláčný a KSČM zastupitel Martin Říha. O místo jedničky ODS se uchází krajská zastupitelka Markéta Vaňková, post lídra chce obhajovat i primátor Brna Petr Vokřál, ale hnutí o tom teprve bude rozhodovat stejně jako další strany.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky pod vlivem alkoholu

26.04.2018 15:03 Praha - Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových…

Rvačka kvůli Libeňskému mostu? Na zastupitelstvu bylo dusno, Stropnický…

26.04.2018 14:11 Aktualizováno Praha - Pražští zastupitelé neschválili po několikahodinových sporech o osud Libeňského mostu…

Pelikán podal kárnou žalobu advokáta, údajně kryl oddlužovací agenturu

26.04.2018 13:26 Aktualizováno Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře (ČAK)…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama