Babiš ve vlastní šťávě. Zeman může reagovat překvapivě, míní politologové

Praha - Koaliční jednání mezi ANO a ČSSD skončila fiaskem. Politologové se shodují, že v dalším vývoji situace bude hrát klíčovou roli prezident Miloš Zeman. Ten umí v politice reagovat překvapivě, a není tudíž snadné říct, jak se zachová.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš

"Do situace by měl vstoupit prezident a zkusit ještě nějakým způsobem plnit svou ústavní roli, to jest moderovat jednání vyjednávání o vládě," řekl brněnský politolog Lubomír Kopeček. V předchozích měsících podle něj prezident nechal veškerou iniciativu na vítězi voleb Babišovi.

Babiš nejprve přišel s jednobarevnou vládou, která ale nezískala důvěru Sněmovny. Do čtvrtečního večera se zdálo, že hnutí ANO se zřejmě dohodne na novém koaličním kabinetu s ČSSD. Sociální demokraté však nabídku ANO odmítli. "V tuto chvíli by měl prezident nějakým způsobem zkusit zkrachovalou dohodu nějak revitalizovat," míní Kopeček.

Babiš ve čtvrtek novinářům řekl, že o dalším postupu se poradí také s prezidentem, který má podle ústavy ještě jeden pokus vybrat premiéra. Podle politologa Josefa Mlejnka je možné, že Zeman se v rozporu se svými dřívějšími výroky rozhodne, že Babiše podruhé nejmenuje. 

Oba experti nevyloučili, že pro sestavení vlády vybere prezident jiného představitele hnutí ANO. Zeman také může vyčkávat a nechat Babišovi další čas na jednání. Tím by umožnil současné vládě v demisi dále vládnout.

Ohledně dalších možností premiéra v demisi Babiše vyjednat koalici na jiném půdorysu byli politologové spíše skeptičtí. "Vládních variant se stále ještě nabízí několik, ale jsou hodně hypotetické a z různých důvodů půjdou těžko realizovat," řekl Kopeček. Často zmiňovaná příležitost spojit se s KSČM a hnutím SPD Tomia Okamury je podle Mlejnka riziková. "Část současných ministrů dávala jasně najevo, že s Okamurou ne. A je také otázka, jak by na toto spojení reagovali voliči hnutí ANO," hodnotil možnost Babiše opřít vládu o podporu stran, které reprezentují krajní póly politického spektra.

Zbylé politické strany podle něj nyní mohou pohodlně sledovat, jak se vítěz voleb "smaží ve vlastní šťávě". "Mohou upozorňovat na to, že nedokázal sestavit vládu, že je neúspěšný politik," uvedl Mlejnek.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý poradce Trumpa kritizoval Evropu za malé výdaje na obranu

22.05.2018 17:30 Praha - Evropa by se měla přestat chovat jako protektorát Spojených států, ale začít se starat o…

Poslanci navrhují při výměně řidičských průkazů povinně i kontrolu zraku

22.05.2018 17:05 Praha - Při výměně řidičského průkazu by měla být povinná kontrola u očního lékaře. Na dnešní…

Šlechtová o svém osudu s Babišem nemluvila, ohlásila se u Zemana

22.05.2018 16:51 Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) dosud nejednala s premiérem Andrejem…

Sněmovna podpořila zjednodušení správy ochranných známek

22.05.2018 16:48 Praha - Poslanecká sněmovna podpořila novelu, která má zjednodušit zápis a správu ochranných známek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama