Takhle by to nešlo! Hrad sepsul senátory za kritiku Zemana, po Ovčáčkovi se ozval i další prezidentův muž

Praha - Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost přijal v úterý návrh usnesení předložený senátorem Václavem Láskou. Dokument odsoudil prezidenta Miloše Zemana a Hrad za dlouhodobé hájení zájmů cizí mocnosti na úkor České republiky. Senátní výbor proto prezidenta vyzval, aby takového jednání zanechal. Na Hradě se ale taková výzva nesetkala s velkým nadšením.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Miloš Zeman

Výbor odsoudil veřejné prohlášení Miloše Zemana o pověření ředitele Bezpečnostní a informační služby pátráním po jedu Novičok i zasahování Hradu do případu vyhoštění údajného ruského hackera Jevgenijě Nikulina. Těmito případy podle výboru pouze vyvrcholil dlouholetý trend, kdy Zeman a jeho spolupracovníci obhajují ekonomické a mocenské zájmy cizích států, ke kterým Česko nemá spojenecké vazby a které jsou v jeho neprospěch.

Na Hradě to ale vidí jinak. Ozval se například ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a bývalý velvyslanec v Maďarsku, Rakousku a Německu Rudolf Jindrák. „Zahraniční výbor Senátu namísto střízlivé zahraničněpolitické diskuse bohužel také přistoupil na floskule,“ tvrdí.

Ke 3 odstavcům, které senátní výbor přijal, má prý 3 dotazy. „1. Proč zveřejnění úkolu pro BIS v této věci zamezuje jeho splnění? 2. To, na co Hrad především poukazuje v případu Nikulin, není zpochybnění vydání do USA, ale styl, jakým vše bylo provedeno. Svědčí hlavně o nekoordinaci v ČR, přičemž jednota je v takových případech naší hlavní pákou,“ táže se Jindrák na twitteru.

„3. Stojí za tvrzením, že MZ pracuje v ruském zájmu, nějaké konkrétní příklady a důkazy, nebo jde jen o další opakování mediálních frází, které svět dogmaticky dělí na "prozapadni" a "provychodni"? - Normálně se raději bavme, než si posílat takové ničemu nepomáhajíci vzkazy,“ vzkázal ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky

Mnohem stručnější byl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který poznamenal: „Zbytečné prohlášení senátorů. Prezident republiky dlouhodobě podporuje naše jednoznačné zakotvení v EU a NATO.“

Poněkud jinak to ale vidí exposlanec a bývalé šéf poslanců TOP 09 František Laudát. „Výbor Senátu versus Ovčáček: Za zbytečné stanovisko označil Zemanův mluvčí Ovčáček usnesení senátního výboru, který odsoudil Zemana za jeho postoj k vydání Nikulina a kauze novičok.. Ovčáček sdělil překvapivou zvěst, že je to zbytečné, protože prezident dlouhodobě podporuje naše ukotvení v EU a NATO. Ještě, že to nevyhlásil 1. dubna. Jako apríl by to bylo věrohodnější,“ rýpnul si politik.

První a poslední Zemanův „proevropský" krok na Hradě podle exposlance bylo vyvěšení evropské vlajky. „Jenže, stejně, jako jedna vlaštovička jaro nedělá, tak ani jeden prapor ještě proevropskou politiku nedělá. To, že po ruských a čínských trapasech Hradu na něm ještě vlaje symbol EU je tak trochu fake news,“ dodal Laudát.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky pod vlivem alkoholu

26.04.2018 15:03 Praha - Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových…

Rvačka kvůli Libeňskému mostu? Na zastupitelstvu bylo dusno, Stropnický…

26.04.2018 14:11 Aktualizováno Praha - Pražští zastupitelé neschválili po několikahodinových sporech o osud Libeňského mostu…

Pelikán podal kárnou žalobu advokáta, údajně kryl oddlužovací agenturu

26.04.2018 13:26 Aktualizováno Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře (ČAK)…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama