"Rusové překročili veškeré hranice". ČSSD a ODS uvítaly vyhoštění diplomatů z ČR

Praha - Ruská ambasáda v České republice zaměstnává 122 lidí a diplomatickou akreditaci má 45 z nich. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes oznámil, že ČR vyhostí tři ruské diplomaty, jde o reakci na útok na bývalého agenta Sergeje Skripala v Británii. ODS a ČSSD to uvítaly.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Petr Fiala, předseda ODS

K vypovězení ruských diplomatů se připojily i další státy EU, mimo jiné Německo, Francie nebo Polsko, které vyhostily čtyři diplomaty. Babiš novinářům řekl, že Česko je jako součást EU a NATO pevně začleněné do západních struktur. "Když náš spojenec nás ve vážné situaci požádá o pomoc, máme mu vyjít vstříc," uvedl. Útok nervovým plynem na území cizího státu podle něj ohrožuje civilní obyvatelstvo a ukazuje na brutálnější způsob špionáže, než je zvykem.

"S postupem vlády souhlasím, ruské výroky o ČR, jako o zemi původu chemické látky, kterou byl spáchán útok na agenta Skripala, pokládám za naprosto nepřijatelné. Vyhoštění tří ruských diplomatů je i výrazem solidarity vůči Velké Británii," řekl šéf ČSSD Jan Hamáček.

"Vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády je správným krokem a má naši podporu. Je to nezbytná reakce, které vyjadřuje naše zapojení do euroatlantického společenství, a je to i odpověď na nepodložená obvinění ze strany Ruska," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Ruská ambasáda v Česku zaměstnává 122 lidí a diplomatickou akreditaci má 45 z nich. Česká republika má na celém území Ruska 56 zaměstnanců, z nichž 16 jsou akreditovaní diplomaté.

Proti ruským diplomatům vystoupily i Spojené státy, které jich vyhostily 60. Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který je na návštěvě Česka, na twitteru napsal, že se tím USA jasně staví po bok spojenců a že ruská bezohlednost bude mít následky.

Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunista Ondráček varuje: Tohle tedy ne. Může se stát, že koalici ANO a…

23.04.2018 19:30 Aktualizováno Praha - V souvislosti s možnou koaliční vládou hnutí ANO a ČSSD se mluví o tom, že sociální…

Přijde Česko o peníze z EU? Ptali jsme se politiků, co říkají na návrh z…

23.04.2018 18:44 Aktualizováno ANKETA - List Financial Times (FT) na svém webu napsal, že po roce 2020  by mohly desítky miliard…

ČSSD trvá na odstoupení odsouzeného člena vlády

23.04.2018 18:36 Aktualizováno Praha - Sociální demokracie bude trvat při vyjednávání s hnutím ANO o vládě, aby člen kabinetu v…

Vlečení v poutech? Rath má nárok na odškodné

23.04.2018 17:49 Aktualizováno Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath má nárok na odškodné 12.000 korun za to, že ho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama