Babiš viděl Maradovou jen jednou. Ministr nařídil audit Státního pozemkového úřadu

Praha - Ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová včera oznámila rezignaci. Její odchod zřejmě souvisí s financováním úřadu, naznačil dnes premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) posléze nařídil audit SPÚ, aby získal reálný obraz o fungování úřadu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ministerstvo zemědělství

Babiš dnes  uvedl, že Maradovou viděl v životě pouze jednou. "Doufejme, že to financování bylo v pořádku, já mám značné signály, že nebylo," poznamenal premiér.

Uvolnění pozice podle Maradové přispěje ke koaličním vyjednáváním o složení vlády. Ministerstvo zemědělství dnes v tiskové zprávě uvedlo, že její žádost o uvolnění z funkce zatím neobdrželo. "Státní pozemkový úřad je apolitický úřad, jeho obsazení není součástí žádných vyjednávání. Myslím, že paní ředitelka svou pozici v této souvislosti přeceňuje," uvedl ministr. "Sama nejlépe ví, že naše debata o jejím výkonu funkce se týkala výhradně jejího profesního působení," dodal.

Milek se s ředitelkou setkal stejně jako s dalšími řediteli podřízených organizací. Informoval je o prioritě vlády zabezpečit "maximálně funkční a efektivní úřady s transparentním hospodařením". V souvislosti s tím je také upozornil, že bude postupně v jednotlivých organizacích právě tyto oblasti prověřovat, stejně byla informována i ředitelka SPÚ, uvedlo ministerstvo. Maradovou prý zároveň požádal o vysvětlení některých skutečností, vyplývajících z podnětů, které obdržel.

Vnitřním auditem SPÚ prošel naposled v roce 2015. Nynější audit by se měl zaměřit na hospodaření úřadu. "Je to jediný způsob, jak získat reálný obraz o fungování SPÚ a v době, kdy se paní ředitelka staví do role politické oběti, to považuji za nevyhnutelné," vysvětlil Milek.

"V této chvíli nemáme oficiální informaci ze strany ministerstva zemědělství o plánovaném auditu. Případné nařízení auditu je v kompetenci pana ministra a my jeho rozhodnutí budeme respektovat," sdělila v reakci mluvčí SPÚ Monika Machtová.

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek, stará se o pozemkové úpravy a řeší restituční žádosti. Maradová vedla úřad od poloviny června 2014.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunista Ondráček varuje: Tohle tedy ne. Může se stát, že koalici ANO a…

23.04.2018 19:30 Aktualizováno Praha - V souvislosti s možnou koaliční vládou hnutí ANO a ČSSD se mluví o tom, že sociální…

Přijde Česko o peníze z EU? Ptali jsme se politiků, co říkají na návrh z…

23.04.2018 18:44 Aktualizováno ANKETA - List Financial Times (FT) na svém webu napsal, že po roce 2020  by mohly desítky miliard…

ČSSD trvá na odstoupení odsouzeného člena vlády

23.04.2018 18:36 Aktualizováno Praha - Sociální demokracie bude trvat při vyjednávání s hnutím ANO o vládě, aby člen kabinetu v…

Vlečení v poutech? Rath má nárok na odškodné

23.04.2018 17:49 Aktualizováno Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath má nárok na odškodné 12.000 korun za to, že ho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama