Velvyslancem ve Vatikánu bude Kolaja, původně tam měl zamířit Forejt

Praha - Českým velvyslancem ve Vatikánu se stane Václav Kolaja. Papežský stát mu udělil takzvaný agrément, tedy souhlas. Do země by měl odcestovat na začátku května, pověřovací listiny poté předá papeži Františkovi.

Přidejte svůj názor

Vatikán, ilustrační foto

Kolaja, který nahradí Pavla Vošalíka, do konce roku 2017 působil za KDU-ČSL jako politický náměstek na ministerstvu zahraničních věcí. Vystudovaný historik předtím v Černínském paláci zastával pozici kybernetického koordinátora. Na ministerstvu pracuje 22 let a postupně působil na zastupitelských úřadech v Londýně, Washingtonu a na stálém zastoupení ČR při EU.

V roce 2009, kdy Česká republika předsedala Radě EU, vedl Kolaja pracovní skupinu Rady pro všeobecné záležitosti a koordinoval vztahy s Evropským parlamentem. O tom, že by se Kolaja mohl stát velvyslancem ve Vatikánu, se začalo hovořit loni v létě.

Vošalík na pozici ambasadora působil téměř deset let. Dlouhou dobu byl za jeho pravděpodobného nástupce považován bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, kterého prosazoval prezident Miloš Zeman. Forejt měl do Vatikánu odjet již po skončení funkčního období prezidenta Václava Klause. Bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg Forejta nejprve odmítal, nakonec souhlasil a vláda jmenování schválila.

Miloš Zeman však po zvolení do čela státu uvedl, že Forejt bude ve funkci na Hradě pokračovat. V dubnu 2015 při audienci u papeže Františka pak Zeman Forejta představil jako budoucího velvyslance. Řada diplomatů včetně ministra zahraničních věcí Zaorálka hlavu státu za toto vyjádření kritizovala, bývalý velvyslanec ve Vatikánu Pavel Jajtner Zemanovy výroky označil za nátlak na Svatý stolec.

Forejt dokonce v červnu 2015 v souvislosti s nominací na post velvyslance ve Vatikánu nastoupil do služebního poměru na ministerstvu zahraničí, zůstával ale na Hradě a měl na MZV neplacené volno. Snahy o jeho vyslání do Vatikánu ovšem vzaly zasvé koncem roku 2016 po aféře s kompromitujícím videozáznamem. Na jeho existenci upozornila média v prosinci 2016, Forejt krátce poté odešel z hradního protokolu a začátkem roku 2017 ukončil i služební poměr na ministerstvu zahraničí.

Zeman se přitom Forejta zastal ještě po jeho odchodu z Pražského hradu. "A já udělám všechno pro to, aby se naplnil jeho sen, to znamená, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu," prohlásil prezident v rádiu Impuls. Podobě hovořil v lednu 2017 i v rozhovoru pro server Blesk.cz, kdy uvedl, že je Forejt ve Vatikánu přátelsky přijímán a bude záležet jen na této zemi, zda mu udělí souhlas, aby se tam stal velvyslancem.

Forejt se vrátil do hry ještě později. Lidové noviny na konci loňského srpna uvedly, že Zeman poté, co byl odmítnut jeho návrh na nominaci bývalého ministra dopravy Gustava Slamečky na místo velvyslance v Jižní Koreji, zablokoval nominaci Václava Kolaji na velvyslance ve Vatikánu a požadoval, aby vláda požádala o agrément pro Forejta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunista Ondráček varuje: Tohle tedy ne. Může se stát, že koalici ANO a…

23.04.2018 19:30 Aktualizováno Praha - V souvislosti s možnou koaliční vládou hnutí ANO a ČSSD se mluví o tom, že sociální…

Přijde Česko o peníze z EU? Ptali jsme se politiků, co říkají na návrh z…

23.04.2018 18:44 Aktualizováno ANKETA - List Financial Times (FT) na svém webu napsal, že po roce 2020  by mohly desítky miliard…

ČSSD trvá na odstoupení odsouzeného člena vlády

23.04.2018 18:36 Aktualizováno Praha - Sociální demokracie bude trvat při vyjednávání s hnutím ANO o vládě, aby člen kabinetu v…

Vlečení v poutech? Rath má nárok na odškodné

23.04.2018 17:49 Aktualizováno Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath má nárok na odškodné 12.000 korun za to, že ho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama