TOP 09 burcuje k akci: Obvinění Ruska je absurdní a poškozuje nás. Nesmíme být servilní, jinak budeme za slabochy

Praha - TOP 09 odmítla obvinění Ruska, podle kterého by jedovatý plyn Novičok, kterým byl v Británii otráven agent Sergej Skripal, mohl pocházet z Česka. Považuje ho nejen za absurdní, ale také pro Českou republiku za velmi poškozující. Takové výroky podle TOP 09 nemohou zůstat bez odezvy. Vyzývá proto vládu, aby se k problému postavila. Poslanci TOP 09 proto navrhnou tento mimořádný bod zařadit do programu jednání sněmovny.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

TOP 09

Rusko tento víkend obvinilo Českou republiku, že jed, kterým byl otráven Sergej Skripal, mohl pocházet z tuzemska. „Nařčení Ruska nás jako zemi velmi vážně poškozuje. Vláda by v takové chvíli měla myslet na obranu zájmů státu a jednat podle toho.  Pokud to bude nezbytné, měla by i zvážit možnost vyhoštění ruských diplomatů, stejně jako to udělala Velká Británie,“ říká předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Předpokládal bych, že ministr Stropnický během víkendu podnikne první kroky a velvyslanec Ruské federace v ČR Alexandr Vladimirovič Zmejevskij u něj už bude mít termín k přijetí. Měl by se omluvit za tvrzení, že Novičok může pocházet z České republiky. Je chyba, že se tak dosud nestalo, protože Rusko bude takový postup vnímat jako naši slabost. Servilita se nikdy nevyplatila,“  dodal Pospíšil.

Stropnický se sice proti tvrzení ohradil, dodal ale, že si ruského velvyslance na kobereček nepředvolá. „Ohrazujeme se proti tvrzení o původu Novičoku, které nelze ničím doložit. Je to standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru, kdy se vypustí zpráva vysoce spekulativního charakteru, aniž by bylo možné ji prokázat,“ uvedl Stropnický.

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová navrhne, aby se postojem kabinetu v rámci mimořádného bodu zabývala sněmovna. „Ministr zahraničních věcí byl včera na zasedání Rady Evropské unie, které se incidentem zabývalo. Situace je natolik závažná, že by měl ministr sněmovnu informovat a jasně se postavit za české zájmy, které jsou výroky ruských představitelů poškozeny. Pozvat si ruského velvyslance k podání vysvětlení považujeme za naprosté minimum. Pokud Rusko obvinilo Českou republiku, mělo by předložit důkazy,“ uvedla Langšádlová, která je členkou sněmovního výboru pro evropské záležitosti.

Slova Ruska odmítl také europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina. „Rusko proti nám vede nevyhlášenou válku a po dobu následujících šesti let se bude jeho tlak stupňovat. Víc než kdy jindy potřebujeme jednotu v EU a v NATO. Je dobře, že se Evropská unie silně postavila za Británii a odsoudila útok na Skripala a jeho dceru jako bezohledný a nezákonný čin, který ohrozil životy mnoha civilních občanů. Je třeba ale Brity podpořit nejen verbálně. Vyzývám proto českou vládu, aby symbolicky vyhostila ruské diplomaty z Prahy. Útok ve Velké Británii je totiž i útokem na nás všechny,“ uvedl Štětina.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunista Ondráček varuje: Tohle tedy ne. Může se stát, že koalici ANO a…

23.04.2018 19:30 Aktualizováno Praha - V souvislosti s možnou koaliční vládou hnutí ANO a ČSSD se mluví o tom, že sociální…

Přijde Česko o peníze z EU? Ptali jsme se politiků, co říkají na návrh z…

23.04.2018 18:44 Aktualizováno ANKETA - List Financial Times (FT) na svém webu napsal, že po roce 2020  by mohly desítky miliard…

ČSSD trvá na odstoupení odsouzeného člena vlády

23.04.2018 18:36 Aktualizováno Praha - Sociální demokracie bude trvat při vyjednávání s hnutím ANO o vládě, aby člen kabinetu v…

Vlečení v poutech? Rath má nárok na odškodné

23.04.2018 17:49 Aktualizováno Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath má nárok na odškodné 12.000 korun za to, že ho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama