Ruské volby? Putin bude pokračovat ve válce proti našemu způsobu života, varuje europoslanec. Pak se ozval Ondráček

Praha - Český europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09), místopředseda podvýboru EP pro obranu a bezpečnost, a jeho slovenský kolega Ivan Štefanec (KDH), předseda slovenské národní delegace v ELS, okomentovali výsledky ruských prezidentských voleb, ve kterých Vladimír Putin obhájil svůj mandát se ziskem 76,6% hlasů.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

top 09

Rusko se podle Štětiny a Štefance následujících šest let nevychýlí od svého směru a bude nadále hrozbou pro demokracii a celý svobodný svět. „Mezinárodní pozorovatelská mise OBSE potvrdila, že volby byly poznamenány tlakem na zástupce opozice, restrikcí základních práv, způsobem registrace kandidátů a nerovnoměrným zastoupení ve sdělovacích prostředcích,“ zdůrazňují ve svém prohlášeni.

„Vítězství Putina v ruských prezidentských není překvapením, překvapením ani nejsou prokázané nesrovnalosti spojené s volební procedurou. Upevnění moci Putina povede k dalšímu pokračování nevyhlášené války proti našim zemím, proti našemu státnímu zřízení, proti našemu způsobu života. V ohrožení je demokracie a náš hodnotový řád. Musíme si zvykat na další podobné pochybné mediální machinace, jaké Rusko předvedlo v případě otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Slovensko i Česká republika prý stojí za útokem nebezpečnou látkou v Británii. Omezí se naše reakce pouze na dementi na sociálních sítích?“ říká slovenský europoslanec Ivan Štefanec, který působí v parlamentní delegaci pro vztahy s Ukrajinou.

„Rusko proti nám vede nevyhlášenou válku a po dobu následujících šesti let se bude jeho tlak stupňovat. Víc než kdy jindy potřebujeme jednotu v EU a v NATO. Je dobře, že se Evropská unie silně postavila za Británii a odsoudila útok na Skripala a jeho dceru jako bezohledný a nezákonný čin, který ohrozil životy mnoha civilních občanů. Je třeba ale Brity podpořit nejen verbálně. Vyzývám proto českou vládu, aby symbolicky vyhostila ruské diplomaty z Prahy. Útok ve Velké Británii je totiž i útokem na nás všechny,“ doplnil Štětina, který se Ruskem dlouhodobě zabývá.

Přímo v Rusku průběh voleb sledoval i český europoslanec Jaromír Kohlíček KSČM. „Byl jsem jako pozorovatel v Krasnodaru. Vskutku jsme žádné špatnosti nezaznamenali. Velká účast - už po 13,00 hod přes 50% a jasné vítězství Vladimira Putina. Druhý ve volebním obvodě, kde jsme sledovali vyhodnocení výsledku, byl jasně Grudinin. Ostatní s odstupem za nimi,“ komentoval výsledky nedělních voleb v Rusku.

Dění v přímo ve volebních místnostech i komunista Zdeněk Ondráček. „Na volby prezidenta Ruské federace jsem dohlížel přímo na místě. Navštívil jsem necelé dvě desítky volebních místnosti a v jedné jsem byl přítomen sčítání. Vyhrál V. V. Putin,“ oznámil na sociálních sítích.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drahoš se nevybíravě pustil do Ovčáčka: Na to už se nedá ani slušně…

20.04.2018 23:27 Aktualizováno Praha – Kauza tweetů Jiřího Ovčáčka o Sýrii pokračuje. O víkendu se mluvčí prezidenta Miloše Zemana…

Filip chce Babišovi mluvit do obsazení ministerstev

20.04.2018 19:00 Praha - Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš informoval dnes předsedu KSČM Vojtěcha Filipa…

ČSSD odsouhlasila nová jednání o společné vládě s ANO

20.04.2018 18:39 Praha - Sociální demokraté podle informací z odpoledního předsednictva strany obnoví jednání o…

Zeman bral LSD? Pouťové povídačky, tvrdí Hrad. Ovčáček je blbej, já u toho…

20.04.2018 16:27 Praha – Už v minulosti se v médiích psalo o tom, že se řada známých českých osobností po dohledem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama