Kalousek udeřil na Klause mladšího: Z Vás je mi teď fyzicky nevolno...

Praha – Studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi se ve čtvrtek v poledne připojili k půlhodinové výstražné stávce, cílem protestu bylo bránit společenské a ústavní hodnoty. Poslanec ODS a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší v reakci na tyto akce uvedl, že politika do škol nepatří. Jeho slova ale šmahem odsoudil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Přidejte svůj názor 188 komentářů

Miroslav Kalousek v pořadu Partie na Primě

Před školami a na protestních demonstracích v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a dalších větších městech se sešly dohromady tisíce mladých lidí.  V projevech, na transparentech a na sociálních sítích studenti kritizovali přístup vrcholných politiků k ústavě či vůči médiím, zejména prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Klaus mladší pro takové akce pochopení nemá, „Politika do škol nepatří. Lidé (klidně gymnazisté) mají bojovat v kampani, podporovat kandidáty, kterým věří (aby porazili ty, jimž nevěří). Nikoli pak protestovat proti výsledkům voleb. Je s podivem, že lidé, kteří se jak čert kříže bojí referenda (třeba o Evropské unii), se pak bezostyšně zaštiťují názorem „lidu“: když naženou na ulici větší či menší dav,“ uvedl poslanec pro Reflex.

„Ve školách je to zcela špatně, protože se tam má každé dítě cítit bezpečně a svobodně. Jak se asi může cítit děcko, jehož rodiče třeba volí Babiše či Zemana, ale „škola jde demonstrovat“. Třeba někde v Praze. V opačném gardu si to představte třeba v Havířově. Do škol tohle nepatří,“ dodal Klaus mladší.

Kalousek naopak studentskou stávku podpořil a dokonce se jí osobně zúčastnil. „Stávka studentů před Vysokou školou ekonomickou. Jejich statečný postoj je velkou inspirací pro každého, kdo si omezováním Ústavy nechce nechat omezit svoji vlastní svobodu,“ uvedl na sociálních sítích. Ve čtvrtek Kalousek, který přidal i fotku, na které stojí mezi studenty.

Klausova slova na něj proto zapůsobila jako rudý hadr. „Pane poslanče Václave Klaus ml., Váš otec byl členem první polistopadové vlády svobodného Československa, která vznikla po studentských protestech. Měl jsem tu čest být u toho a být vděčný těm studentům i té vládě. Z Vás je mi teď fyzicky nevolno...“ vzkázal mu šéf poslanců TOP 09.

Výzvu nazvanou #VyjdiVen iniciovali studenti pražské DAMU. Stávka podle nich nemá zpochybňovat volební výsledek, ale má dát najevo, že studentům není lhostejný současný vývoj země. Dnešní protest nemá být jednorázovou akcí, ale dlouhodobou snahou studentů usilovat o lepší politickou kulturu v zemi.

Vstupte do diskuze (188)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunista Ondráček varuje: Tohle tedy ne. Může se stát, že koalici ANO a…

23.04.2018 19:30 Aktualizováno Praha - V souvislosti s možnou koaliční vládou hnutí ANO a ČSSD se mluví o tom, že sociální…

Přijde Česko o peníze z EU? Ptali jsme se politiků, co říkají na návrh z…

23.04.2018 18:44 Aktualizováno ANKETA - List Financial Times (FT) na svém webu napsal, že po roce 2020  by mohly desítky miliard…

ČSSD trvá na odstoupení odsouzeného člena vlády

23.04.2018 18:36 Aktualizováno Praha - Sociální demokracie bude trvat při vyjednávání s hnutím ANO o vládě, aby člen kabinetu v…

Vlečení v poutech? Rath má nárok na odškodné

23.04.2018 17:49 Aktualizováno Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath má nárok na odškodné 12.000 korun za to, že ho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama