Zrušení přísedících v občanských sporech neprošlo, Feri hned vládu zkritizoval

Praha - Vláda dnes zamítla návrh poslanců TOP 09, podle kterého by v občanských řízeních u okresních soudů měli rozhodovat výhradně sami soudci. Předloha je prý nekoncepční, nesystémová a neúplná.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Feri, Dominik (TOP 09)

Vládní legislativci v podkladech pro ministry poukázali na to, že problémy se nevyhýbají ani přísedícím v trestních řízeních. Záležitost by měla řešit vládní novela chystaná na příští rok, nyní se k případné další existenci nebo postavení přísedících v civilním i v trestním řízení provádějí rozbory.

Poslanci TOP 09 poukazují na to, že nynější praxe soudních senátů není přínosná a hospodárná. Senáty rozhodují u okresních soudů v civilní oblasti podle zdůvodnění jen pracovní spory, jiné typy pří jim dosud zákonodárci nesvěřili a rozhodují je samosoudci. Zákon neklade na přísedící žádné zvláštní požadavky, navzdory tomu můžou soudce přehlasovat, podotýkají autoři předlohy.

Dominik Feri (TOP 09) v tiskové zprávě uvedl, že nynější praxe soudních senátů je překonaná. "Laický prvek má význam v trestním právu, v občanském řízení ale ztratil smysl. Na přísedící nejsou v současnosti kladeny skoro žádné nároky, ani zvláštní vzdělání či kvalifikace a jedná se o činnost téměř bez odměny. Z toho důvodu jsou místa častokrát obsazována nekvalitními přísedícími, kteří pak rozhodování soudu zdržují," uvedl.

Ministerstvo spravedlnosti připravovalo před osmi lety návrh na zrušení účasti přísedících v senátech okresních soudů obecně. Poukazovalo na údajný nezájem o tuto funkci honorovanou částkou 150 korun za den, na liknavý přístup řady přísedících a na to, že často nemají právní vzdělání. Důsledkem jsou prý průtahy řízení. "Uvedené závěry stále platí," napsali poslanci TOP 09 ve zdůvodnění.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mynář změny ve vedení prezidentské kanceláře neplánuje

24.03.2018 16:11 Praha - Příchod prezidenta Miloše Zemana na Pražský hrad znamenal oproti jeho předchůdci Václavu…

Kritici ČSSD chtějí pro stranu pět vládních křesel

24.03.2018 15:08 Třešť (Jihlavsko) - Sociální demokraté mají při vyjednávání o nové vládě s hnutím ANO prosadit…

Komunisté nechtějí tři až čtyři nynější ministry za ANO

24.03.2018 14:10 Praha - KSČM má vážné výhrady ke třem až čtyřem ministrům nynější vlády v demisi Andreje Babiše …

Vláda asi podpoří zavedení referenda podle návrhu ČSSD

24.03.2018 10:01 Praha - K návrhu na zavedení obecného referenda, jak jej předložila ČSSD, vláda Andreje Babiše (ANO…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama