Vše je špatně. Účet bude opravdu vysoký a Babiš ho platit nebude, naštval se europoslanec

Praha - Andrej Babiš oznámil, že by důchodci nad 65 let a studenti od letošního června měli dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75 procent. Novinka by měla začít platit od změny jízdních řádů, tedy od 10. června. Státní pokladnu to má stát 5,8 miliardy korun. Jenže ne všem politikům to přijde jako dobrý nápad.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

Premiér v demisi chce novou slevu chce zavést formou nařízení vlády. Systém podle něj bude jednoduchý a férový. Důchodcům by mělo stačit jen ukázat na nádraží u pokladny občanský průkaz a obdobně by to mělo fungovat i u studentů. Dopravci budou mít možnost na některých přeplněných spojích slevy neposkytovat, vysvětlil.

Peníze na slevy má stát podle Babiše získat z dalších úspor státu a rušením „nesmyslů", kam zařadil i program Start na ministerstvu průmyslu a dopravy za 1,3 miliardy korun. Navíc se prý státu daří lépe vybírat daň z přidané hodnoty.

Tento plán kritizuje například europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. „President Zeman, hledá často inspiraci v Číně a Rusku. Premiér bez důvěry Babiš zatím na Slovensku či v Maďarsku (ústavní většina Orbána by se mu tuze líbila). Tento 'nápad' se Vám asi nezdá jako ten nejhorší na světě, ale myslím, že bohatě stačí, že je to návrh špatný,“ oponuje Babišovi na sociálních sítích politik.

Niedermayer poukazuje na to, že vláda nemá potřebné miliardy. „V rozpočtu nejsou, Půjdou na úkor zvýšení dluhu. Pokud vláda chce takto sekeru zatnout, musí o tom rozhodnout parlament. V situaci, kdy ekonomika roste, se zdá, že najít pár miliard 'není problém', je to konec konců jen půl procenta výdajů. V časech horších to bude zcela jinak. A dovedete si představit, jak složité bude, tuto politiku zrušit a 'jít tak proti mladým a důchodcům',“ varuje politik.


Uznává sice, že by měl stát do zlepšení života penzistů více investovat, dodává ale, že možností existuje mnoho. „Chybí sociální služby, neumíme pomáhat lidem s mnoha zdravotními problémy se stářím spojenými. A pokud by v rozpočtu bylo opravdu každý rok nějakých 6 miliard navíc, daly by se přetavit v roční zvýšení penzí o nemalých 25 stovek. Stejně tak by dávala mnohem větší smysl cílená podpora mladých, třeba tam, které slabá ekonomická situace jejich rodiny brzdí v přístupu ke vzdělání,“ vysvětluje Niedermayer.

„Takže, vše špatně. A nejhorší na tom je, že premiér Babiš neakceptuje fakt, že z vítěze voleb dělá šéfa vlády to, že získá podporu parlamentu. Nechápe to, nebo to chápat nechce a za peníze státu provádí předvolební kampaň. Jejíž účet bude opravdu vysoký. A on jej platit nebude,“ dodává.

Vstupte do diskuze (47)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hollan nebude na předních místech kandidátky Pirátů

19.03.2018 15:35 Aktualizováno Brno - Matěj Hollan (Žít Brno) nebude v podzimních komunálních volbách na předních místech…

Vyloučené lokality? Na podporu bydlení šly miliardy, problém se přesto…

19.03.2018 14:43 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na podporu bydlení nízkopříjmových či jinak…

Kdo to platí? A kolik to stálo? Cesta Mynáře a Nejedlého do Číny dál budí…

19.03.2018 13:56 Praha - Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík…

Ruské volby? Hlavně aby Putin nevyhrával u nás, shodla se česká pravice

19.03.2018 12:51 Praha - Ruské prezidentské volby dopadly podle očekávání, shodují se zástupci českých parlamentních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama