Europoslanec posílá jasný vzkaz ohledně čerpání zemědělských dotací

Praha - Podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) je zřejmé, že pokud Česká republika nebude požadovat peníze z unijního fondu na zemědělství, tak země na tom neprodělá, nýbrž naopak.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Počasí
doporučujeme

Bývalý viceguvernér České národní banky se rozhodl reagovat na slova poslance, který mu sdělil důvod, že proč podporuje ekonomicky problematické dotace pro "velkofarmy" a trvá na nezavedení stropu pro přímé platby. "Přišli bychom o peníze," řekl Luďku Niedermayerovi, jenž se na svém facebookovém profilu snažil jeho omyl vyvrátit.

Podle europoslance hlavně není jasné, koho poslanec myslel tím "my". Pokud by totiž zákonodárce myslel například Agrofert nebo jiné velké zemědělské firmy, tak by měl pravdu. "Ale já to "my" vidím jak. A nevidím jako výhru, když z bruselského rozpočtu, kam přispíváme, vytáhneme pro pár velkých podnikatelů miliony," zdůraznil Niedermayer.

Kolik bude Česká republika čerpat nebo do unijního rozpočtu přispívat se rozhoduje v komplexním jednání. "Pokud do něj nabídneme stropy na zemědělské platby, tím peníze rozpočtu ušetříme, můžeme vyžadovat peníze jinak, třeba pro rozvoj venkova, a pomoci tak malým farmářům či jasně cíleným vesnickým projektům," míní europoslanec.

Zemědělský trh je u nás navíc takový, že tu vládnou velké podniky. Proto je malá motivace pro podnikání v této oblasti či menší výběr v potravinách. Navíc ne vždy platí, že zisky těchto velkých firem, které mají i za pomoci dotací, se vrací zpět do ekonomiky. "Mnohé velké firmy mají zahraniční vlastníky anebo nemalou část svých prostředků investují v zahraničí. Aby jim státní úředníci v rozporu s logikou a ekonomickou teorií peníze pro zvýšení zisku sháněli, postrádá smysl," je přesvědčený Niedermayer a dodal: "Pokud přistoupíme na to, že tyto peníze z unijního rozpočtu nebudeme požadovat, naše země na tom neprodělá. Naopak, vyplatí se nám to."

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky pod vlivem alkoholu

26.04.2018 15:03 Praha - Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových…

Rvačka kvůli Libeňskému mostu? Na zastupitelstvu bylo dusno, Stropnický…

26.04.2018 14:11 Aktualizováno Praha - Pražští zastupitelé neschválili po několikahodinových sporech o osud Libeňského mostu…

Pelikán podal kárnou žalobu advokáta, údajně kryl oddlužovací agenturu

26.04.2018 13:26 Aktualizováno Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře (ČAK)…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama