Jen my rozhodneme, kdo v ČR získá azyl, ne EU. Europoslanec v dopise vyvrací mýty o systému kvót

Praha - Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) v otevřeném dopise vyzval členy Poslanecké sněmovny, aby se v debatách na české půdě vycházelo z faktů. Dopis napsal proto, že v Česku kolují zkreslené a nepřesné informace o fungování azylového systému na evropské a národní úrovni.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Luděk Niedermayer

"V české debatě o "kvótách" postrádám zmínku o jedné podstatné skutečnosti, a sice, součástí unijního režimu kvót nebylo rozhodování o tom, kdo v naší zemi (či jakékoli jiné zemi Unie) získá prostřednictvím udělení azylu možnost žít," napsal europoslanec Luděk Niedermayer v dopise určeném českým poslancům, který zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Podle bývalého viceguvernéra České národní banky debaty někdy vytvářely dojem, že systém kvót zahrnoval rozhodování o tom, kdo z uprchlíků či migrantů bude v České republice žít. "Skutečnost je totiž taková, že o tom, kdo u nás azyl získá, jsme rozhodovali, rozhodujeme a budeme rozhodovat jedině my, tedy orgány našeho státu na základě našich platných zákonů" upozorňuje europoslanec.

Sytém kvót prý řešil zejména pomoc státům na okraji schengenského prostoru, které kvůli vysokému počtu migrantů už nemohou dalším žadatelům o azyl vyhovět. "Podáním žádosti získávají uchazeči o azyl právo jen na to, aby byla jejich žádost řádně posouzena a o ni dle zákonů rozhodnuto. Tedy nikoli na azyl samotný. Pokud nesplní pravidla, azyl nezískají," vysvětlil Niedermayer a dodal: "Do rozhodování zemí o udělení azylu přitom Unie a její instituce nezasahují."  

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hollan nebude na předních místech kandidátky Pirátů

19.03.2018 15:35 Aktualizováno Brno - Matěj Hollan (Žít Brno) nebude v podzimních komunálních volbách na předních místech…

Vyloučené lokality? Na podporu bydlení šly miliardy, problém se přesto…

19.03.2018 14:43 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na podporu bydlení nízkopříjmových či jinak…

Kdo to platí? A kolik to stálo? Cesta Mynáře a Nejedlého do Číny dál budí…

19.03.2018 13:56 Praha - Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík…

Ruské volby? Hlavně aby Putin nevyhrával u nás, shodla se česká pravice

19.03.2018 12:51 Praha - Ruské prezidentské volby dopadly podle očekávání, shodují se zástupci českých parlamentních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama