Velká změna u voleb? Hlasovací lístky budou vypadat jinak

Praha - Ministerstvo vnitra chce prosadit novelu volebního zákona. Hlasovací lístky mají být s výjimkou obecních voleb potištěny jednostranně, takže budou větší. Při souběhu voleb by měli voliči dostávat lístky barevně odlišené. Pokud se budou konat prezidentské volby s jinými volbami, lidé už nemají vhazovat lístky do volební urny v jedné obálce.

Přidejte svůj názor

Volby do Poslanecké sněmovny

Cílem technické předlohy je odstranit "slabá místa" voleb, která se ukázala při posledním výběru poslanců a hlavy státu. Jednostranně potištěné lístky by měly zajistit, že se nebude opakovat chyba, kdy okrskoví komisaři omylem nezapočítali přednostní hlasy kandidátům uvedeným na jejich druhé straně. Konkrétní případ řešil při podzimních sněmovních volbách soud. Po přepočítání přednostních hlasů se pak dostal ve středních Čechách do dolní komory Martin Kupka místo Petra Bendla (oba ODS).

Náklady vzrostou zhruba o 20 milionů korun na jedny volby, bude se to týkat sněmovních, krajských a evropských voleb. Barevné odlišení lístků při souběhu voleb, aby odpovídaly barvě obálek, přijde podle odhadů na 2,5 milionu až 4,5 milionu korun.

Zrušení společné obálky při souběhu výběru hlavy státu a jiných voleb vnitro zdůvodňuje problémy z letošního ledna, kdy se volba prezidenta konala na Trutnovsku spolu doplňovacími volbami do Senátu. Voliči s voličským průkazem a bydlištěm mimo senátní obvod teoreticky mohli neoprávněně vložit do obálky i lístek se senátním kandidátem, což komisaři nemohli odhalit.

Předsedové, místopředsedové a zapisovatelé okrskových komisí se budou muset podle novely zúčastnit školení k volbám, nyní povinnost nemají. Pokud na školení nepřijdou, sníží se jim o třetinu peněžitá odměna. Zapisovatelé se díky předloze stanou plnoprávnými členy komisí, dosud mají jen poradní hlas. Novela má také ve volebních zákonech sjednotit dobu možné nepřítomnosti komisaře u voleb. Členství v komisi mu zanikne, pokud bude trvat nepřetržitě přes dvě hodiny. Každý člen komise má být navíc označen ve volebních místnostech jmenovkou i s názvem strany, která ho nominovala.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro ČSSD maximálně čtyři ministry, zní z vedení ANO. Hamáček dostane…

17.03.2018 10:58 Aktualizováno Praha - ANO je ochotné pro ČSSD vyčlenit ve vládě vedení maximálně čtyř ministerstev. Jedním z…

Dusno v ČSSD pokračuje: Uplakánky nechte doma. Je potřeba napravit, co…

17.03.2018 10:55 Praha – ČSSD vyjednává s hnutím ANO o vládním angažmá. Vedení strany sice zatím nediskutovalo o tom…

Kalousek udeřil na Klause mladšího: Z Vás je mi teď fyzicky nevolno...

17.03.2018 10:08 Praha – Studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi se ve čtvrtek v poledne…

Miloši, ty už žádnou budoucnost nemáš. Kalousek drsně setřel Zemana za…

16.03.2018 21:57 Aktualizováno Praha – Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v rozhovoru pro TV Barrandov tvrdě kritizoval demonstrace…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama