Zeman dostal v online hře o Hrad nejvíc záporných hlasů

Praha - V online hře Prezident 21 vybrali lidé jako svou hlavu státu Jiřího Drahoše. Vítěz skutečných voleb Miloš Zeman naopak vyšel jako nejvíce odmítaný kandidát.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Jiří Drahoš a Miloš Zeman

Online hlasování probíhalo od 24. listopadu do 13. ledna, kdy se konalo první kolo prezidentských voleb. Hlasovalo přes 320.000 lidí.

Jedním z cílů bylo otestovat alternativní volební model Demokracie 21, v němž mohou lidé použít více hlasů. "Voliči měli k dispozici tři kladné hlasy a jeden záporný. V Demokracii 21 mají přitom všechny hlasy stejnou váhu," vysvětlili organizátoři v analýze. Volič může a zároveň nemusí využít použít všechny hlasy, aby však mohl využít záporný, musí použít alespoň jeden kladný. "Online vzorek samozřejmě nebyl reprezentativní, proto jsme na závěr projekt podpořili i terénním výzkumem," doplnil autor modelu Karel Janeček.

Byl to právě vysoký počet negativních hlasů, kvůli kterému ve hře aktuální prezident Zeman nejen nezvítězil, ale dokonce obsadil až páté místo. Před Zemana se díky malému počtu minusových hlasů dostali kromě Drahoše lékař Marek Hilšer, diplomat Pavel Fischer nebo textař a podnikatel Michal Horáček. Ti v reálné volbě obsadili třetí až páté místo v pořadí Fischer, Horáček a Hilšer. "Když ke kladným hlasům přičteme i hlasy záporné, Miloš Zeman klesá z druhého místa až na páté, jelikož jich dostal nejvíce ze všech kandidátů," uvádí se v analýze efektů systému.

V konečném souboji mezi Drahošem a Zemanem mělo váhu i udělení druhých a třetích hlasů. Zatímco Drahoš byl přijatelný i pro voliče jiných kandidátů a získával tak jejich podporu, Zemana vybírali hlavně jeho voliči, ale málokdo z příznivců konkurentů. "Miloš Zeman je perfektním příkladem kontroverzního kandidáta, který by měl v systému Demokracie 21 ztíženou výchozí pozici," uvedl k tomu autor systému, který zároveň stojí za celým projektem, miliardář Karel Janeček. "Má sice věrný a početný elektorát, ale kvůli svému vystupování není přijatelný pro voliče ostatních kandidátů," dodal zakladatel Nadačního fondu proti korupci Janeček.

V první fázi hry, která začala v prosinci 2016, mohli lidé sami nominovat své kandidáty. Mezi vybranými osobnostmi se objevil i prezidentský kandidát z předchozí volby ekonom Jan Švejnar, hokejista Jaromír Jágr či moderátor Marek Eben.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyloučené lokality? Na podporu bydlení šly miliardy, problém se přesto…

19.03.2018 14:43 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na podporu bydlení nízkopříjmových či jinak…

Kdo to platí? A kolik to stálo? Cesta Mynáře a Nejedlého do Číny dál budí…

19.03.2018 13:56 Praha - Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík…

Hollan nebude na předních místech kandidátky Pirátů

19.03.2018 13:18 Aktualizováno Brno - Matěj Hollan (Žít Brno) nebude v podzimních komunálních volbách na předních místech…

Ruské volby? Hlavně aby Putin nevyhrával u nás, shodla se česká pravice

19.03.2018 12:51 Praha - Ruské prezidentské volby dopadly podle očekávání, shodují se zástupci českých parlamentních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama