ČSSD potřebuje brutální vnitřní reformu. Je zapotřebí mít stabilní neextremistickou levici. Politici komentují zvolení Hamáčka předsedou strany

Praha - Nově zvoleným předsedou České strany sociálně demokratické byl na mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové zvolen nynější místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Ve druhém kole volby porazil Jiřího Zimolu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jan Hamáček /ČSSD/

Jan Hamáček získal ve druhém kole volby od delegátů 272 hlasů a v souboji o post šéfa sociální demokracie porazil bývalého hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimolu, jenž obdržel 224 hlasů. Jan Hamáček poděkoval svým podporovatelům a Jiřímu Zimolovi za férovou kampaň. Od následujícího dne prý začne tvrdě pracovat. Co na jeho zvolení říkají zástupci dalších stran zastoupených v Poslanecké sněmovně a co od nového předsedy očekávají jsme se několika z nich zeptali. 

Panu předsedovi srdečně gratuluji. Očekávám férové a korektní soupeření i spolupráci tam, kde to je programově a hodnotově možné," uvedl pro server EuroZprávy.cz předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Nečekám žádnou zásadní změnu. Domnívám se, že ČSSD stále nepochopila, že aby přežila, potřebuje přestat kumulovat funkce a brutální vnitřní reformu," odpověděl na dotaz zástupce Pirátů Jakub Michálek.

Michálkův stranický kolega Lukáš Bartoň je však jiného názoru. "Pan Hamáček by mohl ČSSD vyvést z křeče, ve které se nyní nachází. Jsou mi sympatické jeho názory na zapojení celé členské základny strany formou vnitrostranických referend namísto systému delegátů. Demokracii by tak mohla ČSSD mít i ve svém vnitřním fungování, nejen ve jméně strany," napsal serveru EuroZprávy.cz. 

"Blahopřeji Janu Hamáčkovi ke zvoleni předsedou ČSSD. Přeji mu, aby si sociální demokracie pod jeho vedením byla vědoma své demokratické tradice a přispívala k respektování ducha ústavy a kvalitě parlamentní demokracie v naši zemi," uvedl na svém Twitteru předseda ODS Petr Fiala. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil přes svůj twitterový účet oznámil, že "nejen zvolení nového předsedy ČSSD Jana Hamáčka , ale i složení finálové dvojice potvrzuje, že ČSSD jednoznačně míří do vlády dua Zeman-Babiš".

"Osobně jsem zvolení Jana Hamáčka očekával. Pokud může někdo alespoň trochu stmelit ČSSD, je to dle mého názoru on. Nebude to mít lehké z mnoha důvodů, hned ho například čeká mimo jiné jednání o vládě. Uvidíme, jak obstojí," uvedl pro EuroZprávy.cz předseda STAN Petr Gazdík. "Panu Hamáčkovi samozřejmě blahopřeji. Myslím, že z daných kandidátů si delegáti zvolili dobře. Očekávám, že pod jeho vedením sociální demokracie nebude tolik podléhat názorovému křídlu, které má sklon k nacionalistickému socialismu, ale naopak povede stranu jako jasně proevropskou, moderní a neextremistickou. Zároveň se dá očekávat, že konečně začnou skutečná jednání o účasti ČSSD ve vládě," napsala pro EuroZprávy.cz první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pane profesore, Marku, Pavle. Nebuďte zbabělci, udeřil Topolánek na své…

20.03.2018 22:03 Aktualizováno Praha – Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který neuspěl v prezidentské volbě, oznámil,…

Babiš chce jednat s KSČM o programu vlády

20.03.2018 20:33 Lány (Kladensko) - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se v rámci jednání o sestavení vlády setká…

ANO vetovalo projednávání Murína ve Sněmovně, Kalousek to zkusí jinak

20.03.2018 16:47 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nyní nebude ve Sněmovně vysvětlovat kárné řízení s…

Zeman podkuřuje Vatikánu? Udělí státní vyznamenání nunciovi Leanzovi

20.03.2018 16:37 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman udělí ve středu státní vyznamenání apoštolskému nunciovi Giuseppemu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama